×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
20. janvāris, 2015
Drukāt

Ceturtdien oficiāli atklās Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Daudzveidīgi un plaši ar Raiņa aicinājumu “Pastāvēs, kas pārvērtīsies!” atzīmēs Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, vēsta Kultūras ministrija. Abu dižgaru jubilejas gada programmu atklās 22. janvārī, bet visiem notikumiem iespējams sekot līdzi īpašajā vietnē.

Pērn pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma, Nacionālā kultūras padome vienojās 2015. gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, mudinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē. Atsaucoties šim aicinājumam uz Latvijas teātra skatuvēm, koncertzālēs, bibliotēkās, universitātēs, muzejos un kultūras centros, kā arī ārvalstīs būs pieejama daudzveidīga kultūras programma, kas aktualizēs Raiņa un Aspazijas personības un ieguldījumu kultūrā.

Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir ietverta UNESCO svinamo dienu kalendārā, tāpat Latvijas prezidentūras ES kultūras kalendārā ielikti sarīkojumi, kas saistāmi ar abu dižgaru jubileju. Viens no tiem – maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) norisināsies starpdisciplināra starptautiska konference “Starp patiesību un varu: rakstnieku dažādās lomas Eiropas vēsturē 19. – 21. gs.”.

Anda Baklāne, konferences kuratore: “Tāpat kā Rainis un Aspazija, arī daudzi citi 20. un 21. gadsimta rakstnieki bijuši izvēles priekšā: atbalstīt pastāvošo politisko režīmu vai pretoties tam visiem spēkiem? Neitrāli vērot pasauli no malas vai aktīvi mēģināt to pārveidot, kļūstot par publisku intelektuāli vai pat politiķi? Konferencē uzstāties dalībnieki no dažādām pasaules valstīm un diskutēs par to, ko nozīmē būt rakstniekam globālajā un digitālajā pasaulē. Kā mainījusies rakstnieku loma? Kuriem rakstības veidiem mūsdienās ir ietekme?”

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā Padomē sekretariāts sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību veido izstādi “Aspazija/Rainis: Dumpiniece/Humānists”, kas pavasarī tiks eksponēta UNESCO centrālajā mītnē Parīzē un tālāk ceļos uz Kirovu Krievijā.

Pēc Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariāta iniciatīvas sadarbībā ar Jura Podnieka filmu studiju top unikāls projekts ar 28 īsfilmām, kas tiks īstenots visās ES valstīs un kurās piedalīsies katrā valstī populāra, sabiedrībā cienīta personība, citējot Raiņa un Aspazijas dzejas tulkojumus savas valsts valodā.

Pašreizējais, Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis preses pārstāvjus informēs par kādreizējā Nacionālā teātra direktora un dzejnieka Raiņa personībai veltītiem nozīmīgiem iestudējumiem – pirmais no tiem pirmizrādi piedzīvos jau 29. janvārī – muzikāla izrāde Kirila Serebreņņikova režijā “Raiņa sapņi”, savukārt Raiņa dzimšanas dienā, 11. septembrī Raiņa dzimšanas dienu Latvijas Nacionālais teātris atzīmēs ar iestudējumu “Uguns un Nakts” Viestura Kairiša režijā.

Jūrmalā, kas arī cieši saistīta ar abiem dzejniekiem, Aspazijas dzimšanas dienā 16. martā plānota īpaša programma pērn restaurētājā un atklātajā Aspazijas mājā. Ik mēnesi Aspazijas mājā šogad notiks dzejas lasījumi, bet 11. septembrī iecerēta Dzejas dienu programma pie Raiņa priedēm Pumpuros, kur 2014. gadā tika izveidots uz uzstādīts īpašs Rainim veltīts vides objekts. Aspazijas mājā top digitāla muzeja ekspozīcija, savukārt Jūrmalas pilsētas muzejā – multimediāls projekts “Raiņa istaba”, kas būs skatāms jau pavasarī. Izstrādē ir arī īpaša Rainim un Aspazijas veltīta suvenīru līnija.

Savukārt 2015. gada jūnijā norisināsies apjomīga starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde “Man sirdī tīģer’s”, kas mākslas zinātnieces un izstāžu kuratores Inga Šteimanes vadībā tiks atklāta jaunajā izstāžu zālē “Mākslas stacija Dubulti”. Izstādes tēma ir piedošanas – atriebības trauslā robeža, kas sasaucas ar Raiņa idejām lugā “Jāzeps un viņa brāļi”, jo īpaši – Jāzepa paštapšanas aspektā. Izstādē piedalīsies laikmetīgie mākslinieki no Šveices, Maķedonijas, Izraēlas, Ēģiptes, Brazīlijas, Zviedrijas un Latvijas, kas izstādei veidos deviņus mākslas objektus, instalācijas un četrus video darbus.

2015. gadā Rīgā un reģionālajos kultūras centros un koncertzālēs būs klausāma koncertprogramma “Dagdas skiču burtnīcas”. Koncertuzveduma veidotāju Ievas Paršas, Oresta Silabrieža un Uģa Brikmaņa uzmanības lokā ir Raiņa aprakstītais cilvēka ceļojums pie sevis – caur sapņiem, sāpēm, šķietamību un realitāti. Jaunus opusus speciāli šim koncertlasījumam komponē astoņi dažādu paaudžu un dažādas stilistiskās izteiksmes latviešu komponisti.

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi rūpēsies par apjomīgu izglītojošu programmu bērnu auditorijai “Jauno lasītāju “Plašā apvāršņa konkurss”. Rainis un Aspazija”, kas noritēs Latvijas reģionu bibliotēkās ar noslēguma pasākumu Rīgā un radošo nometni konkursa uzvarētājiem.

Janvāra beigās Valsts kultūrkapitāla fondā tiks izsludināta speciāla mērķprogramma “Raiņa un Aspazijas jubileja”, kurā konkursa kārtībā būs iespēja gūt finansējumu projektiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+