×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
29. marts, 2012
Drukāt

Ceļu nauda «jāizsit»


bedre_db_8

Pašvaldībām 1. jūnijā beidzas nauda ceļu un ielu uzturēšanai.
 Vakar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Satiksmes ministrijas (SM) sarunās partneri vienojās prasīt valdībai saglabāt dotāciju pašvaldību ceļiem aizvadītā gada līmenī.

 

Siltā ziema palielinājusi bedrīšu daudzumu uz ceļiem, tomēr piešķirtais naudas daudzums pašvaldībām salīdzinājumā ar 2011. gadu ir samazināts par aptuveni 20% un veido Ls 16,1 milj. (valsts autoceļiem Ls 56 milj.). Aizputes novada domes priekšsēdētājs Aivars Šilis uzsvēra – pašvaldības patlaban ir kā ķīlnieki tāpēc, ka gan uzņēmēji, gan citi novadu cilvēki tām pārmet par slikto ceļu stāvokli. “Cilvēki maksā transporta līdzekļa nodevu, akcīzes nodokli, bet ceļu stāvoklis ir katastrofāls. Satiksmes ministrijai situācija uz ceļiem vairāk ir jāskaidro plašsaziņas līdzekļos,” tā A. Šilis. Pašvaldību vadītāji uzsvēra – katastrofāla situācija ir gan uz valsts 2. šķiras, gan arī uz pašvaldību ceļiem. Cēsu novada domes priekšsēdētājs Gints Šķenders stāstīja, ka neizbraucamā ceļa dēļ tiek vērtēta iespēja slēgt Rāmuļu skolu, bet Vidzemes plānošanas reģiona attīstības padomes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs bija noskaņots viskareivīgāk. “Mediķi “izsit” naudu veselības aprūpei, to izdodas “izsist” arī citām sociālajām vajadzībām, tomēr Satiksmes ministrija ceļiem naudu dabūt nevar. Ceļi nozīmē dzīvību laukos. Vakar ar kolēģiem pacēlām jautājumu par cilvēku aicināšanu doties uz Rīgu,” tā N. Stepanovs.

SM valsts sekretārs Anrijs Matīss noliedza, ka būtu iespējams ceļiem pārdalīt neiztērēto ES fondu naudu. “Ceļu darbi ir sadārdzinājušies par 40 procentiem, un mums vēl šis sadārdzinājums ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Budžeta konsolidācija ir atstājusi graujošu ietekmi uz ceļu nozari. Risinājums ir jāmeklē visiem kopā,” pārliecināts A. Matīss. Savukārt LPS padomnieks Aino Salmiņš atgādināja – 2012. gads ir pēdējais šajā plānošanas periodā, kad pašvaldības var saņemt ES naudu. “Ir jāaicina ES eksperti un jāvaicā, kā par 60 eiro gadā var uzturēt vienu kilometru pašvaldību ceļu. Tas būs Ginesa grāmatas rekords,” stāstīja A. Salmiņš. Viņš arī atgādināja Starptautiskā valūtas fonda ieteikumu – ceļiem paredzēto naudu nesamazināt. 
bedres

Pašvaldības rosināja atjaunot Ceļu fondu, palielināt ceļiem paredzēto akcīzes nodokļa daļu no 26% šajā gadā līdz 40% nākamajā gadā.

SM pārstāvji vakar aicināja pašvaldības sagatavot pārskatu par prasīto Ls 4,2 milj. izlietojumu un solīja jautājumu izskatīt valdības sēdē.

Ja netiek nodrošināts papildu atbalsts, tad pašvaldības no šā gada 1. jūnija pārtrauc autoceļu vai ielu uzturēšanu vai veic labojumus pašvaldību budžetos, papildinot izdevumus par autoceļu uzturēšanu par 25%.

 

 

 

 

 

Uzziņa

2012. gadā plānots

akcīzes nodoklis 
Ls 271 milj.

transporta nodoklis Ls 48 milj.

autoceļu fonda programmas finansējums 70,6 jeb 26% no akcīzes nodokļa naftas produktiem.

Avots: LPS

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+