Foto – andriskozlovskis.lv, Viesturs Serdāns, Valdis Semjonovs, LETA, no 36,6 °C arhīva

Cienījamais kartupeli, lūdzu, uz lāvas! Kā pirtī var izmantot dārzeņus un ogas 0

Visu, kas nogatavojies savvaļā vai izlolots dārzā, var izmantot arī skaistuma vairošanai un veselības stiprināšanai pirtī. Gan ārīgi – skrubju un slotu sastāvā, kompresēs un apliekamajos, gan iekšķīgi – dzērienos un vieglās uzkodās.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Lasīt citas ziņas

Kārtīga pirtsreize ilgst vismaz piecas sešas stundas. Organismam tā ir pamatīga slodze, kuras laikā nevajadzīgais tiek izvadīts, bet to, kas vēl noderētu, iespējams uzņemt papildus. Arī ar svaigiem, nule sarūpētiem dabas labumiem. Taču tā ir joma, kurā strikti priekšraksti neder.  Paskatīsimies, kas rodams dārzā, upmalā, tuvākajā mežā, un radoši riktēsimies ar to! Protams, vispirms kaut aptuveni saprotot, kāda kuram augam iedarbība gan uz ķermeni, gan garu.

 

Apstākļi grūtāki, rūdījums skarbāks

Savvaļas dabas bagātībām izdzīvošanas programma parasti ir mazliet skarbāka nekā cilvēku apčubinātajām kultūrām. Te karsts, te auksts, te pārlieku slapjš vai sauss, taču papildu aizsardzību nav ko gaidīt – jāiztur. Šāds rūdījums, kas pūrā katrai meža ogai, palīdz arī mūsu imūnsistēmai.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kazene


Jaudīgs organisma spēcinātājs, kurā esošās vielas normalizē gremošanas trakta darbību, labvēlīgi iedarbojas uz sirdi, aizkuņģa dziedzeri un aknām. Vēl vairāk nekā peramajam, kurš pirti tikai bauda, ieteicama pērējam, jo mazliet pazemina ķermeņa temperatūru, kas pirts karstumā ir ļoti svarīgi.

Sauja kazeņogu ar kriksīti medus ļauj ātrāk relaksēties pēc pēriena.

* Pēršanās starplaikos iemalkots dzēriens – saspaidītas ogas atšķaida ar kvalitatīvu ūdeni – piešķir mundrumu un uzlabo garastāvokli.

* Pāris karošu svaigi saspaidītu ogu vai sulas kopā ar īstu, nepasterizētu pienu un medu – spēka mikslis gan pērējam,gan peramajam.

* Kazeņu lapu aplika – ādas veselības stiprināšanai, sevišķi ieteicama tiem, kuri mokās ar psoriāzi vai ekzēmu. Problēmu skartās vietas rūpīgi apliek ar lapām un dzinumiem un mazliet nostiprina ar marli vai lina drāniņu, lai zaļā seģene nenoslīd. Tad uzmet garu un ar slotiņu dzen pāri kompresei karsto gaisu.

 

Bārbele

Ne vien spēcina organismu, bet arī enerģētiski piesaista naudu un palīdz iegūt noturīgu popularitāti, tāpēc īpaši noderētu politiķiem pirms vēlēšanām! Zariņi klāti ar asumiem, tāpēc slotiņām nepiestāv.

* Ogas vai to sula baudāma organisma spēcināšanai.

* Gan ogas, gan lapas, būdamas antiseptiskas, mazina iekaisumu, tāpēc izmantojamas kompresēm (vislabāk – kopā ar medu). Šādas aplikas var klāt gan uz labdabīgiem audzējiem, gan uz mastopātijas izraisītiem sacietējumiem krūtīs, gan uz dažādu ādas problēmu skartajām zonām. Vai arī ziest uz vasarraibumiem.

Reklāma
Reklāma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Smiltsērkšķis (gan kultivētais, gan savvaļā izmukušais)


Imūnsistēmas spēcinātājs.

* Mundrumam – pa saujai ogu vai malkam atšķaidītas sulas visu pirtsrituāla laiku.

* Ādas veselīgumam – samaltu kauliņu skrubis.

* Maska ķermeņa tvirtumam – sašķaidītu ogu mikslis ar saldo krējumu, burkānu vai ābolu izspiedām vai sablendētu gurķi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mežrozīte

Tai piemīt uzmundrinoša enerģētika, kas tonizē un dod spēku.

* Svaigi augļi avota ūdenī – vitamīnu dzēriens, mazliet pavārīti (svaigi vai žāvēti) – tēja.

* Divas mežrozīšu koksnes nūjas – instrumentu komplekts vibrāciju masāžas veikšanai: ar vienu vālīti lēni braukā pa ķermeni, īpaši pakavējoties pie problēmu skartajām vietām, ar otru pa to viegli bungo. Organismu dziļi skar gan fiziskā pieskāriena radītās vibrācijas, gan sasniedz auga enerģētiskā informācija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzērvene 


Dziedniecības oga, kuras bagātīgais antiseptisko un antibakteriālo vielu saturs normalizē organisma mikrofloru, bet spēja uzlabot vielmaiņu veicina arī atbrīvošanos no liekā svara.

* Pa kādai mutē iemestai ogai visu pirts laiku – organisma stiprināšanai!

* Ķermeņa pamasēšana ar saspaidītām ogām – sīko ādas mikrotraumu dziedēšanai.

* Organisma vispārējā tonusa celšanai – pirtsrituāla sākumposmā izdzer dzērveņu un biešu sulas kokteili (1:1), bet ne vairāk par pusglāzi.

* Dzērveņu sula ar nelielu ķiploka un medus piedevu – asinsvadu tīrītājs, līdzeklis pret aterosklerozi.

* Ja sākusies vēnu problēmu izraisīta čūla, kājas var saudzīgi pamasēt ar saspaidītām dzērvenēm vai aplikt ar ogu putriņu, tad pārklāt ar lina audumu un, dzenot pāri sakarsētu gaisu, saudzīgā siltumā izpērt.

 

Irbene

Skaistuma oga ar izteikti dziedniecisku efektu.

* Pirtī notiesātas ogas ar medu – līdzeklis pret saaukstēšanos.

* Ogu uzlika – noder pret hemoroīdiem.

* Visam ķermenim uzklāta ogu maska – gan pretgrumbu līdzeklis, gan sīku ādas savainojumu, sevišķi apdegumu, dziedinātājs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaļās aptiekas pašmāju filiāle

Nav ko bēdāt, ja pirms pirtī iešanas ne vienmēr atliek laiks doties uz mežu. Tikpat dāsns un veselībai draudzīgs ir vai ikkatra augļu koka un krūma piedāvājums.

 

Ērkšķoga 


Joprojām īsti nenovērtēts veselības balsts un pirts uzkoda. Dabīgie cukuri, kuru šajās ogās ļoti daudz, veicina vielmaiņu un palīdz regulēt asinsspiedienu.

Tiem, kuri slimo ar cukura diabētu, ar ērkšķogu lietošanu jāuzmanās.

* Pa saujai odziņu pēršanās starplaikos sevišķi noder tiem, kurus traucē sirds un asinsvadu problēmas.

* Sula, bet labāk tās atšķaidījums ar ūdeni, palīdz izvadīt no organisma smago metālu sāļus. To nodarītais kaitējums bieži vien izpaužas dažādās mugurkaula problēmās.

 

 

 

 

Pašmāju vīnogas

Brīnišķīga un ļoti veselīga uzkoda pirtī.

* Panašķošanās ar ogām – iepriecinājums sirdij bagātīgā cukuru satura dēļ.

* Vīnogu lapas – izcils izejmateriāls kompresēm uz sāpošām vai tūskas skartām locītavām.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ābele un ābols


Sievišķības koks, kura maigā enerģētika gan paaugstina imunitāti, gan atraisa maigumu un seksualitāti. Un lieliski attīra organismu.

* Pie ābeles stumbra izaugušās dzinumu viciņas – papildinājums jebkurai zaļajai pirtsslotiņai.

* Divi trīs rituāla laikā notiesāti āboli – patīkami atsvaidzina, uzlabo omu un nodrošina ar vitamīniem.

Svaigi spiesta ābolu sula gan spēcina, gan attīra organismu – augustā, sulu gatavošanas laikā, vienā pirtsreizē vēlams izdzert pat pāris litru sulas.

* Ābolu izspaidas – sevis lutināšanas masku sastāvdaļa gan kosmētiskam efektam, gan patīkamam atslābinājumam, jo mazina nervu spriedzi.

* Ja no sulas tiek gatavots vīns, bet gadās neveiksme, un dzēriens pārtop etiķī, brāķi nevajag liet ārā. Ēdamkarote ābolu etiķa – iekšķīgai lietošanai, jo tas uzmundrina un attīra organismu, bet skābuļa atlikumā var pamērcēt kāpostu vai rabarberu lapas, uzklāt uz celulīta skartajām vietām, kārtīgi izkarsēt un izpērt.

* Skaistumkopšanas maska: ābolu un burkānu izspaidas (1:1), krējums un lāse ābolu etiķa.

 

 

Dārzeņus – ne tikai katlā vai salātu bļodā

Tieši dārzeņi ir tā rudens bagātību daļa, kuru piemērotību pirtij visbiežāk pat neapjaušam. Tāda attieksme steigšus jālabo.

 

Kāposts

Īstākais ģimenes ārsta palīgs – mazina sāpes, nomierina, regulē svaru. Labs gan svaigs, gan skābēts.

* Svaigu kāpostlapu komprese uz sāpošām locītavām vai citām problēmu vietām – nomierina, atsāpina, dziedina.

* Sablendēta svaiga kāposta un krējuma putriņa – uz visa ķermeņa klājams skaistumkopšanas līdzeklis.

* Skābēti kāposti – iecienīta pirts uzkoda.

* Skābētu kāpostu sula – īsts uzmundrinājuma dzēriens, sevišķi pērējam. Vairo sparu. Nevajag dzert litriem, bet glāze vai divas būs pašā laikā. Sāļums netraucē, jo pirtī viss liekais ātri izsvīst.

Šāds dzēriens ieteicams arī tiem, kuriem jāatjauno gremošanas trakta veselība pēc antibiotiku lietošanas. Izrādās, ka šāda sula der arī zarnu parazītu izdzīšanai.

* Sablendēti skābie kāposti – komprese, kas droši liekama uz iekaisušām vēnām.

 

 

 

Tomāts


Tam piemīt pretiekaisuma un audus atjaunojoša iedarbība, pat spēja kavēt ļaundabīgas izmaiņas organismā. Ja pēc pusdienām tomātu salāti paliek neapēsti, blenderī iekšā un uz pirti!

* Tomātu sula ar nelielu sāls un piparu piedevu ir labs organisma uzmundrinātājs pirtsrituāla beigu daļā. Dzēriens īpaši ieteicams vīriešiem, kuriem raizes sagādā prostatas problēmas.

* Ja iekaisušas vēnas, uz kājām var likt tomāta šķēlīšu kompresi.

* Tomātu putriņa ar medu – novītušas sejas ādas atsvaidzināšanai. Tā vienlaikus dziedina sīkus apdegumus, kas radušies, piemēram, pārsauļojoties.

 

 

 

 

 

 

 

Gurķis

Viens no pazīstamākajiem un atzītākajiem skaistumkopšanas līdzekļiem.

* Šī dārzeņa sula tonizē ādu, mazliet balina, tāpēc ieteicama gan visa ķermeņa, gan sejas maskām.

* Gurķis ir piemērots ķermeņa attīrīšanās kūrēm, kuras vislabāk pabeigt pirtī. Trīs dienas līdz nedēļai – maltītē tikai gurķu sula vai blendēti gurķi un kvalitatīva rupjmaize. Turklāt – nevis iztēlojoties sevi par cietēju, bet līdz sātam un tā, lai garšīgi – gurķiem pievienojot dilles, mārrutkus, piparus.

 

 

 

 

 

 

Topinambūrs


Šis dārzenis satur inulīnu, tāpēc īpaši ieteicams cukura diabēta slimniekiem.

* Ziedošs topinambūrs – lielisks papildinājums jebkurai pirtsslotai (monoslotiņai gan neder – siltumā ātri sapļekšinās).

* Pirtsuzkodas veidā – gan salātos, gan tāpat sagraužams – topinambūrs uzlabo asinsriti un tīra asinsvadus, veicina liekā svara zudumu, palīdz atbrīvoties no atkarībām, veidojot nepatiku pret dzeršanu, smēķēšanu, pārmērīgu kafijas lietošanu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ķirbis

Noder asinsvadu tīrīšanai, locītavu veselības uzlabošanai, kaulu stiprināšanai.

* Ķirbja mīkstums – lielās ogas vidusdaļa, no kuras izņemtas sēklas – komprešu materiāls uz sāpošām locītavām.

* Mīkstums, sajaukts ar ogām, medu un krējumu – masa sejas un ķermeņa ādas kopšanai.

* Ķirbja mizas un sēklu skrubis noder ne tikai ādas attīrīšanai no atmirušajām šūnām, bet arī kaulu stiprināšanai un asinsvadu tīrīšanai, jo pirtī viss, kas uz ādas, nonāk asinsritē un tiek visam organismam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartupelis


Pirtī der gan zaļš, gan vārīts tupenis.

* Sakasīta svaiga kartupeļa putriņa – pirmā palīdzība, ja gadās piešaut kailumu sakarsušai virsmai. Protams, vispirms apdedzinātā vieta atdzesējama aukstā ūdenī.

Mazliet uzraudzēta kartupeļu masa, kurai pievieno nedaudz medus, rauga un auzu miltu, ir barojoša maska ķermeņa labsajūtai.

* Saspaidīti kartupeļi, gan vārīti, gan zaļi, kam pievienoti blendēti pētersīļi un visu veidu selerijas – tonizējoša ķermeņa maska.

 

 

 

Burkāns

Pirtī der, gan izspiests sulā, gan tāpat pagraužams, jo atvēsina un uzmundrina.

* Burkānu sula ar nelielu eļļas vai krējuma piedevu – labs padzēriens reizēs, kad pirtsrituāla laikā tiek likta sausai un porainai ādai ieteicamā ķermeņa maska ar burkānu izspaidu piedevu.

* Burkānu lakstu pirtsslotiņa – maiga, atslābinoša, patīkama pieskārienā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ķiploks, sīpols


Tie aicināmi palīgā ikreiz, kad jātiek vaļā no kaitīgu sīkbūtņu klātesamības.

* Galvas ādā ieziesta sablendētu sīpolu vai ķiploku putriņa (var abus) – ļoti iedarbīgs līdzeklis pret blaugznām. Lai izvairītos no nepatīkamās pēcsmakas, vēlāk ieziež galvu ar seleriju lapu vai kātu biezeni.

* Rudenī, kad sākas baciļu un vīrusu uzlidojums, dažas daiviņas ķiploka smalki sagriež, iemet ūdenī un ķiploka novilkumu izmanto gara mešanai uz akmeņiem. To gan var darīt vienīgi tad, ja nevienam no pārējiem pirtsgājējiem pret ķiploka aromātu nav pretenziju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selerija, pētersīlis, mārrutks

Augi, kas noteikti iederas pirtī.

* Selerijas lakstu slotiņa – veicina intuīciju un paplašina iekšējo pasauli, vairojot spēju sajust arī fiziski netveramo.

* Selerijas sulas vai zaļumu piedeva ir vērtīgs papildinājums jebkurai pirtsuzkodai vai padzērienam.

* Pētersīļu lapu slotiņas sniedz enerģētisku aizsardzību.

* Pēršanās ar antiseptiskajām mārrutka lapām dziedina sāpīgas locītavas; lapas var izmantot arī kompresēm.

 

 

 

 

 

 

 

Vērts ielāgot

* Sablendētām ogām, ko izmanto kompresēs vai aplikām, vēlams pievienot medu, auzu pārslas un miltus, smalcinātus riekstus, krējumu, eļļu, raugu vai olu – kas kuro reizi pie rokas un vairāk patīk.

* Ogas un augļi – skaistumam, skrubji – atmirušās ādas daļiņu noberšanai; šīs funkcijas apvienot nevajadzētu.

* Daudz patīkamu atklājumu sniedz mēģinājumi ogas un dažādas veselības piedevas savienot ar māliem.

* Smēķēt pēc pirts ir noziegums pret organismu un necieņa pret pirtnieka pūlēm, jo attīrītajos bronhos indes iesūcas daudz dziļāk, visu ieguvumu mirklī pārvēršot mīnusos.

* Nevajadzētu laist garām nevienu iespēju izmantot aplikas un kompreses, jo dziedniecisko efektu, ko parastos apstākļos iespējams sasniegt nakts garumā, pirtī mitruma un siltuma ietekmē var gūt piecpadsmit minūtēs.

* Par dziedniecisku superlīdzekli pirtī uzskatāma ar propolisu piesūkusies lina drēbe, ko bišu stropos sedz uz rāmīšiem un ik pa laikam nomaina. Ja moka muguras sāpes vai elpceļu vainas, tādu var uzklāt gan virs augu kompresēm, gan tāpat uz ķermeņa un tad ar slotiņu viļņveidīgām kustībām dzīt pāri sakaitēto gaisu.

* Par ierastāko dzērienu pirtī pieņemts uzskatīt siltu tēju, taču karstā laikā to vērts nomainīt pret saules dzērienu – dzīvā (avota vai akas) ūdenī iemestu ziedu, augļu vai lapiņu novilkumu. Šim nolūkam der gurķa šķēlīte, piparmētra, samtenītes galviņa, flokša vai puķuzirnīša ziediņš, pelašķis, vībotnes zariņš, krese. Dzērienu pēc vēlēšanās var papildināt ar kādu sašķaidītu ogu vai augli.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.