×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
27. jūnijs, 2014
Drukāt

Cēsīs atklās Pasaules latviešu mākslas centra galeriju

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jāna Kalmītes glezna "Arkls" kļuvusi par galerijas simbolu.

Sestdien, 28. jūnijā, plkst. 17 Cēsīs, Lielajā Skolas ielā 6 tiks atklāta Pasaules latviešu mākslas centra (PLMC) galerija, vēsta PLMC valdes loceklis Dainis Mjartāns.

Izstādē būs skatāmi mākslas darbi, kas tapuši latviešu diasporas sākuma gados pēc Otrā pasaules kara. Kolekcijā vairāki simti gleznu – ārzemju latviešu ziedojumi, kuri pārsūtīti no ASV , Kanādas, Anglijas, Zviedrijas unAustrālijas, stāsta Dainis Mjartāns. Starp pārstāvētajiem māksliniekiem J. Annuss, J. Gailis, J. Kalmīte, F. Milts, Ē. Dajevsks, kā arī mūsdienu mākslinieki I. Leimane un K. Rēkevica.

“Par galerijas simbolu kļuvusi Jāņa Kalmītes glezna “Arkls”, kas gleznota 70. gados ASV, jo mēs taču arī aram kultūras lauku, lai trimdā radītie latviešu mākslinieku darbi iekļautos Latvijas kultūras apritē,” teic Dainis Mjartāns.

PLMC pēdējo gadu laikā ir sarīkojusi vairākas ceļojošās izstādes, no kurām lielākā bija veltīta ASV DP (bēgļu nometnēs) tapušajai latviešu mākslai.

Atklāšanas izstādē pārstāvēti arī tie mākslinieki, kas attīstījušies ārpus Latvijas, kā L. Mieriņš (Anglija), Ģ. Puriņš, G. Roze. O. Šteiners, (ASV) u.c. Apmeklētāji varēs iepazīties ar mazāk pazīstamu mākslinieku darbiem, ieskaitot A. Ogules, L. Stepes un A. Nukšas zīmējumiem, ofortiem un akvareļiem.

Kā norāda projekta kuratore, mākslas zinātniece Lelde Kalmīte (Čikāga): “Izstāde nav veidota tematiski, bet parāda kādu daļu no plašās trimdas mākslas dažādības. Mēs ceram, ka ar laiku Pasaules latviešu mākslas centrs Cēsīs kļūs par Latvijas kultūras dzīves un mākslas vēstures integrētu sastāvdaļu. Jāsaprot, ka centra izveide ir diasporas latviešu mākslinieku dāvana Latvijai. PLMC projekts ir unikāls arī ar to, ka to iespējams veidot partnerattiecībās starp Latvijas valsti un diasporu. Mēs ļoti ceram, ka nākotnē varēsim teikt, ka centrs pastāv sadarbojoties trimdas sabiedriskajai organizācijai ar Cēsu novada pašvaldību un Latvijas Kultūras ministriju.”

Nodibinājums “Pasaules latviešu mākslas centrs” izveidots ar mērķi veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara rezultātā trimdā devušies latviešu mākslinieki un ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze.

Lai izveidotu galeriju Cēsu novada pašvaldības lietošanā piešķirtajās telpās Cēsu vecpilsētā, PLMC veikusi vērienīgus remontdarbus.

Dainis Mjartāns stāsta, ka galerija Cēsīs, remontdarbi un visi citi izdevumi aptuveni 70 000 eiro apmērā bijuši iespējami tikai un vienīgi pateicoties ārzemju latviešu ziedojumiem. “Izstādes iekārtošanai saņēmām atbalstu no VKKF Vidzemes programmas. Diemžēl VKKF neatbalstīja projekta pieteikumu programmā “Profesionālās mākslas pieejamība reģionos”, taču nākotnē ceram uz ciešu sadarbību ar Cēsu novada pašvaldību un valsts institūcijām,” viņš pauž.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+