×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. maijs, 2015
Drukāt

Ceriņziedu tango Dobelē

Foto: LETAFoto: LETA

Sestdiena, 23. maijs, Dobelē bija “īsu brīdi pirms”, tā teica Upīša dārza – Latvijas Valsts augļkopības institūta – direktore Ilze Lesiņa. Lielais ceriņu ziedēšanas trakums sestdien vēl nebija īsti sācies. Varbūt tomēr jau bija? No ceriņu galvaspilsētas Dobeles ceriņziedu tango aizskanēja pāri visai ceriņu kupenās grimstošajai Latvijai.

Šogad koncerts ceriņdārzā notika jau 14. reizi – un varbūt smeldzīgo tango mūziku saklausīja arī pats dārza aizsācējs un selekcionārs Pēteris Upītis. Savulaik viņš īpaši izmeklētai publikai esot atskaņojis skaņuplašu ierakstus, tā liekot saklausīt melodijas un dārza skaņas. Dārzā esot notikuši arī koncerti, kuros reizēm Pēteris Upītis bijis vienīgais klausītājs. Piemēram, tikai viņam dziedājis vīru koris “Tēvzeme”. Mūzika, dārzs, zināšanas un sapņi izsenis savijušies Dobeles dārza pavasaros. Šajos gados turpināts nopietns un radošs zinātniskais darbs, paplašināti un kopti apstādījumi, koncertiem ir tapusi pastāvīga estrāde, nupat jaunatvērts Upīša muzejs. Šogad Latvijas Valsts augļkopības institūta dārzā iekopti daudzi jauni stādījumi ar 78 jaunām ceriņu šķirnēm un sugām, no kurām 35 Latvijā iestādītas pirmo reizi.

Gadu gaitā Dārza pavasara koncertos skanējušas operešu ārijas, koru dziesmas, tenoru un soprānu balsis. Ir uzstājušies orķestri un kori, skanējušas operetes un pat operas. Šogad dārznieki bija izvēlējušies tango. Tango ir smeldzīga, karsta un nesamākslota saruna – spēle. Ceriņu smarža šo sarunu darīja nedaudz gaisīgu. Koncerta iesākums bija nopietnāks, ar dziļi izjusto operdziedātājas Ilonas Bageles iestudēto Argentīnas un visas pasaules tango karaļa Astora Piacollas komponēto izrādi “Cantando y amando” (“Dziesmota mīlestība”). Koncertā saplūda Baltijas smaržīgie ceriņi un Argentīnas smeldzīgais tango. Ieklausoties mūzikā, daudzie apmeklētāju tūkstoši klīda no violetiem un rožainiem ziedu mākoņiem pie baltiem un sarkanīgiem ķekariem. No visas Latvijas, arī Lietuvas atbraukušie klausītāji sadzirdēja svelmainās Dienvid­amerikas stāstus, pārfrāzētus tepat, Eiropā.

Radies 19. gadsimta vidū Argentīnā, tango jau itin drīz kļuva par tuvu mūziku daudzviet pasaulē. Dažādo tango stāstu izdziedāja aktrise Karina Tatarinova un dziedātājs Andris Daņiļenko. Tikpat izjusti kā dziedātāju sniegums skanēja arī pavadošo mūziķu, īpaši Initas Āboliņas akordeona spēle. Ceriņziedu tango bija kā daudzas ceriņu laimītes, apvienotas vienā veselā noskaņu ķekarā – Dārza koncertā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+