Kokteilis
Ceļo

Ceļojumi terorisma apstākļos: apdrošina pat vēlmi atcelt braucienu. TOP 6 bīstamākās valstis 16

Foto – Fotolia

GRIBĒJU BRAUKT, BET PĀRDOMĀJU…

Apdrošināšanas sabiedrība BTA, ņemot vērā terorisma situāciju pasaulē un pieaugošās bažas par ceļojumu drošību, piedāvā jaunumu – iespēju apdrošināt ne tikai ceļojumu, bet pat vēlmi nedoties kādā iegādātā braucienā, ja situācija izvēlētajā valstī ceļotājam vairs nešķiet droša.

Tāpēc kompānija apdrošināšanas nolūkiem izvairās precīzi definēt jēdzienu “terorisms” un ievērot tā starptautiski noteiktās smaguma pakāpes, lai neapgrūtinātu klientu situāciju apstākļos, kas, iespējams, varētu no tā atšķirties. “Esam gājuši tālāk – ja kādā valstī bijis terorakts vai klients pat tikai sajūt draudus, ka tas varētu notikt, abos gadījumos BTA atlīdzinās radušos zaudējumus,” skaidro Ivo Danče, BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors.

Attiecībā uz draudiem Danče uzsver: ceļojumu apdrošināšana aptver arī situāciju, kad cilvēks, sajutis bažas vai nedrošību par kādu valsti, vairs nevēlas doties iegādātajā braucienā vai vēlas pārtraukt jau iesāktu ceļojumu. Piemēram, izlasot ziņās par teroraktu izraudzītajā valstī, ceļotājs var pārdomāt un turp nedoties. “Svarīgi, ka šo lēmumu pieņem pats klients, vadoties pēc personīgajām izjūtām, nevis kādām oficiālām ziņām,” piebilst Danče, norādot, ka tai pašā laikā BTA arī nemēģina ietekmēt klienta lēmumu doties uz jebkuru valsti, par kuru viņš pats jūtas drošs un pārliecināts. Apdrošināšanas gadījumā zaudējumi tiks atlīdzināti jebkurā no šiem gadījumiem atbilstoši iegādātajai polisei.

Ceļotājam pirms apdrošināšanas polises iegādes jāiepazīstas ar konkrētās programmas piedāvājumu – kā tiks atlīdzināti medicīniskie izdevumi, repatriācija vai bagāžas zaudējums terorakta gadījumā, tāpat arī minētā ceļojuma atcelšana.

Notiekot teroraktam valstī, kur jau sācies ceļojums, klients tāpat var pieņemt lēmumu to pārtraukt un saņemt to izdevumu kompensāciju, kas saistīti ar atgriešanos mājās, lai arī viņam pašam nekādi zaudējumi nav nodarīti. Ja ceļojums ir beidzies, bet kādu apstākļu dēļ atgriešanās nav iespējama, parasti lidsabiedrība kompensē tiešo reisu izdevumus, bet izdevumus no pārsēšanās punkta, ja tāds ir, līdz mājām sedz BTA ceļojumu apdrošināšana.

Tomēr ļoti svarīgi iepriekš iepazīties ar izvēlētās programmas segumu, jo daudzas no īpašajām situācijām neietilpst minimālajās paketēs – iespējas ir daudzveidīgas, bet riski jāparedz savlaicīgi un jāizdara optimāla izvēle, atgādina kompānijā. Terorisma risku un nemieru situācijās tās ir iekļautas plašāko programmu segumā, bet minimālajās paketēs atlīdzināmo risku segums ir mazāks.

Interesants jaunums plašākajās apdrošināšanas programmās ir iespēja saņemt atlīdzību gadījumā, ja tiek atcelts koncerts, bet klients iegādājies arī lidojuma biļetes un uzturēšanos viesnīcā. Koncerta biļetes kompensē rīkotāji, savukārt pārējos izdevumus sedz apdrošināšana.

Ceļojumi uz oficiāli atzītajiem “karstajiem punktiem”, kur notiek aktīva karadarbība, parasti netiek apdrošināti, tomēr kompānija atsevišķi izsver katra brauciena mērķi un riskus: atpūta, darbs vai, piemēram, kāda starptautiska misija un piedāvā atbilstošu risku apdrošināšanas segumu.

