Latvijā
Sabiedrība

Četros no rīta izrakstīts slimnieks zvana deputātam47


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-LETA/AFP

“Pulksten četros no rīta man piezvana labi pazīstams cilvēks, var teikt gandrīz vai radinieks, un stāsta, ka viņš esot izrakstīts no P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas un atrodas uz ielas. Bet viņam jānokļūst mājās Jūrmalā. Cilvēkam pusnaktī bija palicis slikti, viņš izsaucis neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, kas viņu aizvedusi uz Stradiņa slimnīcu, iedeva medikamentus un izrakstīja no slimnīcas.
Palīdzēju viņu nogādāt mājās un nekādi nespēju saprast, kā tas var būt, ka universitātes slimnīcā pirmās grupas invalīdu, kurš sirgst ar audzēju, izliek uz ielas,” vaicā Saeimas deputāts un praktizējošs ārsts Hosams Abu Meri.

Nereti viņam slimnieki stāstot, ka, izrakstot pacientu no slimnīcas rīta agrumā vai vēlās vakara stundās, nevienam neinteresējot, vai viņš var nokļūt mājās. Pēdējā laikā vairākas sūdzības saņēmis no baušķeniekiem, kuri izrakstīti no Jelgavas slimnīcas. Sabiedriskais transports kursējot reti, bet naudas, lai aizbrauktu uz mājām ar taksi, neesot. Vienīgā cerība, ka atbrauks pakaļ piederīgie, bet, ja to nav, tad sēdi uz soliņa un gaidi, kad kāds iežēlosies un aizvedīs, saka H. Abu Meri.

Stradiņa slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Siliņa pastāstīja, ja no slimnīcas izrakstītajam pacientam nav iespējas nokļūt mājās, viņi var pārlaist nakti uzņemšanas nodaļā, ja vien tur ir brīvas gultas. Ja visas ir aizņemtas, tad uzņemšanas nodaļai ir uzgaidāmā telpa, kur iespējams uzturēties līdz rītam. “Jāteic, ka dažreiz pacienti pārprot, ka viņus dzen ārā no slimnīcas. Ārsts pacientam pasaka: jūs esat izrakstīts, varat doties mājās, bet slimnieks kautrējas pateikt, ka vēlas uzturēties slimnīcā līdz rītam, un dodas projām. Slimnīcā ir izveidots garīgās aprūpes un sociālā darba dienests, kura darbinieki sazinās gan ar Rīgas, gan arī reģionu sociālajiem dienestiem un lūdz palīdzēt slimniekam tikt līdz mājām,” skaidro Z. Siliņa.

Diskusija par to, kas slimnīcās ir atbildīgi par pacientu gaitām pēc ārstēšanas beigām, sākās pirms vairākiem gadiem, kad Stradiņa slimnīcas teritorijā netālu no uzņemšanas nodaļas durvīm atrada mēnesi nogulējušu vīrieša līķi. Viņš slimnīcā nonāca ar galvas traumu, taču vēlu vakarā no ārstniecības iestādes tika izrakstīts. Mediķi apgalvoja, ka vīrietis izrakstīšanas brīdī bijis alkohola reibumā, ko apstiprināja arī policijas ekspertīzē.

Toreiz Veselības inspekcija nāca klajā ar atzinumu, ka mediķi šajā gadījumā rīkojušies atbilstoši, lai arī pacienta nokļūšana mājās vēlā vakara stundā varēja būt apgrūtinoša, jo viņš joprojām bijis reibumā. Tomēr “pacientu nogādāšana mājās nav saistāma ar veselības aprūpes kvalitāti, bet ir sociāls jautājums”, secināja inspekcija.

LA.lv