×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
22. maijs, 2015
Drukāt

Cēsīs atvērta Vidzemes bruņniecībai veltīta izstāde

Foto: Cēsu Vēstures un mākslas muzeja Facebook kontsFoto: Cēsu Vēstures un mākslas muzeja Facebook konts

Līdz 30. oktobrim Cēsu Vēstures un mākslas muzejā Jaunajā pilī apskatāma sadarbībā ar Rundāles pils muzeju un Baltijas bruņniecības apvienību Vācijā veidotā izstāde “Vidzemes bruņniecība un Latvija”, LA.lv uzzināja muzejā.

Izstādes apmeklētājus pie grāfu Zīversu dzimtas rezidences Jaunās pils ieejas sagaidīs un sveicinās divas heraldiskās marmora lauvas no kādreizējās grāfu fon Mengdenu dzimtas Carnikavas rezidences, tādējādi simboliski iezīmējot izstādes pamatideju par vācbaltu kultūras mantojuma nozīmi Latvijas vēsturē.

Izstāde iepazīstina skatītāju ar bruņniecības veidošanos kristīgās misionāru kustības sākumā Livonijā, tās uzplaukuma laiku Polijas–Lietuvas, Zviedrijas un Krievijas impērijas valdīšanas periodā no 16. līdz 19. gadsimtam, demonstrējot Vidzemes un visas Latvijas sasaisti ar citu Eiropas tautu, īpaši vācbaltu, vēsturi un kultūru.

Bruņniecība septiņus gadsimtus bija noteicošais spēks ne tikai Vidzemes politiskajā pašpārvaldē, tiesvedībā, saimniecībā, bet bieži vien arī kultūras, izglītības, zinātnes un mākslas jomās, tādējādi atstājot nepārvērtējamu nozīmi Vidzemes kultūrtelpas attīstībā, skaidro izstādes veidotāji.

Mūsdienās bruņniecības korporācijas tradīciju turpina Baltijas bruņniecības apvienība Vācijā, kuras ilggadīgs vadītājs bija viens no izstādes iniciatoriem un autoriem barons Heiners fon Hoiningens-Hīne.

Izstādē būs iespēja skatīt daudzus vērtīgus, arī mazāk zināmus materiālus par bruņniecības dzimtām un muižu vēsturi Vidzemē. To skaitā vairākus gadsimtus senus pergamentus un heraldiskos materiālus: 17. un 18. gadsimta muižniecības un dižciltības apliecinājuma diplomus, manuskriptus un dokumentus par tādu Vidzemē pazīstamu senu dzimtu vēsturi kā Mengdeniem, Engelhartiem, Mellīniem, Brīningiem, Ungerniem-Šternbergiem un vēl daudzām spožām vācbaltu dzimtām un viņu devumu Vidzemes vēsturē.

Nozīmīga izstādes daļa ir veltīta Vidzemes muižu arhitektūras mantojumam. Muižu attīstība Vidzemē un Latvijā ieviesa būtiskas izmaiņas lauku ainavā. Veidojās mūsdienu Vidzemei raksturīgā kultūrvide ar muižu centriem un viensētām. Izstāde ļaus skatīt Vidzemes muižu arhitektūras attīstības kopainu, sākot no pašām senākajām vasaļu mītnēm Livonijas periodā līdz pat baroka, klasicisma, jūgendstila un neoklasicisma muižu un kungu māju arhitektūrai un interjeru vēsturei 19. gadsimtā. Šo izstādes daļu veidojis Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+