Latvijā
Kriminālziņas

Peldēšanas instruktoram cietumsods par melnādaino apvainošanu32

Ekrānuzņēmums no facebook.com

Rīgas apgabaltiesa 50 gadu vecajam peldēšanas instruktoram Agrim K. pagājšnedēļ piesprieda 28 dienu cietumsodu par rasu naida izraisīšanu. Pirmās instances tiesa pagājušā gada 19. oktobrī vīrieti gan bija attaisnojusi, uzskatot, ka apsūdzētā izteiksmes veids nav bijis korekts un pieņemams, taču nav bijis vērsts uz rasu naida izraisīšanu. Apgabaltiesas spriedumu var pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

 

Dusmas izraisa “kules kasīšana”

Ko tad apsūdzētais izdarīja? 2015. gada 15. augustā vietnē “Facebook.com” savā profilā viņš ierakstīja (saglabāts rakstības stils): “Šodien klubā F1 nepatījkams pārsteigums.. pa tren. zāli vaazājās neiģeris un kasa kuli.. nācās pagaidīt kamēr aizlasās.. pēc tam cītīgi mazgāju dušas un tikai tad pats mazgājos. Kā zināms visas šitās briesmīgās slimības nāk no āfrikas-ebola, aids utt un beidzot ar cūku mēriem.! Tiem pērtiķiem imunitāte ir daudz augstāka nekā Baltajiem Cilvēkiem.! PRETĪGI ka tādus laiž iekšā!”

Šo ierakstu pamanīja mākslinieks Kaspars Bindemanis, kurš atbildēja: “Tas nav 1915. gads Džordžijā. Tas ir 2015. gads Latvijā. Sajūta pamazām kļūst aizvien sirreālāka – brīžiem liekas, ka, paskatoties pa logu, ieraudzīšu Daugavmalā degošu krustu un vīrus baltās rūķu cepurēs ar auseklīšiem pie krūts. Izskatās, ka, lai kļūtu par pilntiesīgu 51. štatu, nepietiek ar visos stūros sabūvētajiem maķīšiem un “dvieļgalvu” šaušanu – mums jāiziet arī viņu vēsture visā tās krāšņumā.”

Saraksti pamanīja un nopublicēja portāls “nra.lv”, kur to savukārt pamanīja kāds pilsonis un uzrakstīja iesniegumu policijai, kas ierosināja kriminālprocesu.

Apsūdzētais atteicās ar mani runāt un arī apgabaltiesas sēdes laikā izmantoja tiesības neliecināt un neatbildēt uz jautājumiem, vien pēdējā vārdā sacīja, ka noticis pārpratums, vainīgs nejūtoties, negribējis nevienu aizvainot, ieraksts tapis sašutuma un problēmu nomāktības stāvoklī. Tiesa, papētot citus viņa ierakstus un pārpublicējumus gan 2015. gadā, gan pirms tam un arī tagad, jāsecina – tie ir asi, daudzi kritiski, izsmejoši pret citām tautām, rasēm, bēgļiem. Bet atgriežamies pie konkrētā gadījuma.

Drošības policija, veicot kratīšanu Agra K. dzīvesvietā, atrada A4 formāta lapas, uz kurām uzdrukāts pārsvītrots sarkans aplis ar uzrakstu “NIGGER”. Tāpat konstatēja, ka apsūdzētais sarakstījies ar kluba “F1” administrāciju, tai pārmetot, ka klubā tiek ielaisti “neiģeri kopā ar baltajiem cilvēkiem”, ka “vispārzināma ir šīs rases pārstāvju paaugstināta tieksme uz psihopātisku agresiju un sadistiska rakstura perversijām”. Kā tiesā norādīja prokurors Ando Skalbe, nepubliska sarakste un minēto zīmju glabāšana nav sodāma darbība, taču tam ir nozīme, vērtējot apsūdzētā uzskatus un pārliecību, motīvus un mērķus, ievietojot ierakstu publiski pieejamā vietā.

 

Prokurors nešaubās, ka ticis kurināts rasu naids

Prokurors apsūdzību bija labi sagatavojis – apsūdzētā advokāts Aigars Kriķis to pat nosauca par zinātnisku darbu. Prokurors A. Skalbe uzskata, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa nav analizējusi ieraksta saturu naida runas un vārda brīvības kontekstā, līdz ar ko tās attaisnojošais spriedums bijis nepamatos un nelikumīgs.

