×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. jūlijs, 2016
Drukāt

Čempions bez stresa, Māris Štrombergs

“Funkcionālā gatavība ir labāka kā agrāk, vecumu var just tikai tā, ka vairāk domā” I.Lakučs

Esmu daudz mierīgāks nekā pirms Londonas – divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs savām trešajām olimpiskajām spēlēm gatavojas nosvērtā noskaņojumā, lai gan mērķis ir nemainīgi augsts – izcīnīt trešo zeltu.

Rio trase Rubenē

Jūlija sākumā Štrombergs uzvarēja Latvijas Olimpiādē, kas viņam bija pēdējie mači pirms Riodežaneiro. Gatavošanās turpinās Rubenē uzceltajā trasē, kura ir gandrīz identiska Rio. “Pirms Londonas olimpiskajām spēlēm mēs arī bijām uzcēluši tādu trasi, kāda bija tur, un tas mums ļoti palīdzēja,” treneris Ivo Lakučs skaidro pieturēšanos pie pārbaudītām receptēm, gan piebilstot, ka arī visi galvenie konkurenti gājuši šādu ceļu. Lai pretendētu uz uzvaru, nianses jānoslīpē līdz perfektumam. 4. augustā viņi dosies uz nometni ASV, izies aklimatizāciju un tālāk uz Brazīliju. BMX sportisti sacentīsies olimpiādes beigu daļā – no 17. līdz 19. augustam.

BMX riteņbraukšana olimpiskajā programmā debitēja 2008. gadā Pekinā. Toreiz un arī pēc četriem gadiem Londonā perfekts bijis valmierietis Štrombergs nodrošinot Latvijas himnas izskanēšanu. Pēc neatkarības atgūšanas to spējis vien vingrotājs Igors Vihrovs 2000. gadā Sidnejā. “Pekinā es biju zaļš gurķis, pirms Londonas bija psiholoģiski grūti un tās spēles neizbaudīju.

Tagad gribu izbaudīt, uz visu skatos ar tīru galvu – man nav ko zaudēt, ir tikai lieliska iespēja braukt uz trešajām olimpiskajām spēlēm un cīnīties par trešo zeltu,” teic Māris Štrombergs. “Man šobrīd nav sajūtas, ka pēc mēneša ir olimpiskās spēles. Pirms četriem gadiem bija domas par visādiem sīkumiem, negribēju traumēties. Tagad gatavojos it kā kārtējiem mačiem, guļu labi. Pieredze ir, fiziski viss kārtībā. Rezultātu izšķirs nianses.”

Seši pretendenti

Pagājušais gads Štrombergam bija pliekans, treneris pēc pasaules čempionāta pat neiedeva nevienu brīvdienu, un šogad čempions ir atpakaļ – uzvarējis Pasaules kausa posmā superkrosā Papendālē, vairākos posmos ASV čempionātā, kur kopvērtējumā ieņem trešo vietu. Pasaules čempionātā maija beigās individuālajā braucienā izcīnīja trešo vietu, bet pamatsacensībās gan neiekļuva finālā. Viņš divas reizes kļuvis par pasaules čempionu – 2008. un 2010. gadā, nākamajā izcīnīja sudrabu, bet pēcāk trijniekā nav ticis (neskaitot “time trial”).

Ivo Lakučs par to nesatraucas: “Pasaules čempionātam bija labi sagatavojies, bija īstās sajūtas, taču pieļāva kļūdiņu. Kopumā treniņprocess bijis ļoti labs, paveikts liels darba apjoms, divus mēnešus strādājām ASV. Pieredze mums ir un zinām, kas jādara, lai būtu gatavi olimpiskajām spēlēm. Spēcīgi būsim, vajadzēs tikai veiksmi.”

Trenera skatījumā uz zeltu Rio pretendēs seši braucēji – holandietis Nieks Kimans, brits Laiems Filips, francūzis Joriss Dodē, austrālietis Sems Viloubijs, amerikānis Konors Fīlds. Un Māris Štrombergs. “Tik spēcīgs sastāvs nav bijis nevienās olimpiskajās spēlēs. Sacensības būs ļoti neprognozējamas, jo pretendentu daudz, bet trase – šaura, visiem vietas nepietiks. Cīņa būs supersīva un arī ļoti taktiska gan trasē, gan ārpus tās. Acis un ausis jātur vaļā,” Lakučs gatavs arī nestandarta gājieniem no konkurentu puses.

Štromberga trumpis un vienlaikus arī mīnuss ir pirmā taisne. “Viņš ir pusi galvas tiesu pārāks par citiem pirmajā taisnē, otru tik stipru sportistu neesmu redzējis,” norāda treneris. “Taču mums vēl ir daudz jāstrādā, lai to atkostu. Pagaidām baiļu dēļ nesanāk. Mārim psiholoģiskā barjera saglabājusies no smagā kritiena 2010. gada beigās, tas ir iesēdies iekšā. Ticu, ka viņš tiks tam pāri. Zinot Māri, pieļauju, ka tas var notikt tikai olimpisko spēļu finālā, bet – notiks!”

