×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2015
Drukāt

Ciemos zem jostas vietas. Egila Līcīša reportāža no “Eiropraida 2015” (22)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Praida gājiens, kas pulcēja dažādas seksuālās orientācijas cilvēkus, viņu domubiedrus un atbalstītājus, maršēja cauri Rīgas centram. Priekšplānā: gājiena dalībnieki, kas plakātos atgādina par biseksuāļu tiesībām.

Sestdiena. Foršs pusdienas laiciņš. Ļaužu ka biezs. Tūliņ piectūkstoš geju, lesbiešu, transpersonu un viņu atbalstītāju “Zilā karbunkuļa” maršā izsoļos no Vērmanes dārza noslēgtības parādīt sevi kā laikmetīgās kultūras avangardu sirmajai Rīgai, nesot tik lielu varavīksnes karogu, ka tajā varētu ietīt beigtu kašalotu.

Otrpus “Eiropraida 2015” teritorijai cilvēki, kas ir pretējās domās par kājstarpes izmantošanu dzimumsakarā un tāpēc konfliktā ar seksuālajām minoritātēm, nav pulcējušies tādā skaitā kā agrāk. Aiz žoga pūlītis onkuļu sauc fui, tante noņurd par ievazātu lipīgu slimību, bet kontrkultūras pārstāvji ar neizsmeļamiem rupjas leksikas paraugdemonstrējumiem, kuri spārdīdamies dzīrās ar dūrēm apstrādāt pediņus, – pačibējuši. Varbūt biologi atklājuši, ka homoseksualitāte uz apkārtējiem tomēr nav tik iedarbīga un kaitīga kā radiācija. Vai veicināta izpratne un iecietība, ka džeka sekss ar džeku nav pavisam nenormālība? Nav izslēgts, ka praida pretinieki klausījuši mācītājiem sagaidīt viesus no grēku pilsētas uzgrieztām mugurām un lūgties, lai Rīgu nepārvērš par Sodomu un Gomoru.

Zilā saskaņā

Autoram, nelokāmi heteroseksuālam, kam pie sieviešu miesas nav noslēpumu, jāpilda redakcijas pavēle izgatavot materiālu par geju parādi, un viņš dodas zilajā nezināmajā bezbailīgi kā karsto punktu reportieris Sandijs Semjonovs uz karadarbības zonu. Bet citādi orientēto vāles guļ noliktas mierā, stroķi nav uzlādēti ugunsbīstami. Valda “piknika parka” relaksētība. Eiropas zilo internacionāle kārtojas gājienam pa Ušakova valstību, un mērs raibo jūkli droši vien vēro no jāteniskās pozas, uzkāpis Pētergailī. Ar “juhū” košais defilē dodas starot Rīgu. Jauniņas, mazdrusku pīrsingiem rotātas skūtgalves un meitenīgi puisieši dīžājas nemierīgi kā haskiji pirms kamanu vilkšanas. Palēkdamies kā jaunībsdienās aizbizo sirmgalvji, kuru šļauciņas vairs nevarētu būt nekādas šļūtenes un kuri par taisnajām tiesībām cīnījušies jau uz Noasa šķirsta. Eiropraida priekšgalu vada transvestīts no Ņujorkas Piparmētra. Dakteri ir labi pavadījuši laiku, pārtaisot ķermeni, bet transformētā Mētriņa apspīlēta atlasa korpusā diezi vai ož pēc mentola – izskatās gan aromātiskāka par āzi. Pirmajās līnijās uzvalkbikšainie diplomāti no vēstniecībām (ģenerālsponsors ASV vēstniecība), Eiropas liberāldemokrāti, Briseles parlamentāri. Nāk rokās saķēdējušies Lietuvas sociāldemokrātu partijas biedri (kur “Saskaņa”?), Zviedrijas policisti formas kreklos un cepurēs, un, kad aiznes Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes vapeni, gaidu vēl nopietnākas organizācijas. Kas zina – atlidojuši “Ārsti bez robežām” vai delegāti no UEFA? Nē, tie socializējas citur. Viesojas kultūras un politiskie darbinieki – Veiko Spolītis, Ilze Viņķele, Lolita Čigāne, Juris Pūce, Uģis Rotbergs, Andra Neiburga, Pauls Bankovskis, Miroslavs Kodis, Iveta Kažoka, un pāri pland plakāti “Esmu ģimenes varavīksnes avs”, “Nebaidies parādīt savas īstās krāsas”, “Mans pasaku princis ir princese”. Straume nes apskāvušās pieredzējušās lesbietes. Garām aizšalc praida gājēju zviedru, poļu, flāmu, norvēģu, spāņu, vācu, karstasinīgo mīlētāju igauņu valodas, baloni un flagas. Arī apspiestās nācijas krievus un ukraiņus mīlestība tuvina. Tie iet līdzās, mājot – jā geju, nevis militārām parādēm!