Prokurors, analizējot ierakstu, secināja, ka Agris K. vēsta: 1) viņam ir dziļa nepatika pret to, ka sporta klubu apmeklē melnādaini cilvēki; 2) nepatikas iemesls ir nevis konkrēta personas uzvedība, bet gan ādas krāsa; 3) ikviens melnādains cilvēks, visticamāk, ir slimību pārnēsātājs; 4) melnādains cilvēks kā iespējamais slimību pārnēsātājs apdraud eiropeīdās rases pārstāvjus; 5) melnādainie cilvēki pielīdzināmi dzīvniekiem, konkrēti – pērtiķiem, kas nozīmē, ka viņi ir sliktāki, piederīgi zemākai rasei nekā balt­ādainie cilvēki; 6) meln­ādaino cilvēku tiesības būtu jāierobežo, proti, jāaizliedz viņiem apmeklēt sporta klubu, kuru apmeklē baltādainie cilvēki.

A. Skalbe norādīja, ka apsūdzētais ne tikai nicinoši izsakās par citu rasi, bet arī vēršas pret ikviena cilvēka pamattiesībām, kas Latvijai ir atrunātas un saistošas starptautiskos tiesību aktos. Izteikumi izejot ārpus vārda brīvības robežām. Vārda brīvība nav absolūta, un tā saistīta ar zināmiem pienākumiem un atbildību, turklāt rasu naidu, neiecietību un diskrimināciju kurinoša runa Latvijā ir aizliegta. Prokurors atsaucās uz vairākiem starptautiskiem dokumentiem.

“Man nav šaubu, ka Agra K. ieraksts satur naidu kurinošu ideoloģiju, pauž viedokli, ka jāierobežo cilvēku tiesības, vadoties pēc ādas krāsas. Nievājoši apzīmējis negroīdai rasei piederošos. Valsts nedrīkst būt iecietīga ne pret vienu naidu kurinošas ideoloģijas izpausmi,” tiesā teica A. Skalbe. Tāpat viņš piebilda, ka apsūdzēto neattaisno viņa paskaidrojumi, ka ieraksts veikts sašutuma, neapmierinātības stāvoklī un laikā, kad bijis bez darba un naudas, ka atļāvies lietot asākus izteicienus sašutumā par nepieklājīgo un nehigiēnisko uzvedību.

Prokurors nepiekrīt, ka Agra K. ierakstā atspoguļotas tikai bažas par higiēnu un slimībām no citiem kontinentiem, kā to uzskata pirmās instances tiesa. Turklāt apsūdzētais neesot vērsies pret konkrēto personu notikuma laikā un pie kluba administrācijas, lai tā rīkojas, – tā vietā ar savu ierakstu vērsies pret visu melnādaino cilvēku grupu, ikvienu no viņiem pazemojot, un vēloties, lai ierobežo viņu tiesības.

 

Gudrs un labs darbinieks

Apsūdzētais ieraksta izdarīšanas laikā slimojis ar psihisku saslimšanu, taču tā bijusi remisijas fāzē (slimība pierimusi un simptomi mazinājušies) – gan tas, gan piespiedu kārtā veiktā psihiatriskā ekspertīze ļāvusi secināt, ka apsūdzētais varējis apzināties un vadīt savu darbību. Studējis filozofiju Latvijas Universitātē un sportu Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, strādājis par peldēšanas treneri, tagad ir peldēšanas instruktors sporta skolā, kur par viņu ir ļoti labas atsauksmes. “Mums ir bijuši instruktori, kas nodarbību laikā lasa grāmatas vai darbojas ar telefoniem, bet Agris K. ir ļoti iejūtīgs un profesionāls, īpaši pret bērniem un sirmgalvjiem,” man teica sporta skolas pārstāve.

Advokāts A. Kriķis aizstāvību balstīja uz klienta īpašo psihisko stāvokli ieraksta izdarīšanas laikā, to, ka vērsies pret konkrētu cilvēku (ne rasi) un ka tiesa nav pieaicinājusi lingvistikas ekspertus, kas varētu vērtēt ierakstus un tur izmantotos vārdus. Uz to prokurors atbildēja, ka eksperti neesot bijuši nepieciešami, jo tāpat visiem skaidrs, kas domāts vārds “neiģeris”, kas, iespējams, tā uzrakstīts gramatikas nezināšanas dēļ.

Pēc tiesas sēdes prokurors A. Skalbe man sacīja, ka lietas būtība ne tik daudz slēpjas vārdā “nēģeris” kā tādā, bet kādā kontekstā to izmanto un pret ko vērš: “Apsūdzētais vārdu izmantojis kā nievājošu melnādaino cilvēku apzīmējumu. Zināms, ka latviešu valodas vārdnīcās vārdam “nēģeris” negatīvas un nievājošas nozīmes nav, bet tāds ir angļu valodā. Vienlaikus mūsdienās, kad latviešu valoda nav izolēta no citām valodām, īpaši angļu valodas, un citām kultūrām, nevar izlikties, ka kādam šā vārda nozīme angļu valodā nav zināma, un nevar apzināti to ignorēt.”

