×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2016
Drukāt

Ko darāt, lai NĪN dēļ cilvēkiem nenāktos pamest savas dzimtas mājas? (23)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Ervīns Grāvītis, Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs

Valdība tuvākajā nākotnē plāno nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību tuvināt tirgus cenai. Pierīgā jau tagad īpašumu kadastrālā vērtība ir salīdzinoši augsta, bet iedzīvotājiem maksātspēja samazinās. Var nonākt līdz tam, ka daudzi vairs nespēj samaksāt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) un jādodas prom no dzimtas mājām. Vaicāju novadu vadītājiem, kā viņi raugās uz notiekošo un ar kādu atbalstu iedzīvotāji var rēķināties.

 

Ervīns Grāvītis, Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs: “Vispirms gribam tikt skaidrībā, kādu iespaidu nodokļa atlaide atstās uz pašvaldības budžetu. Sasteigt te neko nevajag, pretējā gadījumā “apsviedīgi” cilvēki var atrast kādu iespēju negodīgai rīcībai. Katrā ziņā nedrīkstam pieļaut spekulācijas. Ja lemj par lielāku vai mazāku atvieglojumu, tad vienīgi tā, lai tas patiešām būtu pamatots un lai kalpotu kopējas lietas labā. Tas, ka pensionāru pārim, kas savā mājā nodzīvojis 50 gadu, var nākties šķirties no tās, nav nekāds pārspīlējums, tā patiešām var notikt, tāpēc laikus jāmeklē risinājums.”

 

Jānis Pelsis, Iecavas novada domes priekšsēdētājs: “Pagaidām apmierināmies ar NĪN atlaidēm, kas paredzētas likumā, piemēram, 90 procentus piemērojam trūcīgajām personām, 50 procentus – politiski represētajām personām un vientuļiem pensionāriem. Pašvaldība lemj, cik lielu atlaidi piešķirt maznodrošinātajiem. Mēs neesam tik tuvu Rīgai kā, piemēram, Ķekava, mums par vidēji lielu māju jāmaksā ap 40 eiro liels nodoklis, tuvāk Rīgai – jau daži simti un vairāk. Katrā ziņā sekosim valdības soļiem un reaģēsim.”

 

Daiga Jurēvica, Carnikavas novada domes priekšsēdētāja: “Stāvoklis patiešām ir satraucošs, īpaši tāpēc, ka var ciest pamat­iedzīvotāji. Tas trakākais, ka Latvijā daudzi domā, ka Pierīgā, tātad arī mūsu novadā, dzīvo nezin kādi bagātnieki. Taču patiesībā mūsu novadā villu vispār nav, lielu un greznu māju arī maz. Zinot valdības nodomus nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību tuvināt tirgus vērtībai, kas uzkāpusi ļoti augstu, mums jādomā par daudziem īpašniekiem, īpaši pensionāriem, kuriem var pienākt brīdis, kad vairs nevar atļauties dzīvot savā mājā. Ko darīt cilvēkiem, kas savā laikā samērā lēti uzbūvējuši sev dzīvojamo māju, bet tagad tās kadastrālā vērtība uzkāpusi līdz septiņdesmit tūkstošiem un augstāk? Viena lieta, ja gadā NĪN ir desmit līdz divdesmit eiro, pavisam cita, kad jāmaksā vairāki simti un pat pāris tūkstošu. Lai pasargātu iedzīvotājus, mūsu novada dome nolēma ar nākamo gadu viņiem piemērot NĪN atlaidi 50 procentu apmērā par vienu mājokli, kas lielākajai daļai ir vienīgais. Atlaide tiks piemērota tikai par mājokli, kurā viņš kā īpašnieks deklarējis savu dzīvesvietu. Tiesa, grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos par NĪN atvieglojumu piemērošanu vēl vērtēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Aplēses rāda, ka atlaides no mūsu budžeta prasīs ap 170 000 eiro. Tas nav maz, taču cilvēkiem jāpalīdz.”

 

Lauris Karlsons, Mērsraga novada domes priekšsēdētājs: “Novadā visgodprātīgākie nodokļu maksātāji ir pensionāri, tāpēc mums sakarā ar valdības nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības paaugstināšanas politiku jābūt īpaši uzmanīgiem. Mērsraga novadu pagaidām glābj gan samērā lielais attālums līdz Rīgai, gan tas, ka pēdējos gados cilvēki no Rīgas pārceļas dzīvot pie mums. Apmēram 25 gadus mūsu iedzīvotāju skaits visu laiku samazinājās, bet nu jau divus gadus tas atkal palielinās, dodot cerības uzņēmējiem. Piemēram, pirms dažiem mēnešiem no Rīgas uz mūsu novadu pārcēlās dzīvot kāda trīs bērnu ģimene, tai ir savs bizness un plāni novīt stipru ģimenes ligzdu iegādātajā vecajā zvejnieku mājā. Tiesa, ne vienai vien ģimenei gan nav viegli samaksāt NĪN, taču dzīves attīstība novadā dod cerību, ka mūs neskars tas ārprāts, kad cilvēki nevar samaksāt uzpūsto nodokli un mājoklis jāatstāj.”

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. NĪN ir pārvērties par nomas maksu.

