×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
5. septembris, 2014
Drukāt

Ciemos mākslinieces Kristiānas Dimiteres miniatūrajā valstībā Murjāņos (2)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

– Te ir mana dzimtene, mana mazā valsts miniatūrā, – izrādot savas Murjāņu mājas “Dārziņi”, sarunā ar žurnālu “Mājas Viesis” atzīst māksliniece Kristiāna Dimitere.

Kad sēžam verandā un dzeram tēju, atceros, ka pirms daudziem gadiem šajā pašā vietā sarunājos ar Kristiānas mammu, aktrisi Viju Artmani, kam šogad 21. augustā būtu apritējuši astoņdesmit pieci gadi. Kristiāna uz pastāvīgu dzīvi Murjāņos pārcēlās 90. gadu beigās. Kad vaicāju, vai mājas iekārtojums palicis tāds pats, kāds bija viņas vecāku laikos, Kristiāna paskaidro, ka katrs jau iekārto savu mājokli tā, kā pašam būtu ērtāk. “Dārziņi” jau nav nekāds memoriālais muzejs, bet gan Kristiānas dzīvesvieta.

Māja ir sena, celta 1903. gadā, savulaik kā vasaras mājiņu to bija iegādājusies komponista Emila Dārzina atraitne, kas šeit dzīvoja ar dēlu un meitu. Pēc kara uz kādu laiku tajā tika izmitināti divi krievu armijnieki – Černobojs un Ņedagovarovs. Kristiāna smej, ka tik špāsīgus uzvārdus nevar aizmirst. Piecdesmito gadu beigās mājiņu savā īpašumā iegādājās Kristiānas vecāki.

– Pārsvarā šeit uzturējāmies vasarā, bet pastāvīgi mūsu mājā dzīvoja mana auklīte ar vīru, kas kara laikā bija zaudējuši savas mājas.

Mākslinieciskais piesitiens mājoklī jūtams ik uz soļa. To piešķir mākslas priekšmeti, gleznas, senlaicīgas mēbeles. Pat durvis, kas ved uz meitas Bertas istabu, Kristiāna pārvērtusi par gleznu, uzzīmējot īkstītes ar rīsu graudu spārniņiem, kas rotaļīgi lēkā pāri izdegušiem lampioniem.

– Mani vecāki apzināti neveidoja kaut kādu noteiktu dizainu, pārdomājot katru stūrīti. Viņi iekārtoja māju tā, lai pašiem būtu patīkami un ērti. Tētis bija senlaicīgo mēbeļu cienītājs, bet speciāli tās nekolekcionēja. Taču neviens pirkums netika iegādāts bez mammas ziņas, viņa šo lietu koordinēja, – stāsta Kristiāna.

Vasarās viņa apmetās nama otrajā stāvā, un mamma esot rīkojusies tāpat. Kristiānas augšstāva guļamistabā atrodas divi spoguļgaldiņi, viens ar metāla putniņiem – viņas pašas, bet otrs saglabājies no mammas laikiem. Zem stikla līdzās citām Vijas Artmanes fotogrāfijām novietota arī viņas Dailes teātra darba apliecība.

Vasarās Kristiāna strādā verandā, tur ir vairāk gaismas. Patlaban trīs viņas veidotās skulptūras aplūkojamas Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, kur risinās Eiropas profesionālais leļļu mākslas festivāls.

Kristiāna izrāda arī savas mammas leļļu kolekciju. Viņa tās vedusi no visām pasaules valstīm, kurās pabijusi. Kristiānai īpaši patīk vecais Hotabičs.

Godinot vecāku piemiņu, māksliniece otrā stāva gaitenī pie sienas izveidojusi fotogrāfiju galeriju: vienā pusē Vijas Artmanes, otrā – Artūra Dimitera bildes no dažādām izrādēm un kinofilmām. Lai arī māja dzīvo savu dzīvi, taču vieta tajā ir atvēlēta arī pagātnes atmiņām.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Varbūt derētu pieminēt, ka mākslinieces brālis ir klaji naidōgs latviešiem un visus, kas nav pareizticēgie uzskata par mēsliem. Pietrūkusi māmiņas nauda un luksus dzīve padomijā??? Bet pati māksliniece tā neko.

  2. ļoti jauka un mājīga māja,lai veicas!

Draugiem Facebook Twitter Google+