Cēsu Jaunā pils gatava
 0

Nedēļas nogalē apmeklētājiem durvis vēra pilnībā restaurētā Cēsu Jaunā pils. Tās trīs gadus ilgušais restaurācijas projekts tika pabeigts pirms dažiem mēnešiem. Pils pārsteidz ar skaistajiem griestu un sienu gleznojumiem, gadsimtu veciem gobelēna aizkariem, podiņu krāsnīm un daudz ko citu, kas nu atklājies zem gadu putekļu kārtas.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Muzeja vadītāja Dace Tabūne stāsta, ka dažas telpas un ekspozīcijas tajā būs ļoti īpašas: “Pagrabā apmeklētājiem būs iespēja iejusties traģiskajos notikumos pilī 16. gadsimtā Livonijas kara laikā, kad to bija aplencis cara Ivana Bargā karaspēks. Toreiz grupa tās iemītnieku pašuzspridzinājās, jo nevēlējās nonākt ienaidnieka rokās. Viņu skeletus atradām, veicot pilī arheoloģiskos izrakumus. Vienu – sievieti – ar mūsdienu zinātnes sasniegumu palīdzību rekonstruēja speciālisti Anglijā. Viņa ir bijusi skaista, dižciltīga un bagāta.”

Īsta pērle jaunajā ekspozīcijā ir arī tās seno īpašnieku baronu fon Zīversu dzimtas kafijas baudīšanas istaba. Tās sienu svītrainais zīmējums telpā rada auduma telts ilūziju. Gan kafijas istaba, gan citas aprīkotas ar bīdermeiera stila mēbelēm un 19. gadsimta mākslas priekšmetiem, taču muzejs būtu priecīgs saņemt dāvinājumā vēl daudz ko tādu, kas ļautu apkārtnei “dzīvot” – senas gleznas, traukus. Dāvanu pilij – 18. gadsimta otrās puses oriģinālo stāvpulksteni – pasnieguši arī restauratori no firmas “Re&Re”. Tam ir ozolkoka korpuss, misiņa ciparnīca ar reljefu ornamentu un apdare ķīniešu melnās lakas tehnikā.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Apbrīnas vērts Cēsu Jaunajā pilī ir Latvijā vienīgais oriģinālais 19. gadsimta sākumā tapušais loga aizkars. Savukārt Lielajā salonā pēc divpadsmit kārtu krāsas noņemšanas restaurētas 1801. gadā zīmētas rožu vijas un vēl senāk tapušo kolonnu brīvrokas gleznojums.

 

Vairākās pils istabās plašs muzeja krājuma priekšmetu klāsts ataino Cēsu vēsturi, sākot no vendu laikiem līdz neatkarīgas Latvijas valsts izveidei, bet augšējos stāvos atvērta konferenču telpa un izstāžu zāle.

Šobrīd muzejā iekārtota arī jauna ekspozīcija “Cēsis – Latvijas vēstures simbols”. D. Tabūne stāsta, ka tai izvēlētas pašas nozīmīgākās tēmas Cēsu vēsturē, kas pārsniedz novada un pat visas valsts robežas.

Uzziņa

Cēsu Jaunās pils 
restaurācijas projektu 
īstenoja Cēsu novada pašvaldība ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Latvijas valsts atbalstu. Projekta kopējās izmaksas – 1,7 miljoni latu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.