 2. Nevienā valstī nodoklis nav pietuvināts tirgus vērtībai,kur tāds stulbums,viņi paši savus pīkstuļus dzird?

 3. Tautu kāds vispār dzird???

 4. Marasma paraugs.

  Normāli būtu pirmo un vienīgo īpašumu pēc m2 uz pierakstīto cilvēku skaita neaplikt ar NĪN vispār. Un tad jau katrus nākošos īpašumus un pārlieku lielos m2 aplikt ar NĪN. Godīgi.

  Nē – vajag taču caurajām kabatām vēl…. Nožēlojamā zagļu un slepkavu valdība.

 5. Valdība jau tā savām algām no nanas 300 eiro pensijas paņem 15 eiro savām algām, tagad pa els šo arī. Bet reāla nekustamā īpašuma tirgus jau nemaz nav. Pārdt māju nav iespējams, ja nu par sviestmaizi. Tirgus cenas pagrābs no kāda viena uzpūsta darījuma, kam vajadzēja dzīvošanai te atļauju. Un maksāsim mēs.

 6. Jābūt samazināta likmei Atbildēt

  NĪN vienīgajam mājoklim ir jāpiemēro samazināta likme vai no tā jāatbrīvo vispār, kā tas ir daudzās Eiropas valstīs pie viņu daudz lielākajām algām. NĪN nedrīkst būt represīvs.

 7. Tad kurā brīdī un kad nekustamais īpašums ir privāt īpasums kas vinu aizsargā mantojot vai nopērkot īpašumu neiedomājieties ka tas ir jūsu jo jeb kurā brīdī jūs no turienes var padzīt

 8. Varbūt jāpievienojas kādai kaimiņzemes valdībai un vietējo jālikvidē 🙂
  Ja tā visiem ir izdevīgāk. 🙂

  • hm… nodokļi jau nu toč nesamazināsies; par citām niansēm nav vērts izteikties… jo veco PSRS uzturēja nafta, gāze un Baltijas republikas 🙂

 9. NĪN vienīgajam mājoklim, pilns PVN pārtikai, pensijas aplikšana ar nodokļiem un vēl, un vēl… tas viss norāda, ka valdība veic genocīdu pret Latvijas tautu, nevis rekets, bet tieši genocīds, jo es saprotu, ka valdībai būtu jāstrādā tautas labā, bet kuri lēmumi tiek pieņemti tautas labā, tik dzirdam: valsts jāglābj, cenas jātuvina Eiropas līmenim, bet kad būs mērķis tautas labklājību, tātad algas, pensijas tuvināt Eiropas līmenim???
  Kas ir valsts, kam pieder valsts?!

  • Valsts pieder tiem, kas valsti izzaga, jo viņiem ir nauda un vara, paši sev nosaka algas desmitiem tūkstošus mēnesī, bet kad pienāks laiks kad pensionāri varēs paši sev noteik pensiju lielumu???

 10. Grāvītim kā vienmēr viedoklis bez satura. … Kamēr citas pašvaldības jau sen risina šīs lietas, piemēram, Carnikava.

  • Pirmsvēlēšanu gada populisms sen nav modē. Carnikavā zvejo balsis, nepadomājot par to, kā atvieglot dzīvi pārējiem! Man piemēram tā NĪN atlaide pie vienas vietas! Es tur dzīvoju, bet īpašums man tur nav. Toties bērns iet skolā)m. Saulkrastu mērs vismaz nesola debesmannas pilis ķīseļa krastos. Nogaidīs, izpētamīs, un tad pieņems lēmumu. Atbildīgs vadītājs

 11. Atgādinu .PSRS laikā ikgadējo vērtēšanu man brīvvalsts pasniedzēji LLA sauca par [Privatīpašuma iznīcināsanas nodokli]un vairāki tā laika pasniedzēji aizstāvēja doktora grādu . Tā mēs jau 25 gadus dzīvojam PSRS tiesiskajā regulējumā, tāpat kā Ziemeļkorejā, Mani priekšlikumi ir nosūtīti Valsts Prezidentam , Saemas Juridiskai, Valsts un pašvaldibu komisijām ,TM, FM. Bet atbildes ,ka nevēlās mainīt PSRS tiesību sistēmu

 12. Vienkarsi alkatigi nekaunas,kuri ir jasoda.

 13. Nīn ir no 2. pasaules kara neatcelts kara nodoklis un jau atkal to ceļ vēl augstāku,kad šī 4. maija kliķe aizrīsies?

 14. genocīds!pret pamatiedzīvotājiem! tik ļoti pārdevušies jeņķiem,ka vairs tālāk nav kur! kad iedzīvotāju spīdzināšanai pienāks gals?

 15. Likums top tieslietu ministrijā. (Ministrs – no TB/LNNK!) Un vēl viens likums – par zemes piespiedu nomu.
  Abi šie likumi dos lieliskas iespējas izlikt cilvēkus no mājokļiem un lieliskas iespējas maksātnespējas administratoriem iedzīvoties.

 16. kādas atlaides,kādi nodokļi!Es saprotu ,ka par zemi var prasīt nodokli,jo zeme ie zeme ,tā pieder cilvēkam nosacīti,kaut pircis ,jo citādi Latvijas vairs nebūtu,bet to ,kas uz š
  is zemes uzcelts ,lieciet mierā.Katrs strādājis maksājis nodokļus un katrai lietai PVN pērkot ,būvējot un te atkal jāmaksā?

 17. Valdībai nauda pietrūkst.

 18. Kāda jēga tukši muldēt, problēma jau nepazūd…

 19. Asinsūcēji! :@

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+