×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

Čepāne: Satversme neparedz iespēju prezidentam atsaukt iepriekš virzītu premjera kandidātu (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Satversmē nav regulējuma, kas dotu tiesības Valsts prezidentam atsaukt Ministru prezidenta kandidātu vēl pirms balsojuma Saeimā, šodien sacīja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V).

Kamēr nav grozīta Satversme, Čepāne aicina Valsts prezidentu Andri Bērziņu rīkoties saskaņā ar konstitūciju.

“Konstitucionālo tiesību komisijas atzinumu es nevaru vērtēt kā Satversmi. Šodien ir jārīkojas saskaņā ar Satversmi,” akcentēja Čepāne.

Kā ziņots, ja veidojamās valdības sastāvs neatbildīs Bērziņa izvirzītajiem kritērijiem, prezidents sola paturēt tiesības atsaukt Ministru prezidenta kandidātu vēl pirms balsojuma Saeimā. Parlamentā gan šāds paziņojums izraisīja diskusijas par to, vai šādi netiktu pārkāptas prezidenta pilnvaras.

Bērziņš stingri iestājas par to, lai Ministru kabineta veidošana atbilstu Satversmes 55.pantā paustajam, ka “Ministru kabinets sastāv no ministru prezidenta un viņa aicinātajiem ministriem”.

Pieņemot galīgo lēmumu par valdības vadītāja kandidatūras atbilstību izvirzītajam amatam, prezidents vienlīdz rūpīgi vērtēšot gan iespējamā valdības vadītāja, gan viņa aicināto ministru kandidatūras.

Prezidenta tiesības atsaukt premjera kandidātu Bērziņa preses sekretāre Līga Krapāne skaidroja ar Ministru kabineta iekārtas likumu, kur ir teikts: “Ministru prezidenta amata kandidāts šo statusu zaudē brīdī, kad Saeima nobalso par uzticības izteikšanu Ministru prezidenta amata kandidāta sastādītajam Ministru kabinetam. Ja Ministru prezidenta amata kandidāts savu statusu zaudē tādu iemeslu dēļ, kuri nav saistīti ar Saeimas balsojumu par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam, Valsts prezidenta kanceleja rakstveidā informē Valsts kanceleju, kad Ministru prezidenta amata kandidāts zaudē savu statusu.”

Tikmēr izvērtušās diskusijas, vai prezidentam maz ir šādas tiesības. Konstitucionālo tiesību komisijas viedoklī par prezidenta funkcijām norādīts, ka prezidenta tiesības atsaukt šādu rīkojumu par premjera nominēšanu var tikt realizētas “vismaz trīs gadījumos”. Piemēram, ja aicinātais premjera amata kandidāts pats vēršas pie prezidenta un lūdz atsaukt šo rīkojumu, ja pēc aicināšanas atklājas tādi fakti par Ministru prezidenta amata kandidātu, kas, pēc prezidenta uzskata, izslēdz iespēju, ka kandidāts ir piemērots valdības vadītāja amatam. Tāpat prezidents šo rīkojumu var atsaukt, ja uzskata, ka premjera amata kandidāts nepamatoti vilcinās ar jaunās valdības veidošanu.

Kā ziņots, noslēdzot pirmo sarunu kārtu ar Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām par jaunas valdības veidošanu, Bērziņš ir pieņēmis lēmumu nevirzīt nevienu no pirmajās sarunās minētajiem premjera amata kandidātiem.

Uzņemoties politisko atbildību par traģēdiju Zolitūdē, premjers Valdis Dombrovskis (V) 27.novembrī paziņoja par demisiju. Viņš uzskata, ka pašreiz ir nepieciešama jauna valdība, kurai ir skaidrs Saeimas vairākuma atbalsts un kura ar jaunu uzticības mandātu spēs risināt valstī esošās problēmas. Dombrovskis, kurš paziņoja par demisiju, nav gatavs vadīt nākamo valdību.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Vislabākais komentārs Atbildēt

