Kultūra
Kultūrpolitika

Cieņa, kopība un tagadnīgums 16

Foto – Dainis Bušmanis

No pamatskolas laika atceros, kā kopā ar citiem Skolēnu dziesmu un deju svētku dalībniekiem kāpu augšup pa Mežaparka estrādes kāpnēm un piedalījos Noslēguma koncertā. Toreiz, būdama maza meitene, pat nenojautu, ka šīs kāpnes manā dzīvē būs tik simboliskas un pienāks brīdis, kad atkal pa tām kāpšu, bet jau kā svētku rīkotāja. Gandrīz 20 gadus aktīvi darbojos pasākumu organizēšanā un komunikācijā un ar pilnu atbildību varu teikt, ka uzņemties Latvijas valsts simtgadei veltīto Dziesmu un deju svētku organizēšanu ir mans lielākais profesionālais izaicinājums. Apzinos šī nākamā gada vērienīgākā notikuma milzu nozīmi mūsu nācijai kopumā – Dziesmu un deju svētki ir Notikums, kas ikvienam no mums patiesi atklāj mūsu latviskuma gēnu, mūsu DNS un tautas identitāti. Ar šo sajūtu strādājam pie svētku sagatavošanas.

Dziesmu svētku izpilddirektores amata funkcijas ir gana praktiskas un pragmatiskas, jo galvenie uzdevumi ir risināt stratēģiskos jautājumus, pārvaldīt administratīvās lietas, virsuzraudzīt pasākumu nedēļas norišu izstrādi, nodrošināt cilvēku piesaistes, laika un finansiālo resursu plānošanu, u. tml. Kultūras ministrijā un Latvijas Nacionālajā kultūras centrā ir brīnišķīgi kolēģi ar lielu pieredzi. Lieliska komanda! Līdz svētkiem atlikuši deviņi mēneši, un arī šis ir simbolisks atspēriena punkts, kad pēc būtības pasākuma izstrādi un plānošanu nomaina īstenošana un tehniskā realizācija.

Drīzumā noslēgsies biļešu pārdevēja iepirkums, un sāksim kopīgu darbu pie biļešu pārdošanas procesa sagatavošanas, lai janvāra vidū varētu uzsākt pārdošanu. Biļetes tāpat kā līdz šim varēs iegādāties internetā un biļešu kasēs. Veicinot svētku pieejamību, esam samazinājuši to iegādes skaitu vienā reizē – viens cilvēks uz vienu pasākumu vienā reizē varēs iegādāties četras biļetes. Biļešu cenas būs amplitūdā no 2 līdz 65 eiro, dārgākas biļetes būs tikai Deju lieluzveduma un Noslēguma koncerta atsevišķās zonās. Iepriekšējā rezervācija būs pieejama tikai atsevišķi noteiktām grupām, kas iesaistītas Dziesmu svētku procesā, t. sk. pašvaldībām un noteiktām sociālām grupām, un tikai uz diviem notikumiem – deju lieluzvedumu “Māras zeme” un Noslēguma koncertu “Zvaigžņu ceļā”.

Tūlīt uzsāksim ciešu sadarbību ar Rīgas pašvaldību, strādājot pie svētku dalībnieku uzņemšanas, transporta un satiksmes plūsmas organizēšanas, u. c. Tāpat paralēli esam jau sākuši darbu ar pārējo 118 pašvaldību koordinatoriem, lai nodrošinātu regulāru informācijas apmaiņu un strādātu pie svētku dalībnieku izmitināšanas un ēdināšanas. Pašreiz strādājam pie svētku ārējās komunikācijas un vizuālās valodas. Ar komandu arī brauksim uz pašvaldībām un rīkosim “Dziesmu svētku info dienas”.

Šie svētki būs īpaši arī tāpēc, ka abas nozīmīgās norises vietas – Mežaparka estrāde un Daugavas stadions – piedzīvo vērienīgu rekonstrukciju ar nozīmīgiem apkārtējās infrastruktūras uzlabojumiem un vairāk sēdvietām. Arī svētku rīkošanā izmantosim mūsdienu tehnoloģiju iespējas, pašreiz strādājam pie digitālas dalībnieku datu sistēmas izstrādes, kas mums kā rīkotajam palīdzēs efektīvāk nodrošināt dalībnieku datu apkopošanu un loģistikas jautājumu plānošanu svētku nedēļā.

Atkal atgriežoties pie vienmēr sāpīgā biļešu jautājuma, apzināmies, ka pieprasījums vienmēr pārsniegs piedāvājumu un diemžēl nekad nebūs tā, ka visiem gribētājiem būs iespēja klātienē vērot divus galvenos notikumus – deju liel­uzvedumu “Māras zeme” un Noslēguma koncertu “Zvaigžņu ceļā”, jo norišu vietu ietilpība ir tāda, kāda tā ir. Būs tiešraides internetā, televīzijā, radio, un, manuprāt, tas sniedz lielisku iespēju uzklāt baltu gald­autu, saposties svētkiem, uzaicināt savus tuvākos, draugus un sarīkot Dziesmu svētku koncertu skatīšanos savā mājā, pagalmā, apkaimē vai pilsētas laukumā. Sociālo tīklu klātesamība, dzīvās reportāžas, komentāri, emocijas un sajūtas mūsdienās ļauj gūt šo emocionālo pārdzīvojumu nu jau arī attālināti un tajā pašā laikā daž­brīd pilnvērtīgāk nekā klātienē. Šajos svētkos atgriezīsies tradīcija dalībnieku gājienu rīkot svētku sākumā, tā iezīmējot to atklāšanu, kas noslēgsies ar skaistu, līdz šim nebijušu Latvijas simtgades atklāšanas pasākumu dalībniekiem.

Esot diendienā kopā ar kolēģiem, tiekoties ar mākslinieciskajām grupām, sadarbības partneriem, pašvaldību pārstāvjiem, daudziem citiem sagatavošanas procesā iesaistītajiem, redzu, kā visi veidojam XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkus no visas sirds un ar patiesu lepnumu par šo iespēju. Šobrīd visiem gribētu vēlēt varbūt vienkāršas, bet tik ļoti svarīgas lietas – cieņu pret tradīciju un vienam pret otru, tagadnīgu uztveri un cilvēcīgu atvērtību jaunajam un kopības sajūtu no visas sirds! Tiekamies pēc gada Rīgā!

 

EVA JUHŅĒVIČA XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektore

LA.lv