Latvijā
Vēsture

Cēsu muzejs saņēmis unikālu dāvinājumu0

Publicitātes foto, Collage made with FotoJet

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs saņēmis unikālu dāvinājumu – pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē muzejs ieguvis fotogrāfijas, kurās redzams Jaunās Pils vēsturiskais interjers, kā arī līdz šim vēl neredzētas fotogrāfijas ar skatu uz Jaunās Pils Dienvidu fasādi un Viduslaiku pili 19. gadsimta 90.gados, LA.lv uzzināja muzejā.

Kā novērtē muzeja speciālisti – šāds dāvinājums ir nenovērtējams avots tālākai Latvijas kultūrvēstures mantojuma un īpaši Latvijas Piļu un muižu vēstures izpētē.

“Līdz šim pētniekiem nav bijušas pieejamas fotogrāfijas ar Cēsu Jaunās Pils interjeriem un skatu uz Dienvidu fasādi, kas būtu datējamas ar 19. gadsimta 90. gadiem. Muzeja speciālisti un vēstures pētnieki vairākus gadus neatlaidīgi meklējuši šādas fotogrāfijas Latvijas, Krievijas, Vācijas, Igaunijas un Zviedrijas arhīvos un muzejos, bet diemžēl bez panākumiem,” norāda muzeja speciālisti.

Jaunās Pils rekonstrukcijas laikā no 2007. – 2012. gadam trūkstošo vēsturisko informāciju meklēja analogās citās laikmetam atbilstošās pilīs un muižās, lai pēc iespējas precīzāk atainotu iespējamo Cēsu Jaunās Pils interjeru un fasādi atbilstoši tās veidolam 19. gs. Dāvinājumā esošās fotogrāfijas atklāj vēl nebijušas vēstures lapaspuses un beidzot sniedz priekšstatu par to kā pils izskatījusies grāfu Zīversu laikā.

Unikālo fotogrāfiju albumu Cēsu muzejam dāvinājusi Hotimsku ģimene no Pēterburgas Krievijā. Ģimenes jaunākā atvase Anna Hotimska, pētot ģimenes vēsturi, fotogrāfiju albumu atradusi vecvecmāmiņai piederošajās lietās. Fotogrāfijā redzamā pils jaunieti ieinteresējusi, un ar interneta palīdzību noskaidrots, ka tā ir Cēsu Jaunā Pils.

Saistītie raksti

Sākotnēji nenojaušot šī atklājuma vēsturisko vērtību un nozīmi Latvijas kultūrvēsturē, ģimene mēroja ceļu no Pēterburgas uz Cēsīm, lai pasniegtu fotogrāfiju albumu kā dāvinājumu Cēsu muzejam. Ir zināms, ka fotogrāfiju albums piederējis Moricam un Martai Libekiem (Lübeck), kuri, sākoties 1917. gada revolūcijai, emigrējuši no Krievijas uz Latviju, bet fotogrāfiju albumu atstājuši Pēterburgā, kur palikusi Martas vecākā meita – albuma dāvinātājas vecvecmāmiņa.

Diemžēl nav zināms kā Morics un Marta Libeki bijuši saistīti ar grāfu Zīversu ģimeni, kā arī nav vēl noskaidrotas personas, kuras redzamas fotogrāfijās. Tas tagad ir vēstures pētnieku rokās, iegūstot jaunu pavedienu šķetināt nezināmās Cēsu Jaunās Pils vēstures lapaspuses. Cēsu Vēstures un mākslas muzejs ir neizsakāmi pateicīgs dāvinātājiem un tuvākajā laikā, izpētot un precīzi datējot fotogrāfiju saturu, iepazīstinās ar šo īpašo dāvinājumu arī plašāku sabiedrību.

LA.lv