Šņācēji par perversijām lai zina, ka vasaras raibumā divu vīriešu attiecības kā dabiskākās no dabiskajām slavinošas kolonnas iziet caur simtiem Eiropas pilsētu. Šveices homoseksa darbinieki šuvuši pat formastērpus, tiem būt par geju ir arods braukt un klaiņāt pa pasaulē notiekošiem praidiem.

Zinātniskā skatījumā

Uzskatu mijiedarbībā svaru kausos saglabājas konfrontācija – kā kļūst par zilo? Angļu zinātnieki un slimo kopējas turas pie teorijas par seksuālas dabas traucējumiem. Ka tā būtu izlaidības vai novirzes ceļā iegūta vaina. Varbūt Amors bijis švunkā. Varbūt homītim bērnībā gadījies izkrist no šūpolēm. Domā, ka viņš samaitāts un totāli nojūdzies no uzbudinošām vielām vai uz nešķīstībām naudas iekārdināts.

Turpretī amīšu ārsti esot pierādījuši iedzimtības faktoru un ka mīla nezina dzimumu. Tā ne reizi vien dzirdēsim vienu profesoru pierādām, ka otrs teicis absolūtās muļķības, un, kad nelīdzēs argumentu spēks, ķers otram šekumā, draudot iegūt žākļstājā. Lūk, praids ir pret diskusijas dezorganizēšanu. Programmā ir ne tikai iznākšana no skapja, lepnuma gājiens ielās. Ir lektoriji, cik bīstams ir nedabūjis vīrišķis, semināri, ka ķirzaciņa un tauriņš ir bikini zonas modīgākais noformējums, kinofilmas +18 “Vecā fetišista čikibriki stāsti” un cietpauraino homofobu aģitācija, ka laulības dzīves piederumi lejasgalā var būt vienādi kā divas ūdens lāses.

Nav Kalifornijas līmenis

Ir aizraujoši. Cienīgtēvi Cālītis un Sants iesiluši Vērmaņdārzā paceļ putojošā kausu – priecīgu praidu! Gavilējošais konferansjē Streips ir aizgrābts – nav vārdos izsakāms, cik lepns par to, kas šodien noticis! Pieci tūkstoši piedalījušies vēstures veidošanā! Par to jādod Ministru kabineta balva, diemžēl Laimdota netipina pāri Tērbatas ielai, nedala prīzes.

Estētiskā audzināšanā skats aizķeras, ka praidos “traki kreizī ģērbjas”. Tāpat kā ģeologam ir dreskods vilnas džemperis un šņorzābaki, vatņikam treniņbikses, gejam tautastērps ir lateksa kostīms. Varavīkšņaina apģērba ansambli papildina ar pāva spalvām, ziedu vītnēm, matos iepin rozītes, auj platformenes. Tomēr Rīgā tādus daudz nemana, un klātesošo heteroseksuālo bikšupriekšu kaut kā neuzrunā ne daži vīrieši ar bizēm, ne pārītis tērpušies balerīnu pačkās. Pat soms ar lāčausīm īsti ne. Iespējams, viņš pasvītro, ka seksā rūc kā lācis vai kopojas ar lāceni. Īstie skaistuļi lateksa kingi sastopami Malibu bulvārī, ne provinces parkā.

Erekcijas vērtas šķiet biseksuālas lietuvietes. Tātad saietas ar abu dzimumu partneriem. Tātad kaislīgas. Varbūt beibi pametis mīļotais puisis ar trenētu basketbolista ķermeni un tik garu bībi kā elektrības stabs? Viņas nav slīkušas asarās, nopūtušas sveces un gaudojušas draudzenēm pa telefonu aū–aū augstfrekvences skaņas, kā darītu raudulīgās latvietes, bet atradušas mierinātājas, lai gulta nepaliek auksta un tukša.

Bet kā minoritāte tādā dārza ballītē nokļūst pālī? Biju iztēlojies – kā apreibinošus līdzekļus lietos bakardi un kolas kokteilīti vai malkos ledaini aukstu šardonē, “pa smalko” piekožot mocarellas salātus ar tomātiem. Iedomājieties – nē! Viņi sūc aliņu kā proletārieši, smirdina Vērmanes parku līdz koku galotnēm ar pārogļota šašlika dūmiem un izvalstās zālītē, aiz sevis atstājot nevis kā Kalifornijā tukšas baltvīna, vismaz bumbieru limonādes pudeles, bet izpļumpētu alus glāžu bateriju. Pē, nav stilīgi! Kad lesbiskās mīlas mākslas piekritējas ļāva vaļu glāstiem, kad geji sāka atkailināties līdz jostasvietai, autors jutās ciemos redzējis diezgan. Bet es piekrītu – nevienu nevajag kā buldogam heitot*.

