×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
20. janvāris, 2015
Drukāt

Četrās pilsētās gripa sasniedz epidēmijas apmērus, valstī izziņo gripas epidēmijas sākumu

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Saslimstība ar gripu četrās Latvijas pilsētās – Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī un Rēzeknē – sasniegusi epidēmijas apmērus, un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) no otrdienas izziņo gripas epidēmijas sākumu, aģentūrai BNS pavēstīja SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.

Gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka pagājušajā nedēļā Daugavpilī bija 123,6 ar gripu sasirgušie uz 100 000 iedzīvotāju, Jelgavā – 197,7 uz 100 000 iedzīvotāju, Jēkabpilī – 133,3 uz 100 000 iedzīvotāju, bet Rēzeknē – 172,1 uz 100 000 iedzīvotāju. Gripas epidēmijas slieksnis tiek sasniegts, ja saslimšanas gadījumu skaits pārsniedz 100 saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju.

Saslimstība ar gripu pie ģimenes ārstiem reģistrēta visās vecuma grupās. Visaugstākā saslimstība ir vecumā no pieciem līdz 14 gadiem.

SPKC norāda, ka palielinājies arī stacionēto pacientu skaits – monitoringā iesaistītās slimnīcas informējušas par 83 hospitalizētiem gripas pacientiem un 17 pacientiem, kuriem gripa izraisījusi pneimoniju.

Epidemiologi atgādina, ka vissmagāk no gripas cieš veci cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas, ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa var būt bīstama arī maziem bērniem un grūtniecēm. Gripas infekcijas izraisītie nāves gadījumi visbiežāk sastopami cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem.

Gripas vīruss izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Vislielākais inficēšanās risks pastāv, atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo, cieši kontaktējoties ar slimo personu, saskaroties ar rokām, muti, kā arī pieskaroties priekšmetiem, kuriem pirms tam bija pieskāries slimais cilvēks.

Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja.

Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.

Lai gripas epidēmijas laikā nesaslimtu ar gripu, SPKC epidemiologi iesaka ģērbties atbilstoši laika apstākļiem; censties pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku; vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu, bieži uzkopt telpas; rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā; izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām; pārliecināties, ka arī bērni bieži un rūpīgi mazgā rokas; auduma kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamas salvetes, pēc lietošanas tās izmest un nomazgāt rokas; nelietot ar gripas slimnieku kopīgus traukus un galda piederumus; atgriežoties mājās, izskalot rīkli un degunu ar kumelīšu, kliņģerīšu vai citu zāļu tēju vai sāls ūdeni.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+