Apdrošinot ceļojumus uz Eiropas Savienības valstīm un ceļamērķiem ārpus ES, vienīgā atšķirība varētu būt apdrošināšanas prēmija. Piemēram, braucot uz ASV, jāņem vērā salīdzinoši ļoti dārgie medicīnas pakalpojumi. Šo informāciju var ērti iegūt BTA mājaslapā.

BTA ceļotājiem nodrošina atbalstu 24 stundas diennaktī: ja, atrodoties ārvalstīs, kaut kas atgadījies, nav jāmeklē partneru kontaktinformācija, bet var zvanīt tieši uz Latviju un ne tikai pieteikt atlīdzību, bet arī saņemt ieteikumus, kā rīkoties konkrētajā situācijā latviešu, krievu vai angļu valodā.
6 ceļotājiem šogad īpaši bīstamas valstis Ārlietu ministrijas ieskatā

Ārlietu ministrijas mājaslapā publicētajiem ceļojumu brīdinājumiem ir rekomendējošs raksturs, un tie neierobežo Satversmē noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas, tomēr pirms došanās uz kādu no šīm valstīm vērts apsvērt riskus un izvērtēt apdrošināšanas nozīmīgumu.

Ar dažām no valstīm, kuras iesaka neapmeklēt, iepazīsties nākamajās lapās!

DIENVIDSUDĀNA

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Kopš 7. un 8.jūlijā notikušajām sadursmēm starp valdības un opozīcijas spēkiem drošības situācija Džūbā strauji pasliktinājusies – notikuši vairāki incidenti un apšaudes, cīņas un vardarbīgi noziegumi joprojām turpinās, tādēļ ĀM ceļotājiem stingri iesaka neapmeklēt Dienvidsudānu.

Situācija Dienvidsudānā ir saasināta kopš valsts neatkarības iegūšanas 2011.gadā, kad Dienvidsudāna atdalījās no Sudānas.Abu valstu starpā joprojām pastāv domstarpības, īpaši robežu demarkācijas jautājumā, līdz ar to īpaši bīstama situācija ir tieši pierobežas reģionos. Kopš 2013.gada nogales valstī norisinās iekšpolitiskā krīze, un drošības situācija ir kritiska visā valsts teritorijā.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tautiešiem konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās, taču, ņemot vērā pašreizējo drošības situāciju, ministrija arī atgādina, ka iespēja sniegt konsulāro palīdzību ir ierobežota.

Savukārt Apvienotās Nācijas paziņojušas, ka evakuēs visus mazāk svarīgos darbiniekus no Dienvidsudānas, kur uzliesmojusi vardarbība.

SAŪDA ARĀBIJA

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Tā kā Saūda Arābijas Karaliste uz laiku ir pārtraukusi diplomātiskās attiecības ar Kataru, no 2017. gada 6. jūnija daļēji vai pilnībā slēgta visa veida robežas šķērsošana starp Saūda Arābijas Karalisti un Kataru. Ja tuvākajā laikā plānots ieceļot vai izceļot uz Kataru, iesakām sazināties ar tūrisma kompāniju vai pārvadātāju un pārliecināties par plānotā reisa aktualitāti.

Ņemot vērā globālā terorisma draudus pasaulē un saspīlējumu reģionā, ĀM iesaka ceļotājiem ievērot piesardzību, uzturoties sabiedriskās vietās, izvairīties no dalības demonstrācijās, kā arī neapmeklēt vietas, kuras vienlaikus apmeklē liels cilvēku skaits.
Stingri iesaka neapmeklēt pierobežas joslu 10 km zonā no robežas ar Jemenu, ka arī aicina atturēties apmeklēt pierobežas daļu 10 līdz 80 km attālumā no robežlīnijas.

Saūda Arābijas varas iestādes ir noteikušas aizliegumu 20 km rādiusā apmeklēt valsts ziemeļu robežas daļu un robežas daļu. Par aizlieguma pārkāpumu var tikt piemērots 30 mēnešu cietumsods un 25 000 SAR (Saūda Arābijas riāli) liels naudas sods.

ANGOLA

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Lai arī Angolā ir zems terorisma draudu līmenis, ņemot vērā globālā terorisma draudus pasaulē, ĀM iesaka ceļotājiem izvairīties no masveida publisku pasākumu apmeklēšanas. Valsts galvaspilsētā Luandā ir nestabila kriminogēnā situācija, tāpēc ministrija aicina ceļotājus nenēsāt uzkrītošas rotaslietas, publiskās vietās neizrādīt rokas pulksteņus un lielas naudas summas, kā arī neuzturēties ārpus telpām diennakts tumšajā laikā.

