Mobilā versija
+4.0°C
Urzula, Severīns
Piektdiena, 21. oktobris, 2016
3. februāris, 2015
Drukāt

Degvielas cena, nodokļi, peļņa (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Mūsu lasītājs jautā – kāpēc jūsu publicētajās tabulās (“LA” 27. janvāra numurā) E 95 benzīna cena Latvijā ir 0,997 eiro, bet man tuvākajā uzpildes stacijā – 1,047? Mēģinu atbildēt. Tabuliņas, kā jau zem tām norādīts, veidojam no portāla energy.eu publicētajiem skaitļiem.

Viņu skaitli (Latvijai tātad 0,997) savukārt veido benzīna cena attiecīgajā reģionā, kurai pieskaitīti pašlaik tur spēkā esošie nodokļi. Vairumtirdzniecības cena atkarīga nevis tieši no naftas cenas, bet no pārstrādes uzņēmumu izvietojuma un jaudām, arī transporta izdevumiem. Latvijā tā pašlaik esot (energy.eu respondentu dati) 0,413 eiro. Nedaudz zemāka par EU vidējo (0,447), ievērojami zemāka nekā dārgākajā Eiropas valstī Maltā (0,694), augstāka par lētākajām Poliju (0,299), Lietuvu (0,384). Nākamais saskaitāmais – akcīzes nodoklis. Eiropas vidējais skaitlis ir 0,541. Tātad lielāks par pašas preces sākotnējo vērtību. Lielākais šis nodoklis ir Nīderlandē (0,759), virs 0,6 eiro tas ir arī Itālijā, Anglijā, Zviedrijā, Somijā, Grieķijā, Vācijā, Beļģijā un Francijā. Trūcīgākās valstis šādu slogu patērētājiem neatļaujas. Zemākais akcīzes nodoklis benzīnam ir Bulgārijā – 0,363 eiro. Seko Rumānija (0,383), Latvija (0,411), Igaunija (0,423), Spānija (0,425) un Lietuva (0,434). Un tad – PVN (starptautiski – VAT). Augstākais Dānijā (0,29), zemākais atkal Bulgārijā (0,16). Mums un kaimiņiem visai līdzīgi – ap 0,17. Eiropas vidējais – 0,212. Lūk, tādas ir cenas sastāvdaļas – pirms pēdējās piegādes (vairumtirdzniecības bāze – uzpildes stacija) izmaksu un tirgotāja peļņas pieskaitīšanas. Un jūs tātad maksājat nevis “statistiskos” 0,997, bet 1,047. Vai 1,027. Vai, iespējams, pat 0,979, kā tas bija “Trest” stacijā Rīgā, Satekles ielā. Turpat līdzās zem eiro šajā ceturtdienā (tāpat kā pirms nedēļas) bija nolaidusies arī “Neste” un pat “Statoil”. Ja ceturtdienā pilnu bāku nelēji un brīvdienās labi pavizinājies – pirmdien maksāji jau eiro ar dažiem centiem. Tā bija pirms nedēļas. Vakar skatos – nu jau arī pirmdienas rītā Sa­tekles iela turas pie nedēļas nogales līmeņa. Bet “Neste” Daugavgrīvas ielā ir par gandrīz četriem centiem dārgāka… Šie tirgotāju manevri neapšaubāmi ir īpaša pētījuma vērti.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Jau sen zināms, ka šādi starptautiski resursi labākajā gadījumā dod aptuvenas vērtības un parāda tikai tendences, ne reālus datus. Laikam A.J. šoreiz tas ir piedodami, jo ne viņš statistiķis, ne analītiķis ne …

    Vienu vārdu sakot žurnālists – šoferis 🙂

  2. “PVN (starptautiski-VAT). Augstākais Dānijā (0,29), zemākais atkal Bulgārijā (0,16). Mums un kaimiņiem visai līdzīgi – ap 0,17.” Interesanti gan, no kura laika mums Latvijā PVN likme ir ap 17%. Cik zināms, tad tā ir 21%

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+