Foto – Shutterstock

Cik bieži darbavietā jāmaina ventilatora filtri? Kādas sekas iespējamas, ja to nedara? 0

“Vai kāds varētu paskaidrot, cik bieži nevēdināmās telpās darbavietā jāmaina ventilatoru filtri? Kādas sekas iespējamas, ja to nedara?”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Darba telpās gan jāmaina ventilatora filtri, gan jātīra ventilācijas kanāli,” atbild Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš. “No jautājuma īsti nevar saprast, ko lasītājs domājis ar nevēdināmu telpu. Ja domāta telpa, kurā nav piespiedu vai pasīvas gaisa apmaiņas – nav ventilācijas vadu, pa kuriem pieplūst svaigs gaiss un atplūst netīrais gaiss, bet ir citas iekārtas, piemēram, ventilatori vai kondicionieri, kas tikai veicina gaisa kustību telpā vai attīra gaisu, protams, arī šādām iekārtām jānodrošina regulāra tīrīšana, tostarp filtru maiņa. Ministru kabineta 2009. gada 6. maija noteikumu Nr. 359 “Darba aizsardzības prasības darba vietās” 13.3. punktā paredzēts nodrošināt gaisa kondicionēšanas vai ventilācijas sistēmas uzturēšanu kārtībā, regulāru tīrīšanu un to darbības efektivitātes pārbaudi.

Savukārt to, cik bieži filtri jāmaina, valdības noteikumi nereglamentē – to nosaka gan telpu piesārņojuma līmenis, gan konkrētās iekārtas ražotājs. Jebkurā gadījumā labā prakse būtu šādus filtrus mainīt ne retāk kā reizi sešos mēnešos vai biežāk, ja telpā ir augsts gaisa piesārņojuma līmenis. Daudzām iekārtām ir dažādu veidu indikatori, kas signalizē par filtra efektīvas darbības beigām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Runājot par sekām, pirmkārt, nolietojies filtrs vairs nespēj attīrīt gaisu, jo filtrējošā virsma nepilda savas funkcijas, otrkārt, uz laikus nenomainītiem filtriem var veidoties dažādu mikroorganismu kolonijas, jo rodas to attīstībai labvēlīga vide, piemēram, ir pietiekami daudz barības vielu. Ja telpas gaisā ir paaugstināta putekļu vai ķīmisko vielu koncentrācija un gaisa filtri vairs nespēj pildīt savas funkcijas, kaitīgās vielas var nelabvēlīgi ietekmēt veselību. Treškārt, iekārtām, kuru filtri nav laikus mainīti, ievērojami pieaug trokšņa līmenis un elektroenerģijas patēriņš (jo ir lielāka gaisa pretestība), kā arī tās ātrāk nolietojas.