×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
14. novembris, 2017
Drukāt

Cer Latvijā atrast zeltu, izpēte iestrēgst (8)

1. Cer Latvijā atrast platīnu un zeltu

1no4
Viena unce (28,4 grami) platīna maksā ap 1000 ASV dolāru. Foto - ShutterstockViena unce (28,4 grami) platīna maksā ap 1000 ASV dolāru. Foto - Shutterstock

“Ja Latvijas likumi atļautu zemes dzīļu izpēti, mēs varētu ķerties klāt kaut vai rītdien,” teic Kanādā dzīvojošais latviešu cilmes ģeologs Andrejs Bite. “Latvijā ceram atrast niķeli, varu, platīnu, pallādiju un zeltu. Ja to atrastu, tad Latvijas ekonomikai tas būs milzu ieguvums. Var droši teikt, ka vienā rāvienā Latvija kļūtu stāvus bagāta,” spriež pieredzējušais ģeologs. Viņš intervijā ar “Latvijas Avīzi” norāda, ka izpēti traucē veikt zemes īpašnieku tiesības ne tikai uz zemes virskārtu, bet arī visu, kas zem tās.

Jau vismaz četrus aizvadītos gadus Latvijā runā par nepieciešamību pievērsties niķeļa, vara, platīna un citu vērtīgu krāsaino metālu rūdu meklēšanai. Derīgo izrakteņu izpēte un to iespējamā ieguve pat ir iekļauta Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2014. – 2020. gadam kā atbalstāmā darbība. Ja meklējumi būtu sekmīgi, rūdu iegūšana kļūtu par vienu no svarīgākajiem valsts ekonomiskās attīstības virzieniem. Iespējams, tā ļautu īstenot to ekonomisko izrāvienu, par ko jau labu laiku prāto politiķi.

Šķiet, par šo tēmu publiski jau ir runāts krustām šķērsām, un neviens runātājs it kā nenoliedz tās valstisko nozīmi un ekonomisko izdevīgumu, ka krāsaino metālu rūdu iegulas tiktu atrastas. Bet diemžēl četros gados tālāk par sarunām netiek.

Viena unce (28,4 grami) platīna maksā ap 1000 ASV dolāru. Foto – Shutterstock
 1. Cer Latvijā atrast platīnu un zeltu
 2. Kāpēc lietas nevirzās?
 3. Vienīgais sasniegums četros gados
 4. Uzņēmēji grib garantijas

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. tad jau mums ātri pienāktu demokrātija,kā Lībijai

 2. Tikai nevajadzētu pieļaut Kirgizstānas kļūdas, uzticot melnos un zemi apmaksātos darbus vietējiem, bet peļņu kanādiešiem. Latvijai labums būs tikai tad, ja pašu rokās būs produktu ar augstu pievienoto vērtību tirgošana.
  Esam jau pieļāvuši kļūdu, eksportējot koku kā izejmateriālu, kamēr lielākā peļņa ir ārzemniekiem, kas ražo un tirgo galaproduktu. Nevajadzētu šo kļūdu pieļaut ar citiem dabas resursiem.

 3. Vislabāk lai nav nekādu izrakteņu-citādi no Latvijas nekas nepaliks.

 4. Okupanti visu zeltu sen aizvākuši.

 5. Latvijas valdība ir galīgi nekompetenta zemes dzīļu izpētē (VARAM ministrs Gerhards), bet valsts ierēdņi jau negādās paši sev lieku darbu un vienkārši neko nedara šajā jautājumā. Gada sākumā nosūtīju savus priekšlikumus prezidentam, jo zeltu un platīnu mēs tikai CERAM atklāt, bet kvalitatīva dzelzsrūda Gārsenē un Staicelē IR ATKLĀTA jau sen. Vajag organizēt priekšizpēti. Noskaidroju, ka naudu šim mērķim ES arī dod. Bet saņēmu kārtējo atrakstīšanos no ierēdņiem: “Priekšlikumi daudzsološi, bet izpēti traucējot esošais likums par zemes dzīlēm”. Tas pats, par kuru minēts rakstā. Nezinu, kā šādu attieksmi no valsts puses lai nosauc: nekompetence, stulbums vai nevēlēšanās vispār ko darīt? Bet tajā pat laikā budžetā hroniski trūkst naudas… un ministri tikai plāta rokas.

 6. Ja kāda privātfirma kaut ko vērtīgu izcels no zemes dzīlēm ,tad var iznākt kā Gudeniekos ,kur vairāku gadu garumā pumpē naftu.Tā kā urbums skaitās ,,eksperimentāls,, tad nekāda uzskaite netiek vesta .Jāticot pašu urbēju dotiem datiem ,arī tam ka nafta realizēta tikai par nieka 5 miljoniem eiro un nodokļi valstij par urbēju eksperimentiem nav jāmaksā. Ja tiešām kaut ko vērtīgu Latvijas zemes dzīlēs atradīs ,tad peļņa būs tikai ārzemju investoriem,kaut ko atmetīs pašmāju ierēdņiem,bet tauta varēs smelt,, zeltu,, no ķemertiņa,to iepriekš piereģistrējot VID.

 7. Cilvēks to nepieļaus uz savas zemes darīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+