Latvijā
Vēsture

Cēsīs durvis pirmo reizi kopš padomju gadiem vērs čekas īslaicīgās aizturēšanas izolators 1

Foto: Cesis.lv

Godinot Latvijas valsts simtgadi, Cēsīs top pastāvīga vēstures ekspozīcija “Sirdsapziņas ugunskurs”, kas vēstīs par kādreizējā Cēsu apriņķa iedzīvotāju pretošanos okupāciju varām no 1940. līdz 1957. gadam, informē ekspozīcijas kuratore Elīna Kalniņa.

23. augustā Cēsīs, Pils ielas 12. nama pagalmā, pirmo reizi kopš valsts neatkarības atgūšanas durvis būs plaši atvērtas ēkai, kurā padomju okupācijas gados atradās čekas īslaicīgās aizturēšanas izolators. Godinot Latvijas valsts simtgadi, Latvijas Politiski represēto Cēsu biedrība te iecerējusi līdz 2018. gada 23. augustam izveidot Latvijas okupāciju vēsturi skaidrojošu ekspozīciju, kas vēstīs par notikumiem Centrālvidzemē (kādreizējā Cēsu apriņķa teritorijā) laika posmā no 1940. līdz 1957. gadam. “Gadu pirms atklāšanas biedrība un topošās ekspozīcijas veidotāji aicina ikvienu apmeklēt tās mājvietu, lai uzzinātu kā rit ekspozīcijas izveide,” pauda Kalniņa.

Ekspozīcija izgaismos okupāciju norises gaitu un vēstīs par kādreizējā Cēsu apriņķa iedzīvotāju uzdrīkstēšanos – daudzveidīgo pretošanos padomju un nacistiskajai okupācijai, salīdzinās komunistiskā un nacistiskā režīma politiku pret Latvijas tautu, iepazīstinās ar atsevišķu indivīdu likteņiem un ļaus apjaust viņu motivāciju, pašaizliedzīgi iestājoties par Latvijas valstij un tautai svarīgām vērtībām šķietami bezcerīgos brīžos.

Ekspozīcijas kuratore Elīna Kalniņa skaidro ekspozīcijas saturā ietverto jēgu: “Vērtības, par kurām mūsu priekšteči, kam bija lemts piedzīvot okupāciju norisi, iestājās un atdeva savas dzīvības, nav mums neizprotamas, tālas un svešas. Arī mēs šodien ar tām dzīvojam, arī mūsu sirdsapziņu tās biksta. Proti, runa ir par taisnīgumu, godu, brīvību, neatkarību, demokrātiju. Būtībā ekspozīcija būs stāsts par šo vērtību nozīmi individuālā līmenī – arī par mūsu sirdsapziņām, tamdēļ ekspozīcijai ir dots nosaukums “Sirdsapziņas ugunskurs”.”

Ekspozīcijas izveidi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogramma “Latvijai-100”, Kultūras ministrija, Valmieras Novada Fonds, Vidzemes Plānošanas reģiona Kultūras programma, Cēsu novada pašvaldība, Amatas novada pašvaldība, Vecpiebalgas novada pašvaldība, Priekuļu novada pašvaldība, Gulbenes novada pašvaldība un Raunas novada pašvaldība, sponsori un ziedotāji.

23. augustā no plkst. 15 līdz 19 topošās ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” atvērto durvju pēcpusdienā būs iespējams:

  • izstaigāt topošās ekspozīcijas telpas un aplūkot autentiskas padomju represīvā režīma ieslodzīto kameras;
  • klausoties ekspozīcijas kuratores stāstījumu, iepazīt topošās ekspozīcijas saturisko koncepciju un vienu no ekspozīcijas varoņiem – pretošanās kustības dalībnieku Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas un Liezēres draudžu mācītāju no 1944. līdz 1946. gadam Voldemāru Plāmsi;
  • iesaistoties sarunā ar Latvijas okupācijas muzeja vēsturnieci un ekspozīcijas satura redaktori Inesi Dreimani, diskutēt par ekspozīcijas nozīmi okupāciju vēstures izpētes un izziņas kontekstā;
  • aplūkot topošās ekspozīcijas maketu un iepazīties ar tās vizuālo koncepciju, piedaloties ekspozīcijas kuratores sarunā ar ekspozīcijas māksliniekiem Kristu un Reini Dzudzilo.
LA.lv