  Vislabākais komentārs (komentāri) šī raksta sakarā ir Laimonim Laimiņam. Uzskatu, ka tas, ko izdarīja prezidents Bērziņš, noņemot no trases Dombrovski un atklājot politisko tirgu ap jauna premjera kandidatūru, ir noziedzīgi pret savu valsti un tautu. Cilvēki kaut kā aizmirst pašu galveno šais dienās – pēc Zolitūdes katastrofas prezidents Bērziņš gan nāca klajā ar skaļu paziņojumu, bet tas tad arī viss. Viņš sāka riņķa danci pavisam par kaut ko citu – lai nebūtu jārunā par Zolitūdi, par būvniekiem, par otkatiem, par Misteru 20%, resp., par visu mūsu satrunējušo biznesvidi un politisko vidi, lai nebūtu ne aizdomās turamo, ne tiesājamo, bet – lai lieta noklustu “noilguma dēļ”. Visas šīs jezgas vietā prezidents Bērziņš sāka ar pavisam ko citu – kā S.Veinberga Tvneta rakstā saka – ar kuģa kapteiņa nocelšanu no kuģa katastrofas brīdī. Lai sabiedrība aizmirst visu un lai sāk ņemties ap politisko virtuvi – par jaunu premjeru, par ministriem. Un – lai ņemšanās būtu ilgāka, prezidents tik iekur uguntiņu no jauna – atsaka visus trīs premjera amata kandidātus. Laiks iet, visi šūmējas ap nākamo valdību un, iespējams, par Zolitūdi aizmirsīs pavisam. Tas, ko šais dienās izdarīja prezidents Bērziņš ir – NOSTĀŠANĀS PRET SAVU VALSTI UN TAUTU. Citādi to nespēju izskaidrot. Rakstu visu to tāpēc, ka man nav vienalga, kas notiek manā valstī Latvijā.

 2. Good bye, Mrs. Čepane Atbildēt

  Čepāne tik piemirsusi kā Vienotiba steidza labot Satversmi savam izdevīgumam. Un kas izmainījās- veiksmes stāstam skumjas beigas.

 3. Saeimas Juridiskās komisijas vadītājai Čepānei misēklis – Valsts prezidents nedrīkstot atsaukt jau viņa izvirzītu Ministru prezidenta kandidātu, tādas tiesības neesot paredzētas Satversmē. Tā sacīt ir maldināšana un nekompetences parādīšana. Būtu viņa labāk ar savu vārdu un posteni pateikusi reiz, ka Valsts prezidentam par premjeru nav jānosauc partiju virzīti kandidāti, bet viņam ir tiesības pēc viņa paša ieskatiem nominēt jebkuru tam atbilstošu kandidātu, atsaukt un pat pēdējā brīdi nominēt vēl atbilstošāku kandidātu. Būtu vēl labāk, ja Čepānei pietiktu drosmes un racionālo resursu reiz pielikt punktu partokrātijai, jo tādai partokrātijai Satversme varu nav devusi un nedod! Kas cits ja ne komisijas vadītāja lieliski varētu rosināt jauna vēlēšanu likuma pieņemšanu, kas dotu vēlētājiem tiesības balsot par viņu pašu izvirzītām personībām no 100 apgabaliem. Partijas ir tautas posta cēlonis.

  • Laimonis Laimiņš Atbildēt

   Augsti Godājamais Tedis Ērzlapa. Paldies, ka padalījies ar „Maskavas Kremļa” viedoklī. Pārsteidz tava drosme, mēģinot kūdīt, Ļ. Cien. Čepāni uz Saeimas, Satversmes, Latvijas Valstiskuma noliegšanu, likvidāciju un mēģinājums piedāvāt A. Bērziņa Kungam pilnvaras kādas nebija ne Ķīnas Ķeizariem, ne Arābu Sultāniem. Tavs Republikānisma noliegums un mēģinājums ieviest Absolūto Dievišķo Diktatūru, mēģinājums diskreditēt jēdzienu „partija” nepakļaujas loģiskai analīzei un novērtējumam, kas nebūtu balstīts KriminālKodeksa pantos. Replika atsauc atmiņā kāda čekas virsnieka neveiksmīgos mēģinājumus uzspiest Latvijai jaunu konstitūciju un tādējādi apšaubīt Latvijas Valsts Nepārtrauktību un pastāvēšanas Tiesiskumu.

   Neņemiet ļaunā – ņepalučetjs, TOVARIŠĶ.
   Piga Tev Latvijas Nodevējs, Tedis Ērzlapa Kungs.

