Kultūra
Māksla

Četru dvēseļu radinieču kopizstāde Liepājas muzejā0


Fragments no Līgas Ķempes gleznas.
Fragments no Līgas Ķempes gleznas.
Fragments no Līgas Ķempes gleznas.

Ceturtdien, 28. februārī, Liepājas muzejā atklās četru spilgtu Latvijas mākslinieču Patrīcijas Brektes, Līgas Ķempes, Ildzes Smildziņas un Ilonas Pulkstenes darbu izstādi “Nereālās nianses”, vēsta Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Urkauska.

Nejaušības un apstākļu sakritības rezultātā pirms trim nedēļām mākslinieces sastapās un četratā nolēma ļauties Liepājas mākslas telpas vilinājumam — pirmajai četru draudzeņu kopizstādei. Radniecīgo dvēseļu māsas ir dažādas personības, kam kopīgajā ekspozīcijā katrai būs savs stāsts stāstāms, atšķirīgos rokrakstos un raksturos, gleznās vai fotogrāfijās.

Līga Ķempe dzimusi liepājniece. Dzimtajā pilsētā un Latvijā viņa pirmo reizi izrāda savas gleznas, kuras kā dāvanu savas valsts svētkos gatavoja pagājušā gada rudens izstādei laikmetīgās mākslas muzejā “Erarta” Sanktpēterburgā.

Līgas Ķempes glezniecībā svarīgs izteiksmes līdzeklis ir aizrautīga rotaļāšanās ar klasiskām metodēm un tehnikām, audeklos redzama viņai tīkamā tēma — gadalaiki.

Tēlu apģērbos iezīmējas Latvijas simtgade: pirmajā daļā valsts pirmsākums 1918.— 1940., otrajā — 50., 60. gadi, trešajā — 80., 90. gadi un pēdējā — 21. gadsimts. Bet ainavās iekodēti instrumenti.

Izmantojot QR kodu, var uzzināt, kurš instruments, pēc mākslinieces domām, vislabāk piederas katram gadalaikam – tas ļauj noklausīties latviešu komponistu instrumentālo mūziku no ierakstiem kompaktdisku sērijā, kuru noformējumiem izmantoti Līgas Ķempes darbi.

Ilze Smildziņa glezniecības darbos atspoguļo apkārtējo pasauli, vienmēr tajos iekļaujot simbolisma elementus. Vai tās būtu sapņainas debesis vai ikdienišķas pilsētas ainas. Objektu vieglās formas un krāsas ar maigiem gaismas pieskārieniem rada šķietamas ilūzijas efektu, ļaujot vaļu fantāzijas lidojumam. Ilzes Smildziņas māksla ar noskaņām atgādina par to, cik dzīve ir mainīga un cik mirklis ir vērtīgs.

Siguldietes Patricijas Brektes māksla ir saistīta ar mūsdienu kultūru, urbanizēto vidi un lietām, kuras ir visapkārt. Tēmas ir vienkāršas kā popkultūra. Ar atšķirīgu skatījumu uz tiltiem, mājām, ūdeni, laivām, kuģiem, apkārtni.

Jūrmalniece Ilona Pulkstene ir profesionāla fotogrāfe. Godīga un atbildīga pret cilvēkiem, viņa katrā personā saskata neapstrādātu dārgakmeni, ko pārvērš spīdošā dimantā. Melnbalto fotogrāfiju sērija “Melni Aklie” ir veltījums fantāzijas pasaulei, lai izzinātu, kas ir tās iedzīvotāji un kādi ir to raksturi. Simboliskos tēlos izspēlē to statusu un nozīmi. Darbos jūtamas emocijas, pat īpašā “garša” un tikai Ilonai Pulkstenei raksturīgā “smarža”. Autore vilina skatītājus fantazēt.

Izstāde Liepājas muzejā būs skatāma no 28. februāra līdz 24. martam, ieeja atklāšanas pasākumā 28. februārī plkst. 17 – bez maksas.

LA.lv