*to hate (angl. – nīst)

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. "legalais" terorisms Atbildēt

  Mūsdienu terorisms = pedofilu, geju u.c. perversija populirizēšan un neģeru “”bēgļu” ievešana balto teritorijās.

 2. Neregulaari intetnetaa palasos LA.Peec shii rakstelja tas vairs nebuus jaadara.

 3. Vienīgais veids kā sevi izrādīt…. Skumji

 4. Atrodiet profesora, speciālista pētījumu, ka tika 1 % geju un/vai lesbiešu ir ar iedzimtu dzimumtieksmes pataloģiju, bet pārējie 99 % ir sociāli iegūta pataloģija “Eiropas vērtību” ieaudzināšanas rezultātā, tajā skaitā skolā, ko grib audzināt šie slimie cilvēki. Visas atšķirības no normas ir pataloģija, slimība un tā ved aizvien dziļākā postā šīs attiecības.
  Man ir bijušas uzraudzības funkcijas par šo cilvēku kategoriju un pazīstu simtiem gadījumu, kuros tiek iesaistīti bērni, nepilngadīgie, mainīti partneri, organizētas grupveida orģijas.
  Gribētu redzēt, cik starp šiem “taisnības” cīnītājiem ir šīs savdabīgo, pataloģisko partnerattiecību pāriem ir šādas “ģimenes” cilvēki! Lai viņi parāda gaismā savus pārus, pierāda savu ģimeniskumu, cik ilgi dzīvo kopā, kādas kāzu vai kopdzīves jubilejas ir svinējuši vai var svinēt.

  Mums šie kopdzīvinieki vienīgi spaini mauc galvā ar savām kopdzīves normām. Nu nav tādi zināmi, publiski redzami. Un kādēļ viņiem gājienā jāiet ar visādām regālijām, izrādīšanos? Ejiet pa pāriem un pierādiet, apģērbieties kā visi normāli cilvēki, Nē, viņi ākstās un izrādās. Un beidzamais. Kādēļ viņi citiem grib uzspiest lai viņus godā un cienī? Es viņus netraucēju un neaizskaru, lai viņi liek mierā manu ģimeni un manus bērnus. Viņi grib mani pāraudzināt, lai es godātu viņu vēlmi līst citu pak….? Nē, ar savām ielas orģijām viņi tracina normālo tautu, ceļ naidu pret sevi. To, ka tās nav kopdzīves normas liecina daudzi pedofilijas skandāli, grupveida orģijas., partneru maiņas, mazgadīgo un nepilngadīgo iesaiste un AIDS utt.

 5. Dermatoveneroloģika Atbildēt

  Marš jautrīši pārbaudīties. Īpaši tie kam gadījies sakars ar ārzemnieku un kas nelieto prezervatīvus.

 6. Nu ta brīnums-homoseksuālis! Viņi bija ir un laikam arī būs. ******

  • Laikam gan, ka ir, bija un būs. Bet tādas parādes varēja sarīkot biežāk – nebūtu jāiet uz cirku klaunus skatīties. Atver tikai logu un skaties par brīvu.

 7. Virspusējs ,pārbārstīts ar lētiem humoriņa epitetiem rakstelis. Tas nav LA līmenis.Ja nezinam un nevaram tad var bārstīties ar lētām kruzuļu līmeņa pērlēm. Šādi rakstiņi ielīksmo mietpilsoņu seklos prātiņus.
  Žēl LA bijušo slavu un prestižu. Bulvāravīzes slava ? Vai tiešām?

 8. V. 25. jūnijs, 2015 13:03 Atbildēt

  Man visa šī būšana kā tāda neinteresē “nemaz”, taču gatavoju to un priecājos, ka Latvijā tolerance (ļoti daudzi paklausīja Baznīcas padomu doties prom un lai ielas tukšas, jo tas grauj mūsu xomopropogandas MĒŖĶUS) pamazām tomēr palielinās, ja jau “protestētāju”(tie vispār nebija, ja neskaita saujiņu kremļa “antiņglobālistus”) bija 100 kārt mazāk nekā iepriekšējos gadus. Mūsu homoseksuālisms nudien nav pats lielākais ļaunums uz pasaules, to mēs jums katru dienu potējam, jo mūsu slimība ir tikai kādā 3,4 vietā ļaunuma ziņā. Rietumos šai ziņā iecietību uzspiest ir izdevies efektīvāk un tā ir daudz lielāka un citādie ne tikai neslēpjas, bet visur ir vadībā un aukšgalā (kaut mīlam tikai apakšdaļu). Nu un?! Vai tāpēc visi kļuva mūsu samaitāti? 😀 Nē,.. tikai vecie nepadevās, bet jaunatne… cik to mūsu homo orientēto ir-viens, divi un viss…? Nu, tāpēc bez jūsu bērniem, bez jaunatnes nekādi nevaram! Mēs jums gadiem skandinām, ka daudz lielāka nelaime ir korupcija, čomisms, huligānisms, zema sadzīves kultūra utt, utj. Bet mēs visu panāksim, jo pret to mūsu letiņi ir apbrīnojami iecietīgi un pacietīgi!

 9. proud to sleep ar cisumaisu
  Ar ko tik Homo sapiens nemēdz lepoties!

 10. Man visa šī būšana kā tāda neinteresē nemaz, taču priecājos, ka Latvijā tolerance pamazām tomēr palielinās, ja jau protestētāju bija mazāk nekā iepriekšējos gadus. Homoseksuālisms nudien nav lielākais ļaunums uz pasaules. Rietumos šai ziņā iecietība ir lielāka un citādie neslēpjas. Nu un?! Vai tāpēc visi kļuva samaitāti? 😀 Nē,..cik to homo orientēto ir, tik ir! Daudz lielāka nelaime ir korupcija, čomisms, huligānisms, zema sadzīves kultūra un c. Bet pret to letiņi ir apbrīnojami iecietīgi!

 11. Ko tad lai piebilst? Sodoma un Gomora tik tiešām tuvojas, tas ir sen, sen pateikts un izdarīts. Jāgaida nākošais cēlien šai ludziņai.

 12. Bauskas zemessargs Atbildēt

  Ticiet man, latviesi ir miermiliga tauta, bet musu tautas pacietiba nav bezgaliga ilgi sita cuciba neturpinasies… normalie cilveki nekluses.

 13. Kas tad nu ? Neviena komentāra ?! Par tik svarīgu tēmu! Mēmi kļuvuši,vai?

  • Kaa jau Liiciitis mineeja – lielajiem antiprotesteetaajiem nestaaveeshana.

  • Klusums varbūt tāpēc, ka viss jau izkomentēts. Diskusijas katrā sevi cienošā TV kanālā nedēļas garumā. Bet visās tāda sajūta, ka galvenais ir vienkārši izteikties, nevis runāt par būtību. No vienas puses šķiet dīvaini, ka mēs ar tādu sajūsmu un steigu pievienojušies ES un “kopējām vērtībām” , tagad pamazītēm mēģinam izlocīties no kopīgo pienākumu pildīšanas, aizbildinoties ar kaut kādu īpašu situāciju(gan bēgļu, gan praidu sakarā). Vai nu pieņemam visu vai nevajadzēja stāties ES. Šī kasīšanās par atsevišķām lietām, kas izrādās mums tomēr nav kopīgas ar Eiropu šķiet nožēlojama. No otras puses, nav skaidrs, ko tieši šie “netradicionāli orientētie” grib ? Kādā tieši veidā viņi ikdienā tiek diskriminēti? Līdz šim dzirdētas tikai sūdzības par nespēju oficiāli noformēt attiecības, kā rezultātā partneriem nav tādu pašu tiesību(slimības, nāves u.c. gadījumos) kā partneriem ar noformētām tiesībām. Bet, cik saprotu, šī problēma pastāv arī tradicionālo pāru starpā, kas kaut kādu iemeslu dēļ nav noformējuši oficiāli attiecības. Vai tad nevar uzrakstīt testamentus, pilnvaras, novēlējumus utt.un likties mierā?

   • nevar likties mierā – jāparāda, ka ir atšķirīgs no veselajiem !!!

   • super, [nu ja], paldies par sakarīgo komentāru. Parakstos zem katra vārda

   • arī tradicionāli orientētajiem NAV tiesību uz viendzimuma laulībām,tad par kādu vienlīdzibu tie homo tur cīnās.Kur tad viņu tiesības atšķiras no pārējo tiesībām?Te jau gan tiek pieprasītas īpašas privilēģijas kā iemeslu minot seksuālo orientāciju ,nevis vienlīdzīgas tiesības.

   • Mantojuma tiesības homoseksuāli pāri pie notāra, protams, var noslēgt, tikai atšķirība tāda, ka reģistrētas ģimenes gadījumā, mantojuma nodoklis ir minimāls, bet nereģistrētiem pāriem tas ir daudz daudz lielāks. How cool is that?

Draugiem Facebook Twitter Google+