 4. Apbrīnojami, ka Saiema, Ministru kabinets, visādi juristi mierīgi noraugās kā Bēziņš mīda ar kājām Sarversmi. Unbelievable! Un tas noteik neatkarīgajā Latvijā?!

 5. Kārtējo reizi varam pārliecināties, cik stulbus radījumus padomju okupanti uzņēma savā komunistiskajā partijā.

 6. Tādam regulējumam nemaz Satversmē nav jābūt!!

 7. Satversme neparedz arī Koalīcijas padomi un pensiju samazināšanu ne tik!

 8. Vecītim sakāpis galvā,

 9. Laimonis Laimiņš Atbildēt

  Tā gan! nabaga

  Bērziņš, Kurš bez sirdsapziņas ēstiem atlaida
  Dombrovski, Kuru atraidīja
  Piebalgs, Kurš patrieca
  Pabriku, Kurš pavēlēja nepiedāvāt
  Dālderi, Kurš palūdza nepieminēt
  Kariņu, Kuram neatdevās
  Āboltiņa (meitenēm dažreiz „nedefinēti plāni”)…
  Pats Prezidents nu sēž Melngalvju būdiņā, (jo nemīlēti bērni (pils) pāragri mirst), raud un gaida, kad viņam uz paplātes piedāvās apmazgātu
  Rinkeviču vai arī pašu „mūsu
  Nilucīti…”
  Nabaga Bērziņš! Risina Svarīgu Valstisku Uzdevumu! – Ar ko gan trešdienās varēs uzraut Zolītes partiju???
  Andris: „Hēēēēē! Būtu forši, ja Niļuks trešdienās nāktu, tepat pāri sētsvidum, varētu savienot gan „Rīgas Mēriņu”, gan „Latvijiņas Premjeriņu”…, pie viena šis pieskatītu „Melngalvjus”, vai nav kas pielabojams, kādu lampiņu ieskrūvēt, es varētu tikmēr abus kaķēnus pieskatīt, uzdotu Premjerministram Ušakovam, lai tas iedala pietiekami naudiņas Rīgas Mēram Nilucītim… Hmmm – roka roku mazgā…. Hmmm, bet kā tad viņš…??? (čigāns savā mājā nezog? kur nu vēl pats Sev?), gan jau Šķēlīte, Šleserēns, Kalvjukiņš kaut ko izdomās…, ar padomu palīdzēs.
  Tā Čepāne kaut ko klukst, ka „dāvinātam zirgam (premim)zobos neskatās”, bet gan jau, nebūsim pārlieku pedanti. Kurš Te Kungs!?”
  Skaista dzīve Latvijā!

  • Vecāki aizmirsuši iemācīt Laimonim pieklājību,apķēzīt citus ar “vēmekļiem” nebūtu labi.

   • Viens ir skaidrs, manas domas un jūtas veltītas Latvijai.

    Vērot, saprast un klusēt par to, kas notiek Mūsu Mājās būtu krimināli (man ir 4 bērni un 4 mazbērni). A. Bērziņa darbības Latvijā nav tikai, Viņu ievēlējušo, SC, ZZS politiskās atbildības sfēra. Šobrīd noticis Valdības Apvērsums, kuru veicinājušas arī Vienotības „darbības un bezDarbības”. Šobrīd A. Bērziņš jau atklāti ignorē un pārkāpj Satversmi. Šobrīd, jau ilgāku laiku, Latvija Briesmās.

    „Vecāki aizmirsuši iemācīt Laimonim pieklājību, apķēzīt citus ar “vēmekļiem” nebūtu labi.” – citēju tevi, cienījamais replikas autor.

    Vāciešiem ir teiciens: „Es nevaru tik daudz apēst, cik man gribētos izvemt” – tas par SC = ZZS = Lešķinski-Šleseri = Bērziņu = Ušakovu = Sudrabu = Ameriku = Repši un vēl dažiem Kremļa Polittehnologiem …
    Un dienā, kad tie sāks domāt Par Latviju, nevis PRET, es viņiem atvainošos un pateikšos. Un tici, man nepietrūks vārdu, Tos DAUDZINOT!

Draugiem Facebook Twitter Google+