×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. aprīlis, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: Aizvien vairāk līdzekļu nāksies ziedot vietējo musulmaņu kopienu uzraudzībai (2)

Juris LorencsJuris Lorencs

Divi nesen notikuši terora akti ar dažu dienu starpību. Vispirms 3. aprīlī bumba sprāgst Krievijas “Ziemeļu galvaspilsētā” Pēterburgā tunelī, kas savieno metro stacijas “Siena laukums” un “Tehnoloģiskais institūts”. Bojā iet 14 cilvēki, vairāki desmiti ievainoto. Labi zinu šo pazemes pāreju, tā ir pati dzīvākā vieta visā pilsētā. Pēc dažām dienām, 7. aprīlī, pašā Stokholmas centrā kravas auto ietriecas gājējos, nogalinot četrus cilvēkus.

Šiem ārēji tik atšķirīgajiem notikumiem ir kaut kas kopīgs. Proti, abos gadījumos terora aktus veica uzbeku jaunieši. Pirmajā gadījumā pašnāvniekam gan bija Kirgizstānas pilsonība, bet lietas būtību tas nemaina. Jautājums – kāpēc tieši Centrālāzija pēdējā laikā kļuvusi par terorisma un ekstrēmisma inkubatoru? Kāpēc tik daudzi jauni vīrieši no šī reģiona pievienojas “Islāma valstij”, “Al-Qaeda” un citiem teroristu grupējumiem? Pēc aptuveniem vērtējumiem, tikai Sīrijā vien pret valdību vērsto nemiernieku un islāmistu pusē patlaban karo ap 10 000 kaujinieku no bijušajām padomju republikām, vairākumā no Centrālāzijas.

Bieži dzirdami apgalvojumi, ka lietas būtība slēpjoties ekonomikā. Lai gan Astana, Taškenta un Ašgabata pārsteidz ar modernās arhitektūras brīnumiem, kopumā cilvēki dzīvo visai pieticīgi. Vidējā alga Turkmenistānā patlaban ir 600, Kazahstānā – 420, Uzbekistānā – 250, Kirgizstānā – 230, bet Tadžikistānā – vien 100 eiro uz rokas. Tiesa gan, arī dzīve šajās valstīs (izņemot Turkmenistānu) ir lētāka nekā Latvijā.

PSRS sabrukšanas brīdī 1991. gadā piecās Centrālāzijas republikās dzīvoja 50 miljoni cilvēku, šodien – jau apmēram 70 miljonu. Tas, ka jaunu darba vietu rašanās netiek līdzi iedzīvotāju skaita pieaugumam, ir acīmredzams fakts. Pa daļai situāciju glābj ekonomiskā migrācija. Krievijā vien patlaban uzturas ap četriem miljoniem viesstrādnieku no Centrālāzijas valstīm. Bet visiem nav vietas pat milzīgajā Krievijā. Un tā nu Uzbekistānas ciemos daudzi gados jauni vīrieši nīkst bez darba un viegli uzķeras uz islāmistu vervētāju izmestajām makšķerēm, kuri par karošanu sola ne tikai taisnu ceļu uz paradīzi, bet arī krietnu žūksni naudas.

Notikumi Pēterburgā un Stokholmā vēl vairāk sēs aizdomas un pastiprinās neuzticību pret vietējām musulmaņu kopienām visā Eiropā. Krievijā atskan aicinājumi aizliegt ārzemniekiem strādāt jomās, kas saistītas ar transporta drošību, kodolspēkstacijās, militāros objektos, pat skolās un augstskolās. Tomēr “vilciens ir aizgājis”, jo ap diviem miljoniem viesstrādnieku no Centrālāzijas pēdējos divdesmit gados jau kļuvuši par Krievijas pilsoņiem.

Var jau cerēt, ka ekonomisko apstākļu uzlabošanās samazinās ekstrēmisma līmeni reģionā. Tomēr, ja cilvēks gatavs uzspridzināt pats sevi, tad diezin vai viņu īpaši interesē nauda un iespēja to tērēt paredzamā nākotnē. Ko darīt – uz to atbildes jāmeklē ne tikai drošības ekspertiem, bet arī antropologiem un psihologiem. Kā un kāpēc notiek tā dēvētā pašradikalizācija? Vai vietējā mošejā? Diezin vai, tad jau drīzāk internetā un specifiskos svētceļojumos pie islāmistu ideologiem.

