×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. marts, 2015
Drukāt

Cēsīs atklās Broces zīmējumu izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā Jaunajā pilī ceturtdien, 12. martā, notiks ceļojošās izstādes “Johana Kristofa Broces (1742-1823) Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā” atklāšana, aģentūra BNS uzzināja pašvaldībā.

Broce dzimis Gerlicā, apguvis tehnisko zīmēšanu, studējis Leipcigas un Vitenbergas universitātēs teoloģiju un filozofiju. 1768. gadā, pārnācis uz Rīgu Broce sāka strādāt par mājskolotāju, bet gadu vēlāk par pedagogu Rīgas Ķeizariskajā licejā, kur nostrādāja 46 gadus.

Broce vāca un krāja vēsturiskus materiālus, zīmēja un komentēja sava laikmeta liecības, kas viņam likās nozīmīgas, turklāt visu fiksēja ar lielu precizitāti, zīmējumiem pievienojot rakstītus paskaidrojumus, kas reizēm iekļaujas dažās rindās, bet reizēm aizņem vairākas lappuses. Daudzi no viņa zīmētajiem objektiem un dokumentiem laika gaitā gājuši bojā vai pazuduši, bet ziņas par tiem saglabājušās Broces bibliotēkai atstātajā arhīvā.

Broces nozīmīgākais darbs “Sammlung verschiedner Liefländischer Monumente…” aptver desmit ādā iesietus sējumus, kuros ar lielu rūpību un precizitāti attēloti Baltijas muižu, piļu un apdzīvotu vietu skati, sabiedriskās celtnes, dzīvojamās ēkas, baznīcas, tilti, pilsētu un lauku iedzīvotāji, apģērbs, iedzīve un darba procesu raksturojums, dažādas tehniskās ierīces, pieminekļi, ģerboņi, zīmogi un monētas.

Izstāde Cēsu Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 19. aprīlim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+