Foto – Sandra Ruska

Cidoniju sēklas pirms sējas stratificē. Kā to dara? 0

Kā pareizi uzglabāt un stratificēt cidoniju sēklas? GITA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas pētniece Dzintra Knape iesaka krūmcidoniju jeb henomeļu sēklas iepriekš stratificēt un sēt pavasarī. No augļiem izņemtās sēklas divus mēnešus tur ledusskapī +5 °C temperatūrā, pēc tam stratificē divus mēnešus (sākot no februāra) – kastītē ieliek viegli mitru sfagnu sūnu vai ieber kūdru un sajauc ar sēklām. Stratificē 0…+5 °C temperatūrā, piemēram, ledusskapī vai pagrabā, regulāri pārmaisot un vajadzības gadījumā mitrinot, lai piekļūtu gaiss. Ja sēklas iežāvēs, dīgtspēja stipri samazināsies. Aprīlī sēj vai nu uz lauka, vai kastītēs, kas piepildītas ar neitralizētu kūdru un smilti. Ja sēklas ir gatavas, nav tukšas, tās dīgst labi. Izsējot reti, sējeņus līdz rudenim var audzēt nepārpiķējot. Ja sējums ir ļoti biezs, augus vēlams pārpiķēt.

Krūmcidoniju sēklas var izsēt arī oktobra sākumā uzreiz dobē, podiņos vai lecektī, lapu zemē, uzberot smilts vai grants kārtiņu. Pirms ziemas papildus uzber zāģskaidas vai kūdru. Sējot rudenī, dīdzība parasti ir zemāka, jo sēklas mēdz iznīcināt grauzēji. Divgadīgus stādus pastāvīgā vietā stāda agri pavasarī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavairojot cidonijas jeb aivas, kārtīgi apžuvušas, tīras sēklas sajauc ar kūdru vai smiltīm. Februārī, marta sākumā liek, lai tās 28–32 dienas stratificējas +2…+5 °C temperatūrā. Labāk sēt kastītēs, lai pēc tam var atlasīt labākos sējeņus, ko vēlāk stāda podos.

Sējot no aivu augļiem izņemtās sēklas, var izaudzēt labu sēklaudžu stādmateriālu, jo sēklām ir laba dīdzība un īss stratifikācijas periods. Cidonijas ir diezgan ātraudzīgas un ražo katru gadu. Dzīvžogam var stādīt divgadīgus sējeņus. Aivu dzīvžogs ir ilgmūžīgs – ja nebūs stipri cietis salā, tas dekorativitāti saglabās 40–50 gadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.