×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. februāris, 2016
Drukāt

Cik daudz jūs tērējat pārtikai? (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kad tiek runāts par tēriņiem savu vēlmju un vajadzību apmierināšanai, kā likums, tiek pieminēta arī pārtika, kas ir viena no galvenajām izdevumu pozīcijām. Nevar noliegt, ka bez naudas tērēšanas pārtikai gluži vienkārši nav iespējams iztikt, jo tā ir viena no tām lietām, kas palīdz cilvēkam uzturēt sevi pie veselības un dzīvības. Lai vai kā, liela daļa cilvēku apgalvo, ka pārtikai tiek tērēts pārāk daudz naudas. Interesanti, ka cilvēki ne vien uzskata, ka pārtikai tiek tērēts pārāk daudz naudas, bet arī tik tiešām tērē tai ievērojamas naudas summas, kā to pierāda ne mazums pētījumu un aptauju. Vai mēs varam, tērējot pārāk daudz naudas pārtikas produktiem, uzskatīt tos tikai par iztikas un izdzīvošanas līdzekli?

Vai jūs tērējat pārāk daudz naudas pārtikai?

Balstoties uz vairāku pētījumu rezultātiem, cilvēki jūt, ka pārtikai tiek novirzīts pārāk daudz naudas un ka tā ir milzīga problēma. Cilvēki apzinās to, ka tiem ir jātērē nauda pārtikas iegādei, tomēr nejūtas laimīgi par to, jo pārtikas iegāde attur tos no citu to vēlmju un vajadzību apmierināšanas. Jā, liela daļa pētījumu dalībnieku atzīst, ka naudu, kas ietaupīta un pārtikas rēķina, tie nevis iekrātu, bet gan novirzītu citiem mērķiem.

Šie pētījumi liek aizdomāties par saviem naudas tērēšanas paradumiem uz pārtiku, liekot apjaust to, ka arī mēs pārtikai tērējam pārāk daudz finanšu līdzekļu. Šķiet, visus izdevumus attiecībā uz pārtiku varētu attaisnot, ja vairākumā gadījumu tiktu gatavots un ēsts mājās, nevis ēsts ārpus mājas vai pasūtīts uz māju. Tāpat izdevumus pārtikai varētu attaisnot arī gadījumos, ja tiktu iepirkts daudz dārzeņu un augļu, tādējādi piekopjot veselīgas ēšanas paradumus.

Runājot par saistību starp veselīgu ēšanu un naudas taupīšanu, jāsaka, ka vairums cilvēku uzskata, ka veselīga ēšana ir dārgs prieks, tomēr patiesībā ir pretēji. Neveselīgie ēdieni, piemēram, tā saucamie “fast food” (no angļu valodas – “ātrie ēdieni”) jeb ātrās pagatavošanas ēdieni nereti ir dārgāki par veselīgajiem ēdieniem – tā kā tie ir ātri un vienkārši iegūstami, cilvēki, pērkot šāda tipa ēdienus, maksā par ērtībām, nevis par ēdiena faktiskajām izmaksām. Turpretī veselīgie ēdieni ir ilgāk gatavojami un tādēļ arī ilgāk gaidāmi, tomēr vairākumam mūsdienu cilvēku, kuru ikdiena aizrit steigā un pastāvīgā laika deficītā, ilga gaidīšana nav piemērota. “Fast food” pēc būtības ir tas pats kas ātrie kredīti – ņemot ātros kredītus, cilvēki ātri un vienkārši apmierina savas mirkļa vajadzības, maksājot par to augstu cenu.

Tāpat vairākumā gadījumu ārpus mājas tiek ēsts vai uz māju tiek pasūtīts neveselīgs ēdiens, jo klienti nespēj izkontrolēt to, cik daudz šim ēdienam ir pievienots, piemēram, sāls, cukurs, taukvielas vai kādas citas, ne visai veselīgas piedevas. Šī iemesla dēļ ikvienam būtu ieteicams gatavot pašiem un ēst mājās, tādā veidā izkontrolējot visas ēdiena sastāvdaļas un piedevas, kā arī ietaupot to naudu, kas parasti tiek pievienota ēdiena cenai par tā pagatavošanu un jūsu apkalpošanu.

Šajā gadījumā nemaz nerunāsim par medicīniskajiem izdevumiem veselības sakārtošanai, kas nepieciešama, regulāri ēdot neveselīgu ēdienu. Protams, reizi pa reizei jau var iegriezties un paēst kādā sabiedriskajā ēstuvē, tomēr vienmēr paturiet prātā, ka tad jūs pārtikai tērējat ievērojami vairāk naudas, nekā gatavojot un ēdot mājās. Piemēram, iedomājieties, ko tik jūs nevarētu iegādāties par 5 eiro, ko iztērējat, nopērkot vienreizēju maltīti kādā ātrās ēdināšanas restorānā. Starp citu, jo retāk ēdīsit ārpus mājas, piemēram, kafejnīcā vai restorānā, jo patīkamāka un baudāmāka būs maltīte.

Kur paliek jūsu nauda?
Gluži tāpat kā veicot jebkurus citus tēriņus, arī tērējot naudu pārtikas produktiem, ir svarīgi sekot līdzi saviem izdevumiem un skatīties, kur tie tiek novirzīti. Nereti jūs, iespējams, būsit pārsteigti, redzot, kur jūsu nauda paliek, un vēl vairāk pārsteigti, redzot, ka jūs varētu tērēt ievērojami mazāk. Viena ēdienreize ārpus mājas vienam cilvēkam izmaksā vidēji 5 eiro. Pieņemsim, ka jūs katru darba dienu dodaties pusdienās ārpus mājas. Parēķiniet, cik šāda pusdienošana jums izmaksātu, piemēram, viena gada griezumā. Šķiet, diezgan daudz. Arī tas ēdiens, kas tiek izmests laukā, to nenoēdot vai tam sabojājoties, kaut ko maksā, tādēļ iepērkoties ir būtiski vienmēr saglabāt veselo saprātu un pirkt tikai tik daudz pārtikas, cik konkrētajam cilvