×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. marts, 2015
Drukāt

Cik biezi sēt bietes

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

“Pērn iesēju dažādu šķirņu sarkanās galda bietes. Dažas izauga prāvākas, bet pārsvarā bija ap 1,5 cm diametrā. Iesēju divās vietās un dažādos laikos. Iepriekšējos gados izauga normāla lieluma saknes.” META STĀMERIENĀ

– Dārzeņkopji galda bietes nereti iesēj par biezu, tām nepietiek vietas augšanai. No viena sēklu kamoliņa parasti izveidojas divi trīs dīgsti. Ja sējumus neretina, saknes ir diezgan sīkas. Savā saimniecībā bietēm izmantojam Francijā ražotu pneimatisko precīzās izsējas sējmašīnu ar noregulētu izsējas normu, – stāsta Lielplatones pagasta zemnieku saimniecības “Meistari” pārvaldniece Tamāra Bisniece, kura šos sakņ­augus audzē jau 25 gadus, ik gadu tiem atvēlot aptuveni 3 ha platību.

Biešu lielums un šķiedrainums ir atkarīgs no audzēšanas apstākļiem, nevis no šķirnes nosaukuma. Lai iegūtu 3–4 cm diametra saknes, izsējas normai jābūt 60–100 sēklu uz kvadrātmetru. Ja izsēj tikai 30 sēklu, bietes izaug pārāk lielas.

Audzējot lielās platībās, ļoti svarīga ir šķirņu izvēle. Zemnieku saimniecībā “Meistari” audzē vairākas, piemēram, ‘Red Hawk F1’, ‘Boro F1’, ‘Pablo F1’. Tamāra Bisniece atzīst, ka vissaldākās saknes (ar ļoti augstu cukura saturu) ir šķirnēm ‘Cardeal F1’ un ‘Kestrel F1’. Kādreiz sējusi senākas šķirnes, piemēram, ‘Detroit’, bet tām bijušas negaršīgas, diezgan rūgtas saknes. Kvalitātes ziņā visas jaunās hibrīdās šķirnes ir daudz pārākas. Mazdārzniekiem lētās agrāko šķirņu sēklas sīkfasējumā piedāvā joprojām, taču tie, kuri reiz pamēģinājuši audzēt hibrīdus, senākas šķirnes, piemēram, ‘Bordo’, vairs nepērk.

Nevajag sēt vēlāk par maiju, jo nelaistot augi cietīs sausuma dēļ. Saimniecībā “Meistari” bietes sēj ne ātrāk kā maija sākumā, jo augsne ir kārtīgs kviešu māls (priekšrocība ir tā, ka mālainā augsnē bietes nekad nepāraug, saknes ir vidēja lieluma). Tomēr nedrīkst smagā zemē iesēt par vēlu, jo māls var iekalst un bietes nesadīgst. Jācenšas sēklu zemē guldīt, kamēr augsne ir pietiekami mitra. Arī vieglās augsnēs ar sēju nevajag steigties – labāk sēt aptuveni 10.–15. maijā. Bietes ir diezgan aukstumizturīgas, tomēr ilg­stošs aukstums pavasarī veicina izziedēšanu (hibrīdajām šķirnēm gan nav raksturīga masveida izziedēšana). Vēlos pavasaros, kad naktīs ir salnas, pārāk agri (aprīlī) iesētas bietes var nosalt, jo dīgsti pret salnām ir ļoti jutīgi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+