Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Cer ielauzties “gudro māju” lauciņā 1

Silto grīdu kontrole, apkures vadība un gaisa kvalitātes kontrole – pirmie gudrie risinājumi, kurus plašākai publikai nodevis “Lattelecom” elektrības pakalpojumu projekts “tet”. Ne gluži oriģināls jaunums, jo mājas un dzīvokļus gudrus padara dažādi uzņēmumi, piemēram, vācu “JUNG”, pašmāju “Unisons” un “Echoo”, tāpat var minēt arī “Sinergo” mājas. Kuri visi piedāvā krietni vairāk dažādu “gadžetu”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

“tet” uzskata, ka viņu pakalpojums būs populārs pateicoties tiem 35 tūkstošiem klientu, kuri izvēlējušies viņu elektrības pakalpojumu. Kā arī risinājumiem, kuri īpaši pielāgoti Latvijas mājsaimniecībām – tie pieejami latviešu valodā un ar vienotu, internetā bāzētu pārvaldības platformu, kā arī iespēju latviski saņemt konsultācijas un tehnisko atbalstu.

Kā zināms, galvenais apsvērums, lai māju padarītu gudru, ir izmaksu un laika ietaupījums. “Laiks, kad dzīvoklī vai mājā ir pārāk auksti, karsti, gaiss ir pārāk sauss vai mitrs, trūkst skābekļa un gala rezultātā ir jāmaksā par to, kas patiesībā nav nepieciešams, ir beidzies – ja iedzīvotāji kļūs aktīvāki, tad jau 2020.gadā 30% Latvijas mājsaimniecības varētu būt aprīkotas ar gudrās mājas funkcionalitāti,” prognozē “tet” vadītājs Artūrs Pielēns-Pelēns. Svarīgi, ka gudrās mājas risinājumus var ierīkot ikvienā mājsaimniecībā, kurā pieejams bezvadu internets – papildu tehniskie nosacījumi nav nepieciešami. Kā norāda “tet”, internetam nav jābūt pašam ātrākajam, jo gudrās mājas ierīcēm nepieciešama salīdzinoši neliela apjoma datu apmaiņa. Turklāt ir iespēja ierīces darbināt arī bez interneta, pārslēdzoties manuālā režīmā. Arī risinājumu ierīkošana neesot īpaši sarežģīta, jo nav vajadzīga vadu ievilkšana vai citas sarežģītas darbības – visas iekārtas ir viegli uzstādāmas un konfigurējamas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda A. Pielēns-Pelēns gudrās mājas pakalpojuma tehnisko pusi pilnībā radījuši pati “Lattelecom” komanda. “Ierīces, protams, pēc mūsu pasūtījuma izstrādājuši vairāki ražotāji, kuriem uzticamies un esam pārliecināti par to produktu kvalitāti. Savukārt viss pārējais – iekārtu intelekts, vadāmība, plānošana utt. ir mūsu cilvēku izstrādāts. Pagaidām “tet” nācis klajā ar trim risinājumiem. Uz jautājumu vai varam gaidīt vēl kādu risinājumu, A. Pielēns-Pelēns norādīja, ka uzņēmums jau strādā pie nākamajiem risinājumiem, neprecizējot gan pie kādiem.

Cik tas prieks maksā? A. Pielēns-Pelēns sacīja, ka izmaksas ir atkarīgas no dažādiem faktoriem, piemēram, mājokļa platības vai tā, cik istabās ir vēlme gudros risinājumus ieviest. Precīzas iekārtu cenas viņš neatklāja, taču “tet” mājaslapā pašam komplektējot sev vēlamo gudro ierīču komplektu, izskatās, ka viena “tet” bāzes stacija, bez kura sacīmredzot nevarēs iztikt, maksā 93 eiro, gaisa kvalitātes sensors – 160 eiro, gudrā rozete – 72 eiro, bezvadu regulators – 93 eiro un elektriskās siltās grīdas termoregulators – 111 eiro. Daudz vai maz – spriežat paši, ņemot vērā, ka tas būtu faktiski pats minimālākais apjoms.

Risinājumu trio:
Silto grīdu kontrole

Pirmais risinājums, kur elektrisko silto grīdu apsildīšana notiek, pašam risinājumam sekojot līdzi elektroenerģijas biržas cenai, āra gaisa temperatūras prognozēm, mājsaimniecības paradumiem, grīdas uzsilšanas un atdzišanas ātrumam. Gudrās mājas risinājums siltajai grīdai palīdz samazināt vidējo elektrības cenu līdz pat 60% jeb apmēram 8 eiro par vienu kvadrātmetru gadā.

Apkures vadība

Ietver dažādus risinājumus maksimālam komfortam par zemākajām siltumenerģijas resursu (gāze, granulas, elektrība) izmaksām, piemēram, ar atsevišķu ierīci regulējams apkures katls, apsildes elementi, radiatoru regulatori un termosensori. Apkures vadība palīdz nepārmaksāt – tā samazina apkures izmaksas pat par 40% – un ļauj pielāgot apstākļus tā, lai mājoklis vienmēr atbilstu tās iedzīvotāju komforta līmenim un paradumiem.


Gaisa kvalitātes kontrole

Mēra gaisa mitrumu, temperatūru, CO2 līmeni. Risinājums grafiski attēlo telpu klimatu, salīdzina to ar ieteicamo klimatu un ziņo par atkāpēm no cilvēka komforta un veselības līmeņa. Brīžos, kad telpas klimats nav atbilstošs, klients saņem paziņojumu un rekomendāciju tālākai rīcībai. Šāds risinājums ir noderīgs kā telpās, kur parasti uzturas liels cilvēku skaits, piemēram, viesistabā, tā arī guļamistabā un bērnistabā. Gaisa kontroles risinājums palīdzēs nodrošināt pietiekamu skābekļa daudzumu un apkures sezonā izvairīties no siltuma zudumiem, pārlieku ilgi vēdinot telpas.