×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
11. jūnijs, 2015
Drukāt

Cēsīs startē jauns čellu festivāls – “Čello Cēsis”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nikolass Alštets

13. un 14. jūnijā Vidzemes koncertzālē Cēsīs pirmoreiz norisināsies starptautisks čellu festivāls “Čello Cēsis”, kurā klausītāji varēs izbaudīt čella mūziku un tuvāk iepazīt pašu instrumentu. Šajā reizē festivāla galvenais viesis – Eiropas jaunā čella spēles zvaigzne Nikolass Altštets. Varēsim baudīt arī Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķu sniegumu un iepazīt čella būves noslēpumus.

Festivāla mākslinieciskās idejas autors ir čellists Jānis Laurs, kurš ir starptautiskā Adelaidas čellu festivāla Austrālijā dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs. “Čello Cēsis” mērķis ir klausītājus tuvāk iepazīstināt ar čellu, piedāvājot iespēju vērot instrumenta tapšanas procesu, kā arī atklājot tā unikālo skanējumu izcilu, pasaules slavu guvušu čellistu un jaunu mūziķu izpildījumā.

Festivāla atklāšanas koncertā 13. jūnija piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā, bet solists būs izcilais jaunais vācu–franču izcelsmes čellists Nikolass Altštets (1977). Mūziķis saņēmis vairākas prestižas balvas, tostarp slaveno “Vīnes filharmoniķu” piešķirto balvu jaunajiem māksliniekiem, kas viņam ļāva debitēt kopā ar slaveno orķestri Lucernas festivālā. Čellists uzņemts arī “BBC” jauno mākslinieku programmā. Savukārt 2011. gadā čellists pēc Gidona Krēmera ieteikuma pārņēma Lokenhauzas kamermūzikas festivāla vadību. Čellists uzstājies kopā ar ievērojamiem orķestriem, tostarp arī kamerorķestri “Kremerata Baltica”, un sadarbojies ar ievērojamiem diriģentiem.

“Koncertā varēsim klausīties skaistu mūziku, kas varbūt nepietiekami daudz skanējusi Latvijā, bet noteikti ir pelnījusi savu vietu aktīvā koncertdzīvē,” par koncertu teic diriģents J. Liepiņš. Programmas centrālais darbs ir franču 20. gadsimta komponista Anri Ditjē 1970. gadā komponētais čella koncerts “Visa pasaule tālā”. Šis skaņdarbs ir vērtējams kā viens no labākajiem 20. gadsimta čella koncertiem, bet to atskaņot var tikai ļoti augstas klases čellists, uzskata J. Liepiņš, piebilstot: “Man ir patiess prieks, ka Cēsīs to atskaņos Nikolass Altštets – fenomenāls un brīnišķīgs mūziķis.”

Savukārt 14. jūnija koncertā festivāla viesiem būs iespēja noklausīties LNSO čellu grupas “Dream Team” programmu “Violoncelles, Vibrez!”. Ansambļa sastāvā spēlē LNSO čellu grupas koncertmeistare, Lielās mūzikas balvas ieguvēja Diāna Ozoliņa, kā arī solisti Ieva Upatniece, Zane Guļāne, Lolita Lilje, Ainārs Paukšēns, Mareta Prikule, Jānis Rinkulis un Dace Zālīte.

Kā vēsta Vidzemes koncertzāles pārstāve Egija Saļņikova, festivāla ieskaņā no 8. līdz 13. jūnijam koncertzāles “Cēsis” pirmajā stāvā ikviens aicināts sekot līdzi unikālam notikumam – jauna čella būvniecībai, ko ierādīs čellu būves vācu meistari Roberts Kenings un Mihaels Bečers no kompānijas “Betchet & Konig”. Abu izgatavotie mūzikas instrumenti ieguvuši balvas Vācijā un Itālijā. “Parasti čella būvniecība aizņem 200 stundas, bet uz festivālu mēs būsim sagatavojuši pašas sarežģītākās detaļas, lai čellu pabeigtu jau līdz 13. jūnija rītam. Instruments būs bez lakas, bet gatavs spēlei. Visi interesenti ir laipni aicināti vērot mūsu darba procesu un uzdot sev interesējošus jautājumus par čella būvi,” aicina M. Bečers.

Varbūt noder

Festivāla “Čello Cēsis” programma

13. VI 19.00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis” festivāla atklāšana. Piedalās: Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris. Diriģents Jānis Liepiņš. Solists Nikolass Altštets (Vācija) (12 – 20 eiro).

14. VI 17.00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis” Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra čellu grupa “Dream Team” (10 eiro).

Biļetes – koncertzāles “Cēsis” kasē, kā arī “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+