×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. marts, 2012
Drukāt

Cenu pieaugums kļūst mērenāks

lielveikals_plaukti

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad cenu pieaugums februārī par 0,1% ir vērtējams kā ļoti mērens, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Ekonomikas ministrijas (EM) Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vadītājs Jānis Salmiņš.

Salīdzinājumam – pirms gada februārī patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,3%, savukārt straujās izaugsmes gados februāra laikā cenu līmenis auga par vairāk nekā 1%.

Šogad februārī cenu pieaugumu galvenokārt noteica pārtikas un degvielas sadārdzināšanās. Sezonālu faktoru ietekmē februārī pārtika sadārdzinājās par 0,8%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,19 procentpunktiem. Kopš 2011.gada nogales ir atsācies mērens pārtikas cenu kāpums pasaulē. Divu mēnešu laikā pasaules pārtikas cenu indekss ir pieaudzis par 2,1%, informēja Salmiņš.

2012.gada pirmajos mēnešos pasaules biržās vērojams naftas produktu cenu kāpums. Tiesa, naftas cenu pieaugumu daļēji kompensēja eiro kursa palielināšanās salīdzinājumā ar ASV dolāru, skaidroja Salmiņš. Procesi pasaulē ietekmē arī degvielas sadārdzināšanos. Februāra laikā degvielas cenas pieauga par 1,7%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Salīdzinot ar 2011.gada decembri, degvielas cenu kāpums ir sasniedzis gandrīz 6%.

Vienlaikus atsevišķas preces un pakalpojumi februārī kļuva lētāki. Lielākā ietekme uz kopējā cenu līmeņa samazinājumu bija apģērbiem un apaviem, kuru cenas mēneša laikā samazinājās par 2,6%.

EM prognozē, ka šī gada turpmākajos mēnešos cenu pieauguma tempi pakāpeniski mazināsies. Tajā pašā laikā pastāv nenoteiktība pasaulē ar naftas un pārtikas cenu turpmāko dinamiku. Kopumā 2012.gadā vidējais patēriņa cenu līmenis var par 2,3% līdz 2,5% pārsniegt 2011.gada vidējo cenu līmeni.

Jau ziņots, ka vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada februārī, salīdzinot ar šā gada janvāri, palielinājās par 0,1%, bet vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, audzis par 3,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Februārī, salīdzinot ar janvāri, precēm cenas pieauga par 0,2%, bet pakalpojumiem – par 0,1%. 2011.gada februārī, salīdzinot ar 2011.gada janvāri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,3%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+