×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. novembris, 2013
Drukāt

Lauksaimnieki vēlas vēl stingrākus ierobežojumus zemes tirdzniecībā
 (18)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Septiņas Latvijas lauksaimnieku sabiedriskās organizācijas iesniegušas zemkopības ministrei Laimdotai Straujumai priekšlikumus, kā un kurš turpmāk varēs pirkt lauksaimnieciski izmantojamu zemi. Ar tiem lauksaimnieki gribētu papildināt ministrijā sagatavoto un valsts sekretāru sanāksmē izsludināto likuma “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” grozījumu projektu.

Lauksaimnieki uzsver, ka galvenais ir nepieļaut lauksaimnieciski izmantojamas zemes aizaugšanu un tīšu pārvēršanu mežā. Kā zināms, neapstrādātās zemes apmežošanu paredzēja savulaik Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā sagatavotās “Zemes politikas pamatnostādnes 2008. – 2014. gadam”.

Likumprojektā paredzēts, ka darījumi būtu pieļaujami ar īpašumiem, kuros lauksaimnieciski izmantojamā zeme aizņem lielāko daļu platības. Turpretim lauksaimnieki uzskata, ka ierobežojumiem jāskar arī tādi īpašumi, kuros lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpatsvars ir vismaz 2 hektāri no īpašuma kopplatības.

Lauksaimnieki grib, lai vietējās novada pašvaldības lēmumu, ar kuru pircējam tiktu dota atļauja iegādāties zemi, varētu apstrīdēt Zemkopības ministrijas izveidota komisija.

Tāpat likumā būtu iekļaujams papildu ierobežojums, kas ļautu pirkt zemi tikai tādām personām, kas ieguvušas lauksaimniecisko izglītību vai vismaz pēdējos trīs gadus pēc kārtas Latvijā guvušas ieņēmumus vismaz 51% apmērā no lauksaimnieciskās ražošanas. Lauksaimnieciska izglītība būtu jāprasa arī uzņēmuma dalībniekam, kuram pieder vairāk par pusi kapitāldaļu.

Pēc lauksaimnieku domām, pircēja mutiskam apliecinājumam, ka nopirkto zemi turpmākos trīs gadus pēc tās iegādes izmantos lauksaimniecībā, nav nekāda svara. Tam esot jābūt tikai rakstiskam.

Lauksaimniekiem ir iebildumi arī par 40 gadiem jaunāku lauksaimnieku tiesībām pirkt zemi. Likumprojektā paredzēts, ka jaunais lauksaimnieks var prasīt pašvaldībai piekrišanu zemes pirkumam, ja kopš reģistrēšanās Valsts ieņēmumu dienestā par saimnieciskās darbības veicēju pagājuši 18 mēneši. Lauksaimniekiem šķiet, ka šis termiņš jādubulto. Pirkt zemi varētu arī tie jaunie censoņi, kuri lauksaimniecisko izglītību iegūs nākamajos 36 mēnešos.

Līdzīgs termiņa ierobežojums darījumiem ar zemi būtu attiecināms arī uz uzņēmumiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu, – tiem jābūt reģistrētiem vai pārņemtiem vismaz pirms 36 mēnešiem.

Lauksaimnieki domā, ka nepietiek ar to vien, ka darījumu likumību uzrauga vietējo pašvaldību izveidotas komisijas. Uzraudzības kārtību, pašvaldības komisijas dalībniekus, tās pienākumus un tiesības visiem darījumiem ar īpašumiem, kuros lauksaimnieciski izmantojamā zeme aizņem vismaz 2 hektārus no kopplatības, noteiktu Ministru kabinets.

Likumprojekta autoru un lauksaimnieku domas nesakrīt arī par pirmpirkuma tiesību izmantošanas kārtību. Pašlaik pirmā roka zemes iegādē paredzēta – kopīpašniekiem, tad nomniekiem, tad pierobežniekiem (kaimiņu zemes īpašniekiem atkarībā no tā, cik gara ir viņu robeža ar pārdošanai paredzēto zemes gabalu), pēc tiem – lauksaimniekiem līdz 50 kilometru attālumā no pārdošanai paredzētās zemes (agrāk bija tikai 20 kilometri) un visbeidzot – Valsts zemes fonda pārvaldniekam. Lauksaimnieki gribētu pa vidu starp pierobežniekiem un kaimiņiem iedabūt jaunos lauksaimniekus, kuru īpašumi atrodas līdz 50 kilometru attālumā no pārdošanai paredzētās zemes.

