×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
14. novembris, 2017
Drukāt

Cer Latvijā atrast zeltu, izpēte iestrēgst (8)

3. Vienīgais sasniegums četros gados

3no4
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvijā Kurzemes dienvidos, Vaiņodes, Priekules apkaimē, tuvāk robežai ar Lietuvu cer atrast zeltu, platīnu, niķeli un citus krāsainos metālus. Speciālisti neapgalvo, ka šīs dārgmetālu rūdas noteikti tur būs, bet, ja nemeklēšot, neko arī neatradīs.

Koncepcija būtībā ir vienīgais sasniegums aizvadītajos četros gados, kopš sākušās sarunas par zemes dzīļu izpēti. Bet joprojām nav paša galvenā – likuma, kas ļautu sākt zemes dzīļu izpēti un kas reizē būtu drošība dzīļu pētniekam, kurš gribētu ieguldīt naudu šajā pasākumā.

Valdība gan bija uzdevusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) līdz šā gada beigām sagatavot un iesniegt grozījumus likumā “Par zemes dzīlēm”. Bet, pēc dažu VARAM amatpersonu teiktā, šogad to vēl nebūšot, jo ministrijā neesot kam tos sagatavot. Tāpēc jāšaubās, vai vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards jau līdz šā gada 1. decembrim spēs ziņot Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, kas paveikts, lai gludinātu ceļu uz zemes dzīļu izpēti.

VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības lietās Alda Ozola atzīst, ka koncepcija paredzot vien nelielas izmaiņas jau iedibinātajā kārtībā. Tiek atbalstīts plāns noteikt zemes un zemes dzīļu lietošanas tiesību ierobežojumus zemes dzīļu izpētes gadījumos, kā arī iespēju noteikt valsts nozīmes zemes dzīļu nogabalus derīgo izrakteņu izmantošanai. Ja zemes īpašnieks iespītētos un nelaistu pētniekus viņam piederošajā zemes gabalā, tad valstij būtu tiesības organizēt izpēti bez viņa piekrišanas. Kādi īsti būtu šie ierobežojumi un cik lielā mērā tie neļautu īpašniekam izmantot zemi pēc saviem ieskatiem, tas koncepcijā gan nav pateikts.

 1. Cer Latvijā atrast platīnu un zeltu
 2. Kāpēc lietas nevirzās?
 3. Vienīgais sasniegums četros gados
 4. Uzņēmēji grib garantijas

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. tad jau mums ātri pienāktu demokrātija,kā Lībijai

 2. Tikai nevajadzētu pieļaut Kirgizstānas kļūdas, uzticot melnos un zemi apmaksātos darbus vietējiem, bet peļņu kanādiešiem. Latvijai labums būs tikai tad, ja pašu rokās būs produktu ar augstu pievienoto vērtību tirgošana.
  Esam jau pieļāvuši kļūdu, eksportējot koku kā izejmateriālu, kamēr lielākā peļņa ir ārzemniekiem, kas ražo un tirgo galaproduktu. Nevajadzētu šo kļūdu pieļaut ar citiem dabas resursiem.

 3. Vislabāk lai nav nekādu izrakteņu-citādi no Latvijas nekas nepaliks.

 4. Okupanti visu zeltu sen aizvākuši.

 5. Latvijas valdība ir galīgi nekompetenta zemes dzīļu izpētē (VARAM ministrs Gerhards), bet valsts ierēdņi jau negādās paši sev lieku darbu un vienkārši neko nedara šajā jautājumā. Gada sākumā nosūtīju savus priekšlikumus prezidentam, jo zeltu un platīnu mēs tikai CERAM atklāt, bet kvalitatīva dzelzsrūda Gārsenē un Staicelē IR ATKLĀTA jau sen. Vajag organizēt priekšizpēti. Noskaidroju, ka naudu šim mērķim ES arī dod. Bet saņēmu kārtējo atrakstīšanos no ierēdņiem: “Priekšlikumi daudzsološi, bet izpēti traucējot esošais likums par zemes dzīlēm”. Tas pats, par kuru minēts rakstā. Nezinu, kā šādu attieksmi no valsts puses lai nosauc: nekompetence, stulbums vai nevēlēšanās vispār ko darīt? Bet tajā pat laikā budžetā hroniski trūkst naudas… un ministri tikai plāta rokas.

 6. Ja kāda privātfirma kaut ko vērtīgu izcels no zemes dzīlēm ,tad var iznākt kā Gudeniekos ,kur vairāku gadu garumā pumpē naftu.Tā kā urbums skaitās ,,eksperimentāls,, tad nekāda uzskaite netiek vesta .Jāticot pašu urbēju dotiem datiem ,arī tam ka nafta realizēta tikai par nieka 5 miljoniem eiro un nodokļi valstij par urbēju eksperimentiem nav jāmaksā. Ja tiešām kaut ko vērtīgu Latvijas zemes dzīlēs atradīs ,tad peļņa būs tikai ārzemju investoriem,kaut ko atmetīs pašmāju ierēdņiem,bet tauta varēs smelt,, zeltu,, no ķemertiņa,to iepriekš piereģistrējot VID.

 7. Cilvēks to nepieļaus uz savas zemes darīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+