Kultūra
Teātris un kino

Cēsu kaujas filmē tieši pēc 99 gadiem3

Foto-Karīna Miezāja

“Šis ir pirmais brīdis, kad tiešām var just, ka filma būs gatava,” atzina filmas “Dvēseļu putenis” režisors Dzintars Dreibergs. Ceturtdien, 21.jūnijā, pie vēsturiskā dzelzceļa tilta pāri Raunai noslēdzās ceturtais lielais filmēšanas posms.

Filmas producente Inga Praņevska norādīja, ka filmēšana īpaši pieskaņota vēsturiskajiem notikumiem, atspoguļojot visus četrus gadalaikus; šī filmēšana notiek tieši 99 gadus pēc vēsturiskās Cēsu kaujas. Reālos notikumus vēl paspilgtina fakts, ka īpaši šai epizodei meklēti masu skatu dalībnieki – pusaudži, 12 – 14 gadus veci skolēni. “To sajūtu, kāda bija Cēsu kauju laikā, īpaši palīdz saprast, paskatoties uz jaunajiem zēniem, kuri mājās noteikti spēlē datorpēles un nav pat iedomājušies par kara iespējamību. Šeit viņi stundām ilgi mirkst ledainā ūdenī, un to dara ar tādu spītību acīs, kāda noteikti bija arī viņu vienaudžiem pirms simt gadiem,” sacīja galvenās lomas – Artūra Vanaga – tēlotājs, 16 gadus vecais turlavietis Oto Brantevics. Jaunos aktierus uzteic arī Dzintars Dreibergs, norādot, ka viņos var just īsto Cēsu kauju dalībnieku spītu un dedzību.

Filmas veidotājus šajā laikā lutinājuši arī laikap­stākļi, pat tik ļoti, ka trešdien, kad bijis vajadzīgs spēcīgs vējš vairāku stundu garumā, sākusies teju vētra, savukārt tikko pienākusi kārta romantiskai ainai, filmētāji piedzīvojuši brīnišķīgu saulrietu.

Kopumā masu skatos Cēsu kaujas ainās filmējušies vairāk nekā simt brīvprātīgie, daļai no tiem, kuri iepriekš masu skatos bijuši strēlnieki, šeit nācies iejusties vācu kareivju ādā. Ar filmēšanās vietām ļoti izlīdzējuši vietējie iedzīvotāji, teic Inga Praņevska. Meklējot senlaicīgas mājas, režisors ieraudzījis norādi uz “Vanagiem”, kuru saimnieki atsaucīgi ļāvuši pat nojaukt vistu kūti, lai tā neaizsegtu vēsturisko ēku. Sagadīšanās, protams, taču “Vanagu” saimnieku radinieks Andrejs, kurš ļāvis uzcelt filmēšanas teltis uz savas zemes pie tilta, pastāstījis, ka viņa māmiņa bijusi vēsturisko Cēsu kauju aculieciniece.

Jautāts, vai, nu jau zinot filmēšanas aizkulises, vēlreiz pieteiktos Artūra lomai, Oto atbildēja – pilnīgi noteikti. “Pirms šīs filmas es diezgan nenopietni uztvēru kino, man šķita, ka filmēšanas laukumā valda pilnīgs haoss un visi slinko, bet tagad redzu, cik nopietns un smags grupas darbs tas ir, cik organizēti viss notiek. Jā, ne tikai šai filmai pieteiktos, bet labprāt filmētos vēl kādā,” sacīja jaunais aktieris.

Saistītie raksti

Filmas “Dvēseļu putenis” pirmizrāde paredzēta 2019. gada 11. novembrī, tieši 100 gadus pēc latviešu strēlnieku izcīnītām brīvības cīņām.

LA.lv