Ārlietu ministrija iesaka neapmeklēt Kabindas provinci, izņemot Kabindas pilsētu, kur bieži notiek cilvēku nolaupīšana un vardarbīgi uzbrukumi ārzemniekiem.

Tāpat ceļotāji tiek aicināti izvairīties no Ziemeļlundas provinces apmeklējuma, jo šajā reģionā vietējās varasiestādes ārvalstniekus var aizturēt vai arī ierobežot tālāku ceļošanu.

KOLUMBIJA

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus būt piesardzīgiem, ceļojot uz Kolumbiju. Lai arī drošības situācija pēdējo gadu laikā valstī ir ievērojami uzlabojusies, tā joprojām ir mainīga – pastāv cilvēku nolaupīšanas draudi, un ir samērā augsts noziedzības līmenis. Valsts lauku reģionos ir saglabājušās kājnieku mīnas un nesprāgusi munīcija, tāpēc ministrija iesaka būt īpaši uzmanīgiem. Saistībā ar pastāvošajiem drošības riskiem ministrija aicina ceļotājus nedoties uz lauku un pilsētu teritorijām, kurās notiek narkotisko vielu ražošana un transportēšana, kā arī neuzturēties to tuvumā.

Valstī pastāv terorisma draudi, tāpēc ministrija iesaka ceļotājiem izvairīties no atrašanās masu pulcēšanās vietās un tiešā valdības, un militāro iestāžu tuvumā. Ceļotājiem, kuri atrodas valstī, ministrija iesaka regulāri sekot līdzi informācijai vietējos plašsaziņas līdzekļos par drošības situācijas attīstību, kā arī pārliecināties par dzīvesvietas drošību.

ETIOPIJA

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Ņemot vērā augstos terorisma draudus Etiopijā, Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem izvērtēt nepieciešamību apmeklēt Etiopiju. Kopš 2017. gada 4. augusta ir atcelts ārkārtas stāvoklis, kas bija spēkā no 2016. gada 9. oktobra saistībā ar Oromijas reģionā notikušajiem masu protestiem pret pastāvošo valdību.
Ceļotājus, kuri atrodas Etiopijā, aicina pārliecināties par uzturēšanās vietas drošību, izvairīties no masveida publisku pasākumu apmeklēšanas, būt piesardzīgiem, atrodoties tūristu iecienītās vietās, kā arī sekot līdzi aktuālajai informācijai plašsaziņas līdzekļos. Valstī iespējami interneta un mobilo sakaru pārrāvumi.

ĀM aicina būt īpaši piesardzīgiem, ceļojot ar automašīnu. Autoceļi ārpus Etiopijas galvaspilsētas ir nekvalitatīvi. Individuālie ceļotāji nereti kļūst par laupītāju uzbrukumu mērķi. Gadījumos, ja ir nepieciešamība individuāli doties ārpus Adisabebas, iesaka informāciju par plānoto maršrutu darīt zināmu uzticamai personai.

NIGĒRA

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Ņemot vērā augsto noziedzības un terorisma draudu līmeni Nigērā, Ārlietu ministrija ceļotājiem stingri iesaka neapmeklēt šo valsti un galvaspilsētu Niameju.
ĀM īpaši iesaka ceļotājiem atturēties no došanās uz teritoriju, kas atrodas ziemeļos no Abalakas. Pierobežā ar Alžīriju, Mali, Čadu un Nigēriju ir bijuši uzbrukumi tūristiem un cilvēku nolaupīšanas gadījumi. Ārlietu ministrija stingri iesaka neapmeklēt pierobežas reģionus ar Čadu un Nigēriju.

Gadījumā, ja pretēji ĀM ieteikumiem esat nolēmuši apmeklēt Nigēru, ministrija aicina neceļot pēc tumsas iestāšanās, izvēlēties tikai vietējo tūrisma gidu un informācijas punktu pakalpojumus, kas spēs sniegt palīdzību. Tāpat Ārlietu ministrija iesaka ceļojumu laikā ievērot maksimālu piesardzību, atrodoties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, kā arī ievērojamu tūrisma apskates objektu tuvumā, kā arī sekot aktuālajai informācijai plašsaziņas līdzekļos.

LA.lv