Latvijā
Vēsture

Cer rekonstruēt 12. gadsimtā tapušu Rīgas kuģi 0

Foto: rigaskugis.lv

Projekta “Senā osta” laikā īstenotā darbnīcas izveide un Rīgas vēsturiskā kuģa rekonstrukcija izmaksās ap 400 000 eiro, aģentūru BNS informēja biedrības “Rīgas kuģis” pārstāvis Aigars Baiks.

Viņš norādīja, ka patlaban tiek veikta līdzfinansējuma piesaiste projektam “Senā osta”. Projektu paredzēts realizēt divos posmos. Pirmajā posmā tiks izveidota koka kuģu būves darbnīca un veikta vēsturiskā kuģa rekonstrukcija, kas kopā varētu izmaksāt līdz 400 000 eiro. Savukārt otrajā posmā plānots izbūvēt seno ostu, kas varētu izmaksāt vairākus miljonus eiro.

Portālam LA.lv Baiks pastāstīja, ka runa ir par 1939. gadā izrakumos atrastu 12. gadsimta kuģi, kura fragmenti saglabāti Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā. Pēc tiem gan kuģi vairs neesot iespējams rekonstruēt, taču, par laimi, veikti pētījumi un izveidoti rasējumi, kas liecina, ka kuģir bijis 14,4 metrus garš, 4,9 metrus plats, tā svars bija 4 300 kilogramu un celtspēja pārsniedza 30 tonnas. Taisnstūra buras laukums pārsniedzis 40 kvadrātmetrus.

Paredzēts, ka rekonstruēto Rīgas kuģi, tāpat kā vikingu kuģi “Indriķis”, būs iespējams gan vienkārši apskatīt, gan arī ar to izbraukt.

Baiks uzsvēra, ka šobrīd vēl nav zināms, kurā vietā tiks veidota senā osta, par to notiekot pārrunas gan ar Rīgas domes, gan Rīgas brīvostas pārstāvjiem. Ja biedrībai “Rīgas kuģis” izdosies atrast vietu senās ostas izbūvei, tad pirmais projekta posms varētu noslēgties 2018. gadā.

Viņš arī pastāstīja, ka projektam tiks piesaistīts Eiropas Savienības fondu līdzfinansējums, bet pašvaldībai biedrība lūdz palīdzību atrast vietu, kur seno ostu izveidot.

Saistītie raksti

Jau ziņots, ka Rīgā plānots veidot jaunu tūrisma objektu – “Senā osta”, ko realizēs biedrība “Rīgas kuģis” un “Senās ostas fonds”. Projekts vērsts uz izzūdošā nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu – koka kuģu būvniecības prasmēm Latvijā.

Projekta “Senā osta” mērķis ir nodrošināt koka kuģu būvniecības prasmju atjaunošanu un nodošanu jaunajai paaudzei, raisot interesi par koka amatniecību kā nemateriālo kultūras mantojumu un ieinteresējot jauniešus par jūrniecību.

LA.lv