×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. marts, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Cerību daudzreiz traumētie (2)

Foto - Matīss MarkovskisFoto - Matīss Markovskis

Monika Zīle

Grūti nepiekrist Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītājai Ilzei Cīrulei, ka šajā iestādē novērotais milzīgais apmeklētāju pieplūdums pirmajā iedzīvotāju ienākumu deklarāciju iesniegšanas datumā ir savdabīgs cilvēku zemās rocības spogulis, jo ļoti daudziem pat šķietami nelielas summas atgūšana nozīmē finansiālu glābējsalmiņu. Tomēr vēlmi pēc iespējas ātrāk nokārtot “deklarācijas problēmu” ietekmē arī kāds valstiskas nozīmes apstāklis. Proti, cilvēki pārāk bieži pieredzējuši mūsu varasļaužu niķus pēkšņi grozīt pašu apstiprinātus un sabiedrībā iepriekš pozitīvi vērtētus likumus. Tādēļ sagruvušo cerību traumētie arī steidzas uz VID, lai dabūtu maciņā to pašu sīkumu, kamēr valdība nav izziņojusi kārtējās pārmaiņas.

To pieteikums līdztekus reformu sludināšanai mūsu apziņā jau gluži instinktīvi ieslēdz sarkani mirgojošu aizdomu signālu, ka atkal saļodzīsies daudzmaz nostiprinātie dzīves ēkas pamati, jo parādījies labāks projekts. Nereti gan izrādījies sliktāks, un šī traumatiskā pieredze izskaidro arī sabiedrības tramīgo atturīgumu, vērtējot nule finanšu ministres publiskotās jaunās nodokļu sistēmas metus. Būtībā apstiprinās savulaik Nobela prēmiju ieguvušā ASV ekonomista Miltona Frīdmana sacītais, ka valdības gandrīz neko nemācās, toties cilvēki skolojas nemitīgi. Cerams, visi ministri Māra Kučinska vadītajā kabinetā saprot, kas likts uz spēles, nākotnes diskusiju gaitā saglabājot jaunajā nodokļu sistēmā kaut nelielu labklājības līmeņa pieaugumu veicinošus punktus. Tas ļautu ne vien samazināt strādājošo nabagu lielo skaitu, bet būtu arī labs pienesums gandrīz tukšajai kasei, kur glabājas uzticēšanās valdībai.

Politiķu solījumu visbiežāk viltie kļuvuši par neglābjamiem skeptiķiem un apgalvo, ka jaunās nodokļu sistēmas pievilcīgie vaibsti ir tikai viltīga laipnības maska pašvaldību vēlēšanu karnevāla priekšvakarā. Tās vienīgais mērķis esot izkliedēt spriedzi sabiedrībā un noskaņot elektorātu doties pie urnām ar uzticību tiem spēkiem, kuri tagad pauž rūpes par cilvēku iztikšanu, bet maz ticams, ka siltā gādība saglabāsies arī valsts jubilejas budžeta tapināšanā. Diemžēl reāla perspektīva, un tās zīmēšanā savu roku pielikusi katra valdība. Bet, tiesa, šogad pašvaldību vēlēšanu ieskaņas orķestrī dzirdami diezgan rupji mēģinājumi spēlēt uz vēlētāja jutekļiem. Teiksim, Rēzeknes mēra Aleksandra Bartaševiča (“Saskaņa”) apsolījums no 1. aprīļa šajā pilsētā deklarējušos vizināt sabiedriskajā transportā par brīvu. Rēzeknieši, protams, sen pelnījuši kādu skaistu likteņa dāvanu, bet no šā iesaiņojuma laukā spraucas kas līdzīgs balsu pirkšanas iezīmēm.

Tās jau saskatījuši novadu un mazpilsētu vadītāji, kam trūkst rocības plašiem atvēzieniem, un rīko steidzīgas prāta vētras: a kā mēs pielabināsim savējos?… Jāteic, sarežģīts uzdevums. Jo sevišķi lauku apvidū, kur cilvēki diezgan labi apzinās pašvaldības resursus, loģiski domājošos grūti iemīlināt vēlētāju ar skaistas nākotnes bildītēm. Taču visās apdzīvotajās vietās ir slānis, ar kuru politiskie spēki nekautrējas manipulēt jebkurās vēlēšanās, apsolīdami lielākus pabalstus un debesu mannu. Šajā slānī diemžēl jukjukām gan vecīši un invalīdi, gan bezkaunīgi slinkumu lāpījošie jau trešajā paaudzē. Tādēļ vēlēšanu iznākumi mēdz būt tik neprognozējami.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+