×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
9. marts, 2017
Drukāt

Centralizētie eksāmeni – drīzumā tikai latviski (6)

Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas biblioteka. Foto - LETARīgas Valsts 1.ģimnāzijas biblioteka. Foto - LETA

Izglītības un zinātnes ministrija tuvākajā laikā varētu virzīt izskatīšanai valdībā izmaiņas noteikumos par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību, izslēdzot no tiem punktu, kas vidusskolas gala pārbaudījumos ļauj atbildēt arī krieviski.

Eksāmenu uzdevumi jau vairākus gadus ir tikai valsts valodā, taču krieviski vai bilingvāli skolēni var atbildēt tāpēc, ka daļa stundu mazākumtautību skolās notiek krieviski vai bilingvāli. Līdz ar to arī eksāmenu darbu labotājiem saskaņā ar Valsts izglītības satura centra (VISC) prasību ir jāzina krievu valoda. Bez šīs valodas zināšanām ļauts iztikt vien tiem darbu labotājiem, kas labo latviešu valodas un svešvalodu (izņemot krievu) centralizēto eksāmenu darbus.

Tādējādi iznāk, ka, piemēram, matemātikas, bioloģijas vai fizikas skolotājs, kurš nepārvalda krievu valodu, nedrīkst pieteikties centralizēto eksāmenu darbu labošanai. Šai problēmai uzmanību pirms dažām nedēļām “Latvijas Avīzes” slejās pievērsa laikraksta “Latvietis” redaktors Gunārs Nāgels.

Kad vaicāju VISC pārstāvei Diānai Āboltiņai, kāpēc šāda prasība, viņa atbildēja, ka instrukcija eksāmenu darbu labotāju nolīgšanai izstrādāta saskaņā ar minētajiem valdības noteikumiem. Te gan jāpiebilst, ka noteikumi ļauj skolēniem eksāmenos atbildēt krieviski, bet neprasa visiem labotājiem, arī tiem, kuri lasa latviešu skolu skolēnu darbus, zināt krievu valodu.

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece Evija Papule atzina, ka patiesībā šobrīd ļoti maz vidusskolu absolventi eksāmenu darbos atbild krieviski vai bilingvāli (gan latviski, gan krieviski). No visiem mazākumtautību skolu absolventiem šo iespēju izmantojot tikai 30 procenti. Turklāt lielākā daļa no viņiem atbildot nevis tikai krieviski, bet daļēji krieviski, daļēji latviski.

“Visticamāk, kādā valodā stundas tēma ir mācīta, tā skolēni arī atbild,” skaidroja IZM pārstāve. Taču visiem labotājiem jāzina krievu valoda tāpēc, ka VISC nešķirojot darbus pēc eksaminējamā lietotās valodas. Katram labotājam iedod “kaudzīti darbu” un kādā valodā tie ir, tāda jāsaprot.

“Taču izskatās, ka šobrīd skolēniem nebūtu problēmu eksāmenos pilnībā atbildēt latviski. Ja visu Latvijas vidusskolu absolventiem jāspēj studēt latviski, tad viņiem vajadzētu spēt arī latviski nokārtot centralizētos eksāmenus,” teica E. Papule. Tāpēc, vēlākais līdz ar kompetencēs balstītā mācību satura ieviešanu, noteikumos plānots paredzēt, ka turpmāk visiem vidusskolu absolventiem eksāmeni jākārto tikai latviski.

Tas gan nenozīmējot, ka ministrija līdz ar jaunā satura ieviešanu plāno kādas izmaiņas mazākumtautību izglītībā kopumā: arī turpmāk vidusskolās saglabāšoties mācību valodas proporcija 60:40 par labu latviešu valodai.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Bet viņiem atļauj izmantot vārdnīcas, bet tajās var tik daudz ierakstīt starp rindiņām.

 2. Latviešu valodu Briselē nevēlas dzirdēt?Meli.Latviešu valodā latvieši nevēlas runāt tanī Briselē.
  Jauki,visas valodas tikai latviski??Toties-centralizēti?Murgs.

 3. Tas jau ir risinājums. Tā jārisina visas problēmas ar valodu – ir likums, sakata pārkāpumu, sodīt un nedebatēt, necelt traci. “Tieša runa” TV raidījumā izskatījās vienīgi kā naida celšana, tā neradīja nopietnu pieeju valodas saglabāšanai.
  Ne Dzintars, Ne Viņķele neko saprātīgu nevarēja pateikt, arī Saskaņas deputāts tāpat. Par valodu nedrīkst strīdēties. Pareizi bija teikts citu runās, ka piespiedu kārtā mīļs nebūsi. Negrib m’\acīties latviešu valodu, lai nemācās un lai nesūdās, ka viņus diskriminē.
  Visiem pasniedzējiem mācību iestādēs, ja strādā tajā ilgāk par 3 gadi, jāprot valsts valoda, nerunājot par rektoru un punkts – tā lemj katra sevi cienoša valsts vara.Nu nevar debatēt – jāzina vai nav, arī rektoram – stulbums, taisīs izņēmuma likumu. Jā, laiks 2-3 gadi apgūt valodu jādod, darbā jāpieņem, bet ne rektori (1gads).

 4. Neticami,bet fakts.Okupacija turpinas ES un NATO Valsti Latvija.Nekavejoties izpildit LV Kriminallikuma 73. un 74..pantu,ka ari Starptautiskos likumus par okupacijas seku likvidesanu,ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem.Likumu nepildisana no atbildigajam institucijam un atseviskam personam ir janoverte ka noziegumu un noziedzinieku atbalstisana.Valsts nodeviba.

 5. kas tā par ačgārnu rīcību, Latvijā jāzina obligāti krievu valoda skolotājiem, nu tad jālemj par otro valsts valodu, ja tā ir obligāta, kāpēc ne kāda cita valoda, bet tieši krievu?

Draugiem Facebook Twitter Google+