Stokholmā notikušais terora akts un medijos izplatītā ziņa, ka terorists gaidījis deportāciju no Zviedrijas, var novest pie vēl kādām nepatīkamām konsekvencēm. Proti, varas iestādes sāks baidīties pieņemt lēmumus par nevēlamu personu deportāciju. Tāpat prāvi resursi būs jāpatērē, līdz specdienesti izvērtēs, vai cilvēks, kuru gatavojas izraidīt no valsts, gadījumā nav potenciāls terorists, varbūt pat pašnāvnieks, gatavs uz visu pēc nepatīkamās ziņas saņemšanas. Aizvien vairāk līdzekļu nāksies ziedot drošībai un vietējo musulmaņu kopienu uzraudzībai. Ievērojot to, ka patlaban dažās Rietumeiropas zemēs teju vai 50% jaundzimušo nāk pasaulē musulmaņu ģimenēs, ar laiku varam nonākt stāvoklī, kad puse sabiedrības izsekos otru pusi. Tas, protams, joks, kaut kas no Džordža Orvela utopiskā romāna “1984”. Bet, kā mēdz sacīt, katrā jokā jau ir sava daļa patiesības.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. ne jau musulmaņi jāuzrauga, bet čeka viņu vidū. Kamēr musulmaņi paši tos neizķers, veltas pūles

 2. Nu ja, kamer komunismu sauksim un uzskatisim, ka daudzviet arvien vel Eiropa kaut kadas uzburtas nerealas iluzijas par to dzivojosiem ieborets, par to ko tas uzdodas, nevis kas tas ir patiesam, tikmer pasi sev piesaistisim problemas un nelaimes.
  Tiesi tas pats ar visiem islamiem, ari to pasu tik ierasto kristietibu, kura ne ar ko nebija labaka, tikai tagad pilsoniskas sabiedribas dominantes del ierobezota. Jo tas jau sakotneji, lidzigi to sistemiskam turpinatajam komunistiskajam totalitarismam = fasismam, tas tika taisitas ka ideologijas vergu paklausanai un ietekmesanai, ar ka tuksi burbuli uzpustam vizijam par tajas absoluti neesosajiem, bet nez kad it ka, neparredzama nakotne sanemamiem labumiem, uz kuriem ari nabagie naivo bari pavelkas. Tas ir solijumu, viziju uzbursanas ideologijas, butiba zombetavas, kuras ir hierahija un sistemiska ieklauto apstrade, iesaistot citus tas biedrus, savstarpeja paszombesanas.
  Un tas nenoliedzams pamats ir apstradajamo totala aprobezotiba. Tiesi si iemesla del cita attistibas limeni esosu individu liels ipatsvars ir jau pilnigi konkreti bistams sabiedribai. Si iemesla – vieglas manipulacijas del, daudzi valdosie maksligi uztur sliktas izglitibas sistemas, atbalsta baznicas, utml.
  Ka starp dazadiem apmulkosanas modeliem nav butiski lielas starpibas, tikai ka savstarpeja konkurence uz tiem parazitejoso “garigo” lideru starpa, apliecina jau sazombeto izmantosanas attistibas augstaka faze Krievija, kur visi tie draudzigi apvienoti vienota cina pret civilizaciju, kura tiem liekas nepienemama, jo izravusies no saimnieka ideologijas varas.
  Ja atceramies vesturi, ari salidzinosi nesenu, tad jebkuri iebruceji, okupanti ka pirmos iznicinaja tiesi tautu vadonus, garigos liderus, lai tai varetu iepotet savu ideologiju un valdit.
  Si iemesla del nav ko pasiem sevi mulkot un spelet sev kaitigas spelites ar pseido liberalismu attieciba uz ienaidniekiem un pienemt konkretas darbibas to apturesanai. Fiziskam iebrukumam katrai valstij ir gatavotas armijas un tas liekas normali, pienemami. Bet tas, ka realitate ir krietni mainijusies, ka sakusas hibridkara metodikas ar smadzenu skalosanu, valstu ienemsanas bez ierociem, tikai ar attiecigam ideologijam, to saimniekiem paklauto invaziju, tas jau ilgi tiek palaists garam, tiek ignoreta konkreta globala problema, kuras ierobezosana faktiska prasa tikai realistisku, pragmatisku skatu uz lietam un atteiksanos no maksligi, iespejams pat speciali kaitnieciskos nolukos, raditam demagogiskam iecietibam pret tiem, kas demonstre konkretu naidu, pat iekarosanas, parnemsanas kari uz citam civilizacijam.
  Katram mulkim klat, protams, nevar un nevajag izstavet, bet tos uzkurinosos liderus, kuri iegroza galvas sev paklautajiem attiecigos virzienos, gan ne vien vajag, bet hroniski nepieciesams musu pasu drosibas un civilizacijas izdzivosanas del, lai ta netiktu paklauta daziem smadzenes skalojosiem vergturiem, iegruzot mus verdzibas laikmeta.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+