×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. decembris, 2012
Drukāt

Centrālāfrikas Republikas galvaspilsētā izsludināta komandantstunda

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Centrālāfrikas Republikas varasiestādes galvaspilsētā Bangi, kurai tuvojas nemiernieki, sestdien, 29.decembrī, izsludinājušas komandantstundu. Komandantstunda noteikta no plkst.19.00 līdz plkst.5.00 (no plkst.20.00 līdz plkst.6.00 pēc Latvijas laika), radiouzrunā pavēstīja iekšlietu ministrs Žosuē Benuā.

Kā no Bangi ziņo aģentūras AFP korespondents, līdz plkst.21 galvaspilsētas ielas kļuva pilnīgi tukšas.

Daudzus veikalus no iespējamajiem marodieriem apsargā ar mačetēm bruņoti vīri. Daudzi tirgotāji atsakās pārdot savas preces, kamēr netiks noslēgts miers, un galvaspilsētā kārtējo reizi pieaugušas pārtikas cenas, vēl vairāk rosinot nedrošību par nākotni.

Tikmēr nemiernieki sestdien turpināja virzīties uz galvaspilsētu, piespiežot armiju atkāpties un sagrābjot savās rokās kārtējo pilsētu.

Dumpinieki sestdien ieņēmuši Sibutu, kas atrodas aptuveni 150 kilometrus uz ziemeļiem no Bangi. Nemierniekiem izdevies atsist arī armijas pretuzbrukumu dumpinieku iepriekš ieņemtajai Bambari pilsētai.

Valdības spēki un Sibutā dislocētais Čadas kontingents bija spiesti atkāpties uz Damaru, kas ir pēdējā lielākā pilsēta nemiernieku ceļā uz Bangi un atrodas tikai 75 kilometrus no galvaspilsētas.

Nemiernieku koalīcija “Seleka” (“Alianse”), kurā apvienojušies trīs dumpinieku grupējumi, pie ieročiem ķērās10.decembrī un kopš tā laika sagrābuši savā kontrolē četrus reģionālos centrus valsts vidienē un ziemeļos un sākuši apdraudēt arī galvaspilsētu Bangi.

Nemiernieki apgalvo, ka valdība nav pildījusi 2001. un 2007.gadā slēgto miera līgumu nosacījumus, kas paredzēja bijušo dumpinieku reintegrāciju sabiedrībā.

Centrālāfrikas Republikas vājā un slikti ekipētā armija nespēj efektīvi cīnīties ar nemierniekiem, un prezidenta Fransuā Bozizes valdība, kas 2003.gadā nāca pie varas apvērsuma ceļā, ir lūgusi Francijas un ASV palīdzību.

Francija piektdien palielināja Centrālāfrikas Republikā dislocēto militāro kontingentu līdz 400 vīriem, tostarp 150 izpletņlēcējus nosūtot uz Bangi lidostu.

Par sava kontingenta palielināšanu valstī paziņojusi arī Centrālāfrikas valstu ekonomiskā kopiena (ECCAS).

Tomēr Francijas premjerministrs Žans Marks Ero piektdien atkārtoti uzsvēra, ka franču karavīri Centrālāfrikas Republikā atrodas tikai, lai aizsargātu Francijas un citu Eiropas valstu pilsoņus, nevis lai iesaistītos kaujās ar nemierniekiem.

Tikmēr reģiona valstu starpniecības mēģinājumi joprojām ir neveiksmīgi.

Svētdien nemiernieki paziņoja, ka varētu ieiet arī galvaspilsētā.

“Bozize gatavojas cīņai Bangi, un ja situācija to prasīs, mēs rīkosimies,” aģentūrai AFP sacīja “Seleka” pārstāvis Ēriks Masī.

Viņš gan atkārtoti uzsvēra, ka dumpinieku plānos neesot ieņemt galvaspilsētu.

Vienlaikus Masī norādīja, ka iespējamajās sarunās ar Āfrikas Savienību (AS) nemiernieki prasīs Bozizes atkāpšanos.

Paredzēts, ka svētdien Bangi ieradīsies AS priekšsēdētājs un Beninas prezidents Tomass Boni Jaji, lai mēģinātu panākt sarunu uzsākšanu starp valdību un dumpiniekiem.

Tikmēr ECCAS svētdien brīdinājusi abas konfliktā iesaistītās puses, ka Damara esot līnija, kuru šķērsot nedrīkst.

“ECCAS spēki atrodas maksimālās gatavības stāvoklī, un Damaras pilsēta ir līnija, kuru nedrīkst šķērsot. Mēs aicinām FACA (Centrālāfrikas Bruņotos spēkus) un nemierniekus nevirzīties uz priekšu no savām pašreizējām pozīcijām,” uzstājoties nacionālajā radi sacīja ECCAS misijas komandieris Antonio Di Garsija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+