Prokurors tiesai lūdza noteikt 28 dienu cietumsodu, kas ir tikpat daudz dienas un samērojams ar laiku, ko Agris K. bija spiests pavadīt pret savu gribu slimnīcā, kur viņam veica ekspertīzi. A. Skalbe uzskata, ka šāds sods ir piemērotāks par nosacītu sodu vai naudas sodu (notikuma laikā Agris K. bija bezdarbnieks).

Bindemanis: “Šis gadījums parāda, cik daļa sabiedrības vēl ir mazizglītota.”

Mākslinieks Kaspars Bindemanis, kurš feisbukā sākotnēji pievērsa uzmanību Agra K. ierakstam, par tiesvedību uzzināja no manis. K. Bindemaņa komentārs tagad ir šāds: “Tā kā man ir interesanti dzirdēt dažādus viedokļus no dažādiem cilvēkiem, es savā “Facebook.com” lapā apstiprinu praktiski visus, kas mani uzaicina. Šo cilvēku vidū bija arī Agris K. Ievēroju, ka viņš regulāri, visai īpatnējiem un agresīviem izteiksmes līdzekļiem pauž idejas, kas, manuprāt, nekādi neiederas 21. gadsimta pasaules uztverē. Taču, tā kā līdzīgi personāži interneta vidē sastopami ik uz soļa, es īpašu uzmanību viņa aktivitātēm nepievērsu, vien laiku pa laikam nosmīnēju par viņa eksaltēto ārdīšanos. Atceros, tas vispār bija diezgan “karsts” laiks, kad kaislības diskusijās ap bēgļu jautājumu bija sasniegušas savu apogeju. Ieraksts, kurš, kā vēlāk izrādījās, šo kungu noveda uz apsūdzēto sola, izcēlās ar īpašu cinismu un aprobežotību, un es nolēmu to kopā ar komentāru pārpublicēt savā “Facebook.com” laikjoslā kā ilustrāciju situācijai zināmā Latvijas sabiedrības daļā, turklāt es pat neatklāju oriģināla autora vārdu. Manam ierakstam sekoja neliela diskusija, kurā piedalījās arī pats autors, citstarp atstājot visai izteiksmīgu fotokomentāru, un tā tas viss palika. Pēc dažiem mēnešiem viņš nāca klajā ar vēl vienu “jaudīgu”, absurdu paziņojumu, proti, ka es regulāri denuncējot Drošības policijai savus līdzpilsoņus. Toreiz tā arī nesapratu, par ko ir runa, un nospriedu, ka cilvēks kārtējā naida lēkmē vienkārši sajucis prātā.

Lai arī es kategoriski neatbalstu nedz pastāvošo sabiedrisko iekārtu, nedz valsts pārvaldes, nedz justīcijas sistēmu, priecē fakts, ka vismaz tās ietvaros beidzot ir jūtama kaut kāda rezonanse. Domāju, ka piespriestais sods nebūs tik bargs, lai neatgriezeniski sabojātu šim kungam dzīvi, taču ceru, ka, ja ne viņam, tad vismaz citiem tas liks kaut nedaudz aizdomāties, pirms sēt naidu cilvēku vidū. Turklāt ir pilnīgi nepieļaujami, ka cilvēks ar šādu attieksmi pret līdzcilvēkiem strādā ar bērniem un jauniešiem.

Šis gadījums uzskatāmi parāda, cik mūsu sabiedrība, vismaz tās daļa, vēl ir mazizglītota – reti kuram ir vēlēšanās lasīt ko vairāk par bulvārpreses virsrakstiem, pētīt un iedziļināties politiskajos un ekonomiskajos procesos, analizēt cēloņus un likumsakarības. Bēgļi Eiropā un Latvijā, vienalga, vai tie būtu politiskie, ekonomiskie, reliģiskie vai etniskie, nav vainojami notiekošajā – vainīgi ir oligarhu maizē dzīvojošie, korumpētie vai vienkārši nekompetentie bezmugurkaula politiķi, pret kuriem tad vajadzētu vērst savas pretenzijas, nevis akli nīst izmisušus cilvēkus, kuri savā dzīvē nekā laba nav redzējuši. Par tumsonīgo attieksmi pret “neiģeriem” un “muslimiem” kā tādiem man vispār kauns pat runāt. Kā šo visu komentēja kāds mans draugs: “Smieklīgi. Laikam cilvēks no laukiem nav redzējis nēģeri.” Situācija pasaulē tiek apzināti un sistemātiski destabilizēta, un šī tautu staigāšana savienojumā ar naida un melu propagandu masu medijos un “noderīgo idiotu” atbalstu ir veids, kā šo spriedzi uzturēt un kāpināt. Es nekādā gadījumā neiestājos par mākslīgo bēgļu ieplūdināšanu, taču ir jāsaprot, ka tā nav mūsu problēmu sakne. Un pilnīgi noteikti rasisms un ksenofobija nav mūsu problēmu risinājums.”

LA.lv