×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
15. februāris, 2017
Drukāt

Cēsu muzejs saņēmis lielāko mākslas dāvinājumu pastāvēšanas vēsturē (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pagājušā gada nogalē Cēsu vēstures un mākslas muzejs saņēma izcili vērtīgu dāvanu – Jaunpiebalgā dzimušā gleznotāja, mākslas kritiķa, pedagoga, Piebalgas mākslas muzeja izveidotāja Jēkaba Strazdiņa (1905-1958) mākslas darbu kolekciju. Tas ir lielākais un vērtīgākais mākslas priekšmetu dāvinājums, ko muzejs jebkad saņēmis.

Mākslas zinātnieks, profesors Jānis Kalnačs kolekciju vērtē kā vienu no lielākajām un vērtīgākajām pēckara Latvijā. Jēkaba Strazdiņa māsas dēls Dags Strazdiņš līdz šim laikam saglabājušos kolekcijas daļu – vairāk nekā 120 mākslas darbus – gleznas, zīmējumus, grafikas, skulptūru –, gluži aristokrātiskā nesavtībā uzdāvināja Cēsu vēstures un mākslas muzejam.

Profesors Jānis Kalnačs vērtē, ka aptuveni puse no kolekcijas ir labāk zināmie Jēkaba Strazdiņa darbi, kuru sižetus ietekmējušas laikmetu pārmaiņas. Otra krājuma daļa mazāk pazīstama. Tajā nozīmīgu latviešu mākslinieku – gleznas, akvareļi, pasteļi, kokgrebumi un zīmējumi, skulptūra, kas tapuši apmēram vairāk nekā pusgadsimta laikā no 19. gadsimta 90. gadiem līdz 20. gadsimta 50. gadiem.

“Starp vērtīgākajiem darbiem – smalka, agrīna Johana Valtera ainava, Jaņa Rozentāla vāks grāmatai “Skola”, pagaidām nenoskaidrota autora grafika ar jauniešu pāri, kas atgādina Rīgas mākslinieku grupas leģendārajā “Ekspresionistu” mapē (1919) iekļautos linogriezumus, tādi retumi kā Anša Cīruļa zīmējumi vai Ernesta Brastiņa glezna un Oto Skulmes, šķiet, vienā piegājienā uzgleznotais Rīgā pēc atbrīvošanas pārbraukušā Jēkaba Strazdiņa portrets,” pauda Kalnačs.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Pieļauju, paudīšu nepopulāru viedokli – uzdāvināt visus darbu vienam muzejam, lielā mērā nozīmē – nolemt šos darbus aizmirstībai un prom no sabiedrības acīm. Muzejam izstāžu telpu plašumi ir tik, cik to ir. Un uzdāvinātie darbi tiks eksponēti labākā gadījumā reizi piecos gados uz apaļām jubilejām, un arī tad tikai daļēji. Iespējams, vienu vai divus darbus iekļaus pastāvīgajā ekspozīcijā. Līdzi jau ir noticis ar Borisa Bērziņa vairāku tūkstošu krājumu Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam. Apskatāma top neliela daļa. Pārējais gadu desmitiem guls noliktavā.

  2. Zini ko? Pats Tu esi fufelis…

  3. Mulķim eiro svarīgs

  4. Jā, raksts nekonkrēts.
    Dāvana skaista, došos to apskatīt. Vecmeistaru gleznas ir prieks baudīt, tā barība Dvēselei un cilvēka garam.
    Par jaunajiem gleznotājiem labāk neizteikšos…….

  5. Nav pateikts pats galvenais – cik izcili vērtīgu dāvanu muzejs tad ir saņēmis. Vērtīgu – es domāju, cik tas ir eiro. Eiro mūs interesē. Viss pārējais ir fufelis.

Draugiem Facebook Twitter Google+