×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. novembris, 2016
Drukāt

Centra partija grib Igaunijas skolās atjaunot mācības krievu valodā

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Igaunijas jaunās valdības koalīcijas līderes Centra partijas priekšsēdētāja vietnieks Mihails Kelvarts paziņojis, ka partija varētu pārliecināt koalīcijas partnerus par vairākuma priekšmetu mācīšanas krievu valodā atjaunošanu valsts skolās.

“Igaunijas valodu var veiksmīgi apgūt arī tad, ja saglabā lielākās daļas mācību priekšmetu pasniegšanu krievu valodā. Mēs varētu pārliecināt koalīcijas partnerus, ka tāda iespēja ir jāparedz,” Kelvarts sacīja intervijā laikraksta “Postimees” redakcijai krievu valodā.

“Tādējādi nākotnē varētu atkārtoti izskatīt šo jautājumu Narvā un Tallinā, nodrošinot krievu valodu kā mācību valodu ģimnāzijās” šajās pilsētās, klāstīja politiķis.

“Turklāt, lai pastiprinātu igauņu valodas mācīšanu, ģimnāzijas papildu finansējumu varētu saņemt, ja veidotu papildu mācību sistēmu, kas ļautu absolventiem, skolu beidzot, valsts valodas eksāmenu nokārtot C1 līmenī,” ideju paskaidroja Centra partijas priekšsēdētājā vietnieks.

Igaunijas pamatskolās un ģimnāzijās jau vairākus gadus 60% priekšmetu ir jāmāca igauņu valodā. Tallinas un Narvas pilsētu pašvaldības iepriekš plānoja pārveidot vairākas skolas par privātģimnāzijām, lai pēc skolu aizbildnības padomju lūguma apietu šo ierobežojumu, tomēr valdība 2013.gadā ieviesa ierobežojumus citu valodu izmantojumam arī privātskolās.

Kelvarts arī pieļāva, ka, neskatoties uz krasajām viedokļu atšķirībām ar koalīcijas partneri “Tēvzemes” un “Res Publica” savienību (IRL), Centra partijai izdosies panākt vienošanos arī par to, lai mainītu termiņus, kad arodizglītības iestādēm ir jāpāriet uz mācībām igauņu valodā.

Kā garantu šo ideju īstenošanai Kelvarts minēja to, ka Centra partijai jaunās valdības koalīcijas līgumā ir paredzēts izglītības un zinātnes ministra portfelis un šim amatam tiks virzīta bijusī izglītības ministre Mailisa Repsa. Iepriekš šim amatam tika apspriesta arī Kelvarta kandidatūra, tomēr viņš izvēlējās turpināt darbu Tallinas vicemēra amatā.

Koalīcijās sarunās centristi panākuši principiālu vienošanos par nepilsoņu jautājumu. Igaunijas pastāvīgo iedzīvotāju – gan pilsoņu, gan nepilsoņu – bērni dzimšanas brīdī automātiski saņems Igaunijas pilsonību.

“Nepilsoņu institūts nedrīkst paplašināties. Igaunijā dzimušiem bērniem ir jābūt tiesībām vispirms pretendēt uz Igaunijas pilsonību. Ja agrāk šāda iespēja bija tikai pilsoņu bērniem un pēc tam tāda iespēja tika dota arī nepilsoņiem, tagad šis loks tiks paplašināts. Pat tad, ja viens no vecākiem ir [Igaunijas] nepilsonis, bet otrs – Krievijas pilsonis, vai abi vecāki ir Krievijas pilsoņi, kas pastāvīgi dzīvo Igaunijā, bērns varēs saņemt pilsonību atvieglotā naturalizācijas kārtībā,” solīja Kelvarts.

Viņš atzina, ka koalīcijas partneri IRL un Sociāldemokrātiskā partija (SDE) sākotnēji bija pret jebkādām izmaiņām nepilsonības un mācību valodas jautājumā, bet vēlāk sarunu gaitā izdevās panākt kompromisu šajos jautājumos.

Savukārt jaunās valdības koalīcijas līgumā, kas parakstīts sestdien, Centra partija, SDE un IRL sola turpināt pašreizējo pilsonības politiku, saglabājot tās pamatprincipus.

Koalīcijas līgums paredz, ka ne tikai bērni dzimšanas brīdī saņems Igaunijas pilsonību, bet visiem 15 gadu vecumu nesasniegušajiem bērniem, kam pašlaik nav noteiktas valstiskās piederības, tiks piešķirta Igaunijas pilsonība naturalizācijas kārtībā. Nepilngadīgajiem, kam ir vairākas pilsonības, sasniedzot pilngadību būs jālemj, no kuras pilsonības atteikties.

Jaunā valdības koalīcija arī vēlas igauņu valodas kursu nodrošināšanu krievvalodīgajiem valsts iedzīvotājiem, lai līdz nepieciešamajam līmenim uzlabotu viņu valsts valodas zināšanas.

“Mēs ieviesīsim igauņu valodas kursus Narvā un Tallinā, kur piedāvāsim bezmaksas igauņu valodas kursus, izstrādāsim valodas materiālus un tamlīdzīgi,” teikts koalīcijas līguma tekstā.

Koalīcijas līgumā solīts paaugstināt igauņu valodas prasmes bērnudārzos un skolās, nosakot to par valsts līmeņa prioritāti. Tāpat koalīcija sola nodrošināt nepieciešamos mācību materiālus un skolotāju apmācības.

Jaunā valdība arī vēlas paaugstināt krievvalodīgo Igaunijas iedzīvotāju informētību par tiesisko vidi valstī un garantēt viņiem pieejamu juridisko palīdzību.

Jau vēstīts, ka Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida svētdien oficiāli aicināja Centra partijas priekšsēdētāju Jiri Ratasu veidot jauno Igaunijas valdību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+