Viedokļi

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētāja vietnieks Armands Krauze:
 “Zemkopības ministrijā sagatavotais likumprojekts nesniedz atbildi uz galveno jautājumu: kā turpmāk tiks ierobežota lauksaimnieciski izmantojamās zemes izpārdošana ārzemniekiem, par ko jau ilgāku laiku satraukumu pauž vietējie zemnieki. Tāpēc šāda satura likumprojekta gatavošanu uzskatu par ķēmošanos, ar to ministrija mēģina imitēt darbību minētās galvenās problēmas risinājuma virzienā.

Man ir šaubas arī par vairākiem lauksaimnieku iesniegtajiem priekšlikumiem. Zemes pircējam varētu prasīt lauksaimniecisku izglītību. Taču būtu muļķīgi prasīt vismaz trīs gadu pieredzi. Ar to no pircēju vidus būtībā tiek izstumti tie jaunie cilvēki, kas gribētu sākt saimniekot laukos vai paplašināties.”

Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja: “Pieļauju, ka likumprojekta pašreizējā redakcija un priekšlikumi vēl nav pati pilnība. Tāpat iespējams, ka par to vēl būs karsti strīdi. Taču pašlaik šie priekšlikumi ir labākie, ko septiņas lauksaimnieku organizācijas spējušas sagatavot. Negribētu, lai ar šo likumprojektu mēs nonāktu otrā galējībā, pārvēršot darījumus ar zemi pircējiem pārāk sarežģītā, birokrātiskā procedūrā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Pierobežas zemniece Atbildēt

  Pierobežniekiem gan noteikti jābūt otrajā vietā aiz nomnieka, ja viņš ir lauksaimnieks un grib pirkt blakus esošo īpašumu.

  • Piekrītu gan. Kaimiņu īpašumu jāļauj pirkt, ja to grib pārdot!!!!te nevar būt vēl kādi izņēmuma starpnieki.

 2. Kāpēc? Vai viņiem kāds liedz zemi nomāt vai pirkt jau tagad? Iemesli acīm redzami – kungi nevēlas maksāt reālu zemes cenu vai atbilstošu nomas maksu. Pēc viņu ieskatiem zemi īpašniekiem būtu jāatņem bez atlīdzības un jāuzdāvina lielsaimniekiem.Tas tā bijis visu laiku, bet ārzemnieki jauc lietu ārtību, arī nemaksā patieso zemes vērtību, bet vismaz 10 reizes vairāk nekā ,,mīļie,, tautieši. Tā nu ir klaja nekaunība,kas liedz iedzīvoties uz citu rēķina. To nekādi nedrīkst pieļaut.

 3. Tik ģeniālas stulbības, ka ar vārdiem, to labošanai, nepietiks…

 4. pārdodiet vien tiem, kas maksā vairāk, būs kā Dundagā, kur viens “lauksaimnieks” sapircis par nezināmas izcelsmes naudu zemi, pats neapstrādā, bet taisa slēgto zonu, lai bagātnieki varētu medīt. Drīz jau Dundaga būs pārdota.

 5. Vai tas viss ir lielo īpašnieku lobijs?
  Kāpēc es kā LV pilsonis nevarētu savu naudu investēt nopērkot lauksaimniecības zemes. Tās pienācīgi apsaimniekot, kaut vai tā būtu noma kaimiņam. Šobrīd ja tā notiek pārdevējam ir jāmaksā nodoklis, tas ir absurds. Tāpēc jau tā zeme tiek pārdota ārzemniekiem ar apšaubāmiem uzņēmumiem. Es plānoju nopirk vēl kādas zemes un pirms pensijas pārcelties uz laukiem, lai tur saimniekotu un pavadītu vecumdienas. Šādam scenārijam šodien no valsts puses tiek likti šķeršļi.
  Jautājums kāpēc? Kapēc LV pilsonis nevar investēt savu nopelnīto naudu LV lauksaimniecības zemē?

 6. A ko man darīt, ja man ir 31.Tad man jāgaida 9 gadi lidz paliks 40? Laikam to dzelzkaleji māte bērnība ziemas nakti ir aiz durvīm atstājusi.

 7. Laikam lielsaimnieki saelpojušies to pašu ķīmiju, ko miglo uz mums visiem iebaroto labību! Tādus murgus garīgi vesels cilvēks vai cilvēku grupas brīvā, demokrātiskā valstī nevar sarakstīt

 8. Un turpmāk ieviesīsim arī slieksni, ka zemi var pirkt tikai tie lielsaimnieki, kas jau apsaimnieko vismaz 1000ha un gūs vismaz miljonu peļņu no lauksaimnieciskās ražošanas! Uz priekšu Smiltēn!