Iepriekšējās olimpiskajās spēlēs Londonā Latviju pārstāvēja četri BMX riteņbraucēji – trīs vīri un viena dāma. Šoreiz pārstāvniecība sarukusi uz pusi – bez Štromberga savai otrajai olimpiādei gatavojas Edžus Treimanis, kurš arī var pozitīvi pārsteigt. Aizpērn pasaules čempionātā viņš bija ceturtais, šogad – piektais.

Vairākkārt iekļuvis finālā Pasaules kausa posmos. “Pirmā taisne nav viņa spēcīgā puse, taču trasē Edžus ir viens no labākajiem braucējiem. Rio gan nav daudz vietas, kur likt lietā viltību, tomēr, ja pirmie aizskrien un kaut ko savā starpā nesadala, tad viņš var to izmantot. To pierādīja pasaules čempionātā. Pirms četriem gadiem Londonas olimpiskajās spēlēs Treimanis bija ļoti tuvu finālam (devītā vieta), šoreiz trase būs sarežģītāka, taču pie labas sakritības viņš var tikt līdz pēdējam braucienam,” sprieš Ivo Lakučs.

Pērn pirmajās sacensībās Rio olimpiskajā trasē tieši Treimanis kļuva par uzvarētāju, tiesa, tā bija ļoti slikti sagatavota un arī slikto laika apstākļu dēļ izšķirošie braucieni nenotika. Štrombergs vispār toreiz izlēma tikai trenēties un mačos nebraukt. “Trase bija par traku uztaisīta, pie kritieniem nebija droša – viena kļūda un viss. Šogad vēlreiz notestējām, tagad jau ir pieņemamāka, lai gan tāpat – sarežģīta,” atzīst treneris.

Turpinās karjeru

29 gadus vecais Štrombergs ieguvis visus svarīgākos BMX titulus – olimpiskais čempions, pasaules čempions, Eiropas čempions, ASV čempions. Iepriekš viņš grasījās pēc Rio olimpiskajām spēlēm noslēgt izcilo karjeru, taču šobrīd vairāk sliecas uz to, ka turpinās. “Skaidrs, ka Tokijas olimpiskajās spēlēs pēc četriem gadiem mani neredzēsiet. Nākamgad pasaules čempionāts ir ASV trasē, kurā es Pasaules kausā uzvarēju. Tāpēc domāju, ka vismaz sezonas pirmo pusi startēšu. Tiesa, jāskatās arī, kāda būs motivācija, jo nav jēga braukt tikai braukšanas pēc,” spriež Māris Štrombergs. Viņš atzīst, ka dzirkstele nav tāda kā 20 gadu vecumā, kad “viss bija forši un ir vajadzīgs adrenalīns”. Tagad pieeja sportam ir profesionāla, pārdomāta, vienlaikus – joprojām patīk. Bez tā trenēties nebūtu iespējams.

“Mārim reizēm jāatgādina paskatīties uz sevi no malas, jo man ir prieks skatīties, kā viņš brauc. Ja es būtu viņa situācijā, tad noteikti vēl nebeigtu karjeru, jo ir spējīgs uzvarēt,” audzēkņa darba ētiku uzslavē Ivo Lakučs. “Funkcionāli viņš ir labāks kā agrāk, spēks nācis klāt, ātrums nav mazinājies, eksplozivitāte pat ir uzlabojusies. Tehniski ne par matu nav sliktāks. Vizuāli skatoties es nevaru pateikt, ka viņš kļuvis vecs šim sporta veidam, gadus var redzēt tikai pēc tā, ka vairāk domā.”

Kurp aizvedīs dzīves ceļš pēc karjeras, Māris pagaidām nevar pateikt: “Neesmu tā īsti domājis. Idejas radīsies un kaut ko noteikti atradīšu, kur sevi piesiet. Bet manā vīzijā tas noteikti nav sports. Var jau būt, ka pēc diviem gadiem domas mainīsies, tomēr šobrīd saku – nē. Ne BMX, ne sports nav jomas, kur gribu būt pēc karjeras beigām.”

Viena no laimīgākajām dzimšanas dienām Mārim bija pērnajā pavasarī, kad viņš bildināja draudzeni, filipīniešu izcelsmes meiteni Natašu Paulo un saņēma skanīgo – jā! Kāzas vēl nav svinētas, jo šobrīd visas domas ir par Rio, daudz treniņi un ceļošanas. “Datums vēl nav noteikts. Var būt arī tā, ka vienā dienā aizbrauksim uz Lasvegasu un tur apprecēsimies. Kad izdomāsim, tas būs mazs pasākums ģimenes lokā. Taisīt lielas kāzas ar milzu tēriņiem man šķiet muļķīgi.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+