Foto – AFP/LETA

Ceturtdaļfināls gar degunu. Komentāri, vērtējumi, secinājumi 5

Latvijas hokeja izlase pasaules čempionāta B grupas turnīru pabeidza ar skandalozu zaudējumu laukuma saimniekiem baltkrieviem (1:3) un vakar piekāpās arī Šveices valstsvienībai (2:3), neiekļūstot ceturtdaļfinālā.

Atkal čehs

Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17

Latvieši pret Baltkrievijas izlasi plānoja spēlēt ar ciešu viduszonu, lielāko uzmanību pievēršot aizsardzībai. Tas gan nedeva cerēto efektu, un devītajā minūtē ar 33 sekunžu intervālu vārtsargu Edgaru Masaļski pārspēja Džefs Plets un Mihails Grabovskis. Sākot ar otrā perioda vidu, arvien vairāk uzbrūkot, mūsējie pārņēma iniciatīvu. Artūrs Kulda lielajā vairākumā samazināja deficītu, un sekmīga bija arī pēdējā ofensīva – Kaspars Daugaviņš 36 sekundes pirms pamatlaika beigām guva vārtus. Taču tiesnesis čehs Antonīns Jerābeks tos neieskaitīja, jo Gints Meija esot atradies vārtsarga Kevina Lalanda laukumā. Tā ir antīka noteikumu interpretācija. Kad divi amerikāņi ar abām kājām bija Kristera Gudļevska vārtu laukumā un iemeta vārtus, tad viss bija kārtībā. Kad krievs Sergejs Širokovs tur padancoja, arī viss bija likumīgi. Tā Latvija nebija apzagta kopš 2005. gada čempionāta Insbrukā, kad tiesnesis Vladimirs Šindlers izvilka aiz matiem amerikāņus.

Lipmans saniknots

Latvijas Hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans emociju uzplūdā izteicies, ka tiesneši bijuši ieinteresēti baltkrievu uzvarā un notikušais neesot nekas cits kā sazvērestība: “Šis pasaules čempionāts ir unikāls – arī pirms tam bijušas daudzas tiesnešu kļūdas. Šveiciešiem pret ASV neieskaitīja vārtus, vāciešiem pret mums iedeva bullīti. Pirmo reizi 20 gadu laikā redzu tik negodīgu tiesāšanu. Tiesneši ir cilvēki, var kļūdīties, bet ne jau TĀ. Vajadzēja paskatīties videoierakstu. Kāpēc tad tie vajadzīgi? Viens tiesnesis gribēja skatīties, otrs uzreiz parādīja, ka neskatīsies. Tas ir nonsenss! Mēs rakstīsim protestu. Tas gan neko nedos, taču lai nedomā, ka mēs esam maza valstiņa, muļķi, kas neko nevar izdarīt. Tas jau ir principa jautājums.”

Latvijas izlases galvenais treneris Teds Nolans: “Pirmais periods bija svārstīgs, baltkrievi ar līdzjutēju atbalstu gāja uzbrukumos. Pēc tam spēli līdzsvarojām un bijām pelnījuši labāku iznākumu. Mūsu vārtu guvums bija jāieskaita, jo Meija netraucēja vārtsargam. Tiesneši mums neko nepaskaidroja. Vispār dīvaini, ka tādu lēmumu tiesnesis pieņēma vienā mirklī. Varēja paskatīties video aiz cieņas pret pasaules čempionātu un hokejistiem, kas pārstāv savas valstis. Liekas, tiesnesis steidzās uz bāru un negribēja kavēties. Viņa vārdā Minskā būtu jānosauc kāda iela.”

Vārdu apmaiņa

Nelielam mierinājumam – mēs jau zaudējām nevis Baltkrievijai, bet gan Kanādai (Plets, Lalands) un Čehijai (Jerābeks). Gods jāatdod vienīgi Mihailam Grabovskim, kurš eleganti izrēķinājās ar četriem latviešiem un guva uzvaras vārtus. Minskā gan nedala, kurš ir vietējais un kurš iebraucējs – ārpus Baltkrievijas dzimuši 13 izlases hokejisti. Svinības bija tādas, it kā uzvarēta būtu pati Kanādas izlase. Starp citu, vakar kanādiešiem mačā pret norvēģiem netika ieskaitīts ļoti līdzīgs vārtu guvums.

Daļa Latvijas izlases hokejistu pēc mača bija nikni kā pūķi. Daugaviņš salauza nūju, Masaļ­skis ar žurnālistiem nerunāja, bet ātri aizskrēja uz ģērbtuvi. Uzvilkušies bija arī daži žurnālisti, un mikszonā latvieši ielaidās nelielā asu vārdu apmaiņā ar baltkrievu kolēģiem. Ko tādu pieredzēju pirmo reizi deviņos pasaules čempionātos.

Bet Mārtiņš Cipulis kā allaž bija nosvērts: “Pēdējo epizodi neredzēju, tālu stāvēju. Taču vajadzēja vismaz video paskatīties. Negribu tiesnešus apsaukāt, ieliks vēl cietumā. Un tam jau nav jēgas, tāpat nekas nemainīsies. Pirmajā periodā nedaudz zaudējām ātrumā, ielaidām divus vārtus. Tie arī izšķīra spēli, bet vismaz punktu mēs bijām pelnījuši, varbūt pat divus. Paņemsim tos no Šveices.”

Juris Štāls: “Zinājām spēles nozīmi, iesākām ne tā, kā vēlējāmies, un vairāk bijām vērotāji – ļāvām pretiniekiem izmantot savus trumpjus, sajust spēles garšu. Man nav ne jausmas, kāpēc vārtus neie­skaitīja. Biju pārsteigts, bet, ja jau tiesnesis tik pārliecināti rādīja, tad laikam labāk pārredzēja situāciju. Emocionāli ir grūti, bet jāmēģina savākties, lai atdotu visus spēkus spēlē ar šveiciešiem.”

Bēdu ieleja

Starptautiskā hokeja federācija vakar sarūpēja Latvijai vēl vienu “dāvanu” – viens no mača galvenajiem tiesnešiem bija soms Juri Rens. Par to izbrīnīti bija pat Somijas žurnālisti. Lai somi tiktu ceturtdaļfinālā, Latvijas hokejistiem bija Šveices izlasei jāzaudē.

Šveicieši pērn kļuva par pasaules vicečempioniem, taču Minskā izredzes uz ceturtdaļfinālu zaudēja jau pirms pēdējā mača. Tomēr viņiem par labu nāca gan vēlme revanšēties par zaudējumu latviešiem olimpiskajās spēlēs Sočos, gan arī divas atpūtas dienas, kamēr mūsējie tikai pirms 18 stundām bija beiguši dramatisko cīniņu ar baltkrieviem. Latvijas izlases treneris Kārlis Zirnis gan uzslavēja komandas fizisko sagatavotību un atklāja, ka spēlēt plānots tāpat kā pret baltkrieviem, no otrā perioda – agresīvi presingot.

Mača pirmais periods Latvijas hokejistu izpildījumā vakar bija bēdu ieleja – liels pretinieku pārsvars un divas ripas Kristera Gudļevska sargātajos vārtos. Pēc diviem neizteiksmīgiem un neauglīgiem skaitliskajiem vairākumiem sākās sastāva eksperimenti – ar Māri Jasu uzbrukumā, ar Andri Džeriņu un Kobu Jasu vairākuma izspēlē pirmo reizi šajā turnīrā. Izskatījās, ka mūsu komanda nav morāli atguvusies no zaudējuma dienu iepriekš – miegaina, lēna. Otrā perioda pirmajā maiņā šveicieši uzgrieza karuseli, un jau 0:3. Pēc brītiņa veiksme uzsmaidīja Kobam Jasam, kura metienu neatvairīja pirmo sezonu NHL aizvadījušais šveiciešu vārtsargs Reto Berra. Atraktīvajam Kobam pirmie vārti pasaules čempionātos, taču nekādu emociju. Latvijas izlasē perioda lielāko daļu malā nosēdēja līderi Daugaviņš un Ronalds Ķēniņš, tomēr komanda izskatījās atdzīvojusies. Bija vairāki labi vārtu gūšanas momenti, taču Berra vairs nekļūdījās. Otrās trešdaļas beigās atkal laukumā joņoja Daugaviņš un Ķēniņš, pilni enerģijas, un nopelnīja vairākumu, ko atkal neizdevās realizēt. Trešajā periodā mūsējie izturēja mazākumu, un otros vārtus guva Zemgus Girgensons. Nolans sauca malā Gudļevski un cīņā raidīja piecus uzbrucējus, kā arī Kristapu Sotnieku, tomēr rezultātu izlīdzināt neizdevās. Iemest ripu tukšajos vārtos šveiciešiem neļāva Sotnieks, taču pasaules čempionāts latviešiem jau beidzies.

Rezultāti. HOKEJS

PASAULES ČEMPIONĀTS, B GRUPA

8 Latvija – Baltkrievija 1:3 (0:2, 1:0, 0:1), 08:07 Plets (Graborenko, Stasjs) 0:1, 08:40 Grabovskis (Kaļužnijs, Korobovs) 0:2, 33:49 Kulda (Ņiživijs, vair. x 2) 1:2, 59:59 Kosticins (tukšos vārtos) 1:3.

* Latvija – Šveice 2:3 (0:2, 1:1, 1:0), 08:39 Brunners (Kunti, Hollen­šteins) 0:1, 10:49 Šlumfs (Ambīls) 0:2, 20:27 Vēbers (Josi, Ambīls) 0:3, 21:52 K. Jass (Džeriņš, Kulda) 1:3, 57:37 Girgensons (Sotnieks, Vasiļjevs) 2:3.

* Kazahstāna – Somija 3:4 (2:2, 0:2, 1:0).

* Vācija – ASV 4:5 (0:0, 3:3, 1:2).

Pirms vakardienas spēles Krievija – Baltkrievija: 1. Krievija 18 punkti (6 spēlēs), 2. ASV 14 (7), 3. Baltkrievija 12 (6), 4. Somija 11 (7), 5. Šveice 10 (7), 6. Latvija 9 (7), 7. Vācija 5 (7), 8. Kazahstāna 2 (7).