 9. Sāku lasīt un neko nesapratu. Tas ir kaut kāds murgs, vai reāls likumprojekts Latvijā – demokrātiskā valstī, ar tirgus ekonomiku?

 10. Dobeles dārzeņi bija skaļš piemērs Atbildēt

  Labs raksts, iesaku MINISTREI izlasīt (google) kā tiek sadalīts lauksaimniecības zemes nomas tirgus, te ir stingri ierobežojumi, vairāk par nomu maksāt nedrīkst, (tam LATVIETIM kuram pieder zeme ir jārada visi apstākļi lai viņam to varētu atņemt) ja pārkāp šos BARONU noteikumus tevi var piekaut, saluazt tehniku, nodedzināt kombainu) pie tevis ierodas LAD, VID, PVD, visa valsts vara ir pret to lai paceltu zemes nomas maksu !!! Laipni lūgti brīvā Latvijā !

 11. Ne lauksaimnieki, bet Baroni, brīvā valstī brīvs tirgus. Es savu zemi ja vien vēlos varu pārdot jebkuram Latvijas pilsonim kurš maksā lielāku cenu. Ko ta bandīti grib teikt ka es kā LV pilsonis nedrīktu nopirkt zemi lai to atstātu bērniem vai mazbērniem ?, Man obligāti tā ir jāapstrādā bet tehnikas ? ES subsidētā tehnika ir jāpiešķir zemes īpašniekiem net tiem kas zemi nomā, līdz ar to beigsies likumu pasūtīšana un drausmīgais bardaks, korupcija un iznīcība. Vienreiz ir jāsaprot ka valsts varas uzdevums ir radīt apstākļus lai visi kam pieder zeme var to apstrādāt. Likumdevējs tiek maldināts un Straujuma kundze vispā nesaprot par ko iet runa. 82% Zemnieku saimniecībām ES ir mazāk kā 20hektāru zemes. Ja polijā ir 15 ha polim, viņš tur skaitās super bagāts. Neskatieties uz svešu īpašumu, tas ir grēks, apstājieties alkatīgie ! Es savukārt ierosinu aizliegt zemi pārdot tiem kas pēdējos 5gados kaut reizi ir lietojis roundap. Aizliegt zemi pārdot tiem kas dzīvo pilsētā, tiem sauktajiem Lauku baroniem-dīvānu zemniekiem kuri samiglo laukus un paši ar ģimeni dzīvo pilsētā, bet laucienieki mirst nost. Tieši tā, likums to atļauj, absolūtu nepareiz, netaisnīgs likums ! Te neiet runa par zemnieku sūtību, bet pat milzīgu peļņu, par miljoniem. LAD darbinieki miljonārus nekontrolē, baidās ka nesoda, pārējim mēra zāles garumu un visu kur var piečakarētie. Viņiem bandīti maksā un viņi taisa rezultātu izmantojot administratīvo resursu. Jauku dienu lauksaiomnieki !

 12. Tā jau arī ir,ka līdz pat durvīm tevi apstāda ar mežu,bet nopirkt to nevar,jo redz viņi par zemes apmežošanu saņem lielāku naudu.Te nav runa par tiem kuriem ir tūkstoši,bet pat kuram nav un tik ļoti vajadzētu,nopirkt nevari.Pat nenomā.Labāk apmežo ar kaut kādiem tur ātraudzīgiem kokiem.Tādu birokrātiju valsts pielaidusi.Tie kuri nenodarbojas ar zemkopību to neizprast.Viņi veikalā gatavu nopērk un pat nesaprot ,ka tam vajadzīga zeme lai to produktu iegūtu.Bet cik zemes stāv neapsaimniekotas vai saucamie dīvānnieki.
  Un protams kā var jaunam zemniekam būt trīs gadu stāžs?

 13. Vajag uzreiz un skaidri pateikt, ka jāatdod tiem, kam jau jau ir tūkstoši hektāru. Bez kautrēšanās, zēni! Tik uz priekšu, līdz visa zeme būs pāris veiksminieku īpašumā. Bet varbūt vajadzētu saprast, ka brīvā valstī jābūt brīvam zemes tirgum? Un ka tās apstrādi jāveicina ar lauksaimnieciskās ražošanas izdevīgumu, nevis administratīviem žņaugiem?

 14. Ne tikai lauksaimnieki vien!

 15. Atbalstu!Un ne tikai to jāsamazina ,bet jāpārtrauc arī to uzturēšanās atļauju tirgošana pavisam!

Draugiem Facebook Twitter Google+