×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. jūnijs, 2015
Drukāt

Kalnozola biedrība vāks veiksmes stāstus, lai celtu pašapziņu un atgrieztu mājās (13)

Foto: LETAFoto: LETA

Valdis Kalnozols

Biedrība “Austras zeme”, Nacionālo uzņēmēju padome kopā ar domubiedriem 1. jūlijā sāk akciju nācijas pašapziņas celšanai un latviešu reemigrācijas veicināšanai.

Biedrības valdes loceklis Valdis Kalnozols vakar skaidroja – viņa mērķis esot cilvēka pašapziņas celšana Latvijas sabiedrībai, sevis vērtēšana, kas ļaušot sa­sniegt dzīvē izvirzītos mērķus. “Centīsimies vākt veiksmes stāstus par cilvēkiem, kas atgriežas dzimtenē, un tos popularizēt,” tā V. Kaln­ozols. Tālāks uzdevums, ja nemainīšoties ekonomiskā situācija un valdības darbošanās, būšot aicinājums vairāk rosināt uzņēmējdarbību.

Kā rāda Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtā veiktā aptauja “Latvijas emigrantu kopienas; nacionālā identitāte, transnacionālās attiecības un diasporas politika”, vairāk nekā 70% no 14 068 aptaujātajiem norādījuši – viņi Latvijā nevēlas atgriezties tāpēc, ka nevar atrast sev pieņemamu darbu vai arī Latvijā nav pietiekams sociālais atbalsts (pabalsti, pensijas). Vien nedaudzus pēc 2000. gada no valsts aizbraukušos cilvēkus atgriezties Latvijā rosinātu 500 eiro alga (pēc nodokļiem), 700 eiro atalgojums būtu pieņemams 20% aptaujāto, 1000 eiro varētu ieinteresēt aptuveni 54% aizbraukušo, bet 1500 eiro liels atalgojums piesaistītu 75% aizbraukušo, kuru atgriešanos kavē nespēja atrast pieņemamu darbu.

Pētniece Inta Mieriņa uzsver – aizbraukušie ļoti kritiski vērtē Latvijas ekonomisko situāciju un valdības sniegumu, 75% vērtē to kā sliktu vai ļoti sliktu. Savukārt saikne ar Latviju visbiežāk nav zudusi 63% aptaujāto, tostarp 71% latviešu un 49% krievu. Ļoti liela problēma ir aizbraukušo bērnu asimilācija trimdas sabiedrībā.

Kā norāda paši aizbraukušie, vissvarīgākie nosacījumi reemigrācijai ir atbalsts nodarbinātības jomā, minimālās algas celšana līdz līmenim, kas ļauj apmierināt cilvēka pamatvajadzības, mājokļa nodrošinājums vismaz pirmajam pusgadam, bērnu pabalsti un atbalsts skolēniem, iekļaujoties Latvijas izglītības sistēmā.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. ar prieku dzirdu par šadu iniciatīvu, jo pats ar ģimeni nodzīvoju trīs gadus ārvalstīs (Lielbritanijā).
  Labprāt būtu izmantojis šo vidi informācijas iegūšanai un apmaiņai laika, kad gatavojamie atgriezties, jo vienīgais līdzeklis tad: 2012. gadā bija subjektīvais draugu/paziņu viedoklis.
  Atgriežoties Latvija protams izjutu informācijas trūku sava uzņemuma izveidei (kas tika paredzets kā īslaicīgs projekts), jo Lielbritanija sis ir vairak izkopts.
  Pašlaik jau viss ir iegajies sava rutumā un sevi ar ģimeni vairs ārzemēs redzam tikai kā tūristus.

 2. Nav vajadzīgas ne biedrības,ne programmas ! Vienkārši maksājiet latviešiem Latvijā atbilstošas algas ! Tas arī viss ! Tautieši atgriezīsies !
  Bet maniem radiem ir savi veiksmes stāsti Īrijā ! Par vēlu lai atgrieztos ! Labi apmaksāti darbi IT uzņēmumos Īrijā.

 3. laikam sāk ierunāties sirdsapziņa ja atceras deviņdesmitos,

 4. pff, te nu gan ir vieta kur atgriezties. strādā kaut diennakti, bet uz poda vien paliksi. aizbraucēji vismaz dzīvo iekārtā, kurā strādāt nozīmē sevi nodrošināt neatkarīgi no tā ko dari. neiet runa par biznesmeņiem. katram nav dots tādām būt. bet attiecīgi darot sava līmeņa darbu cilvēkiem ir jābūt garantijām, kuru te nav.

 5. Nu tad beidzot viens ir attapies un sāks darīt to ko jau sen bija jādara. Latvieši ar savu patiesībā ļoti strādīgo raksturu un tautai piemītošo sīkstumu var un cerams ka kļūs par reģiona vadošo valsti, mums tikai drusku jāpaņem lietuviešu nekaunība un nedaudz igauņu augstasinība. Šeit pilnīgi mierīgi var būt pārsteidzoši plaukstoša valsts. Mums tam ir visi priekšnotiekumi.

 6. Un ko šeit darīs atbraukušie latvieši? Strādās lielveikalā vai kur citur par minimālo algu? Nesen biju Latgalē. Cilvēki strādīgi, zemes pietiek, varētu izaudzēt daudz vairāk, tikai viena problēma – nav kam pārdot produkciju! Piemēram, biškopju kļūst arvien vairāk, medus ir gards un ekoloģiski tīrs. Taču šogad medu jau ir grūti pārdot, jo liels piedāvājums. Arī kartupeļus grūti pārdot, tāpat visu pārējo. Latvijā ir izdarīts viss iespējamais, lai cilvēks ar savu darbu nevarētu nopelnīt. Varam strādām ārvalstniekiem piederošajos lielveikalu tīklos par minimālo algu. Cita lieta – nopelnīt Eiropā pietiekami lielu pensiju un tad vecumdienas pavadīt Latvijā, labiekārtotā lauku mājā, tīrā vidē un klusumā – jā, tas ir reāli. Taču jaunieši iesakņosies ārzemēs, viņu bērni tur ies bērnudārzā, tad – skolā un augstskolā, un tāda Latvija viņus vairs neinteresēs.

  • Šis nu ir pilnìgi šķērsām.
   Ja kāds nodarbojas ar uzņēmējdarbību – vienalga, ražo medu vai hidrauliku pašizgāzējiem, jāsāk ir ar tirgus kapacitātes izpēti un eksporta iespēju apzināšanu. Pēc aprakstītā – nabaga biškopji, viņu vaļasprieks nenes gaidīto peļņu. Tiklat labi var izdomāt tamborēr tautiskas cepurītes puslitra alus bundžām un pēc tam vainot valsti, ka neviens viņas nepērk.
   Ir milzīgs sarakats ar precēm, kam citās valstīs būs ievērojami mazāka pašizmaksa – objektīvu iemeslu dēļ.
   Tajā pašā laikā, Latvijā masveidā ienāk kompānijas, kas maksā ne mazāk, kā UK, piemēram IT – savus 30 līdz 40 000 € gadā nopelnīti nav problēmu. Un katram pašam ir jāpieņem lēmums, vai mērķis ir nodoties hobijam, vai tomēr pelnīt naudu. Jā, būs papildus jāmācās, bet bez ieguldījumiem nekas nenotiek.

 7. Un ar ko tad Jūs iekārdināsiet tos mūsu tautiešus, labāk būtu domājuši kā šeit palicējiem izdzīvot un normāli strādājot arī normālu atalgojumu saņemt, lai var nomaksāt komunālos maksājumus un bērnus izglītot.Kādas muļķības, kā nav kauna!

 8. Un ar ko tad Jūs iekārdināsiet tos mūsu tautiešus, labāk būtu domājuši kā šeit palicējiem izdzīvot un normāli strādājot arī normālu atalgojumu saņemt, lai var nomaksāt komunālos maksājumus un bērnus izglītot.Kādas muļķības, kā nav kauna!

 9. Kādas muļķības! . Tieši tie cilvēki, kuriem ir pašapziņa, pametu Latviju, kur bagātie kļūst bagātāki ar katru dienu, pārējiem atmet grašus par 12 stundu darba dienu.

  • Latviju pamet naudas kaarie bezdzimtenes zelji. Lai jau dabuu naudu, laimiigus vinjus taa nedariis!

   • Aizbrauca tie ,kas gudri un strādīgi,jo šājā miskastē(Latvijā)vieta vien bomžiem.Tie, kas Latviju izpostīja uzcēla villas un rūpnicas āŗzemēs.Balsojiet laimīgi par šo nacionālo un pedafīlo valsti!

Draugiem Facebook Twitter Google+