Mobilā versija
+23.2°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Piektdiena, 18. augusts, 2017
19. oktobris, 2015
Drukāt

Cienīt Dieva dāvanu (2)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

“LA” 13. oktobra numurā izlasīju rakstu “Ar (paš)cenzūru pret netikumības džinu”. Ir labi, ka skolotāji atklāti apspriež skolās samilzušās problēmas. Jāpiekrīt izteiktajai domai, ka “tikumības normas un kritiskā domāšana nav pretrunā” (I. Upeniece) un ka “Cenzūra nav nekas briesmīgs. Jebkuri vērtēšanas kritēriji ir cenzūra”… un tomēr “džinu no pudeles esam izlaiduši” (A. Grīnberga).

Ko nozīmē cīņa pret netikumiem?

Pirmkārt, šī cīņa sākas katra atsevišķa cilvēka sirdsapziņā, atšķirot labu no ļauna. Par laimi, katrs cilvēks (pat mazs bērns) labi saprot, kad viņš melo un kad saka patiesību. Tātad svarīgi, lai ģimenē un skolā šī dabiskā šķirtne starp labu un ļaunu bērnu dvēselēs netiktu nojaukta, bet gan nostiprināta un paplašināta.

Otrkārt, kā lieliem, tā maziem ir goda lieta rīkoties pēc savas sirdsapziņas, kas šķiro labo no ļaunā. Pozitīva rīcība visās lietās uzskatāma par normu. Ja kurš cilvēks attiecīgā jomā, pozitīvi darbojoties, ir ieguvis labu ieradumu, tad tas ir viņa tikums. Tā ir atbilde skolotājai I. Ratinīkai, kura saka: “Nedrīkst no augšas kāds pateikt, kas ir tikumīgi un kas ne.” Vēl jāpiezīmē, ka sens Bībeles teiciens skan: “Cilvēks redz, ko acis rāda, bet Dievs uzlūko sirdi.”

Treškārt, visiem cilvēkiem, ieskaitot skolu jaunatni, ir nepieciešama normāla pašaizliedzība, lai iegūtu labu ieradumu (t. i., tikumu) cīņā ar savām vājībām. Atšķirībā no sportista, kas speciāli uzkrauj sev pastiprinātu slodzi, visiem pārējiem pašaizliedzību prasa normāla dzīve pēc desmit baušļiem, no kuriem divi attiecas uz seksuālo sfēru.

Nav noslēpums, ka mūsdienu lielākā morālā problēma ir tā, ka seksuālais “džins ir izlaists no pudeles”. Un tomēr izglītības iestādēm jārīkojas racionāli arī šajā gadījumā. Prāts saka, ka Dievs seksu ir paredzējis heteroseksuāliem laulātiem pāriem, lai viņus saturētu kopā un radītu piemērotus apstākļus, kuros normāli var augt un attīstīties jauna paaudze. Pārējos gadījumos sekss ir destruktīvs un jāiegrožo kā džins pudelē.

Diemžēl sekss tiek nelietīgi izmantots, īpaši ar modernās tehnikas palīdzību. Miljoni vergu kalpo šim elkam un miljoni ģimeņu izārdītas. Šos amorālos plūdus var apturēt tikai ar Dieva palīdzību, kad cilvēki tic savai nemirstībai un atbildībai pret Radītāju. Ir laiks seksu uzskatīt kā īpašu Dieva dāvanu cilvēces uzturēšanai un atjaunot tam pienācīgo cieņu, ar likumiem pastiprinot laulības institūciju un izglītības sistēmā ierādot šai tēmai pienācīgu vietu.

Kardināls Jānis Pujats

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. dieva nemaz nav

  2. Atkal jau sekss! Bez tā – ne soli.
    Cienījamais Pujata kungs nepieminēja 10 Baušļus, kas kopš seniem laikiem nosaka pasaules kārtību un smalkjūtīgi nepieminēja arī godīgumu, kas ir visu tikumu pamatu pamats.
    Laikam jau pieminēt godīgumu mūsdienu sabiedrībā nozīmētu izraisītu līdzīgu reakciju, kā tad, ja bullim parādītu sarkanu lupatu.
    Māciet jaunajiem goda un pienākuma jēdzienu. Vai varbūt arī par to vajadzēs pieņemt speciālu likumu?
    Līdz vaškevičiem, lembergiem un magoņiem esam jau nodzīvojušies. Varbūt beidzot pietiek?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Piekabiniet arī kādu vagonu priekš tiem vēsturniekiem!

Rosība pēc četru gadu pauzes 

Otrdien Rīgā notika Latvijas un Krievijas starpvaldību komisijas sēde, pēc kuras tās līdzpriekšsēdētājs, satiksmes ministrs Uldis Augulis žurnālistiem sacīja, ka izskatīti vairāki jautājumi. Latvija un Krievija vienojusies ciešāk sadarboties transporta jomā un nodrošināt kravu nepārtrauktību, līdz gada beigām iecerēts parakstīt līgumu par tiešajiem starptautiskajiem dzelzceļa pārvadājumiem. Puses vienojušās stiprināt sadarbību konteinerpārvadājumu jomā no Ķīnas uz Eiropu, izmantojot Krievijas un Latvijas infrastruktūru, kā arī līdz šā gada beigām sarīkot Latvijas un Krievijas vēsturnieku tikšanos, “lai diskutētu par abām valstīm svarīgiem vēstures jautājumiem”. Iepriekšējā Latvijas un Krievijas starpvaldību komisijas sēde notika pirms četriem gadiem – 2013. gada novembrī Maskavā.

Kādiem jābūt mēneša ienākumiem, lai justos pārticīgi?
Līga Rasnača: Mazo algu celšana noteikti nepieciešama (18)Darba devējiem ir iespēja atalgojumu izlīdzināt, jo viens no reformas mērķiem ir ienākumu nevienlīdzības samazināšana.
Draugiem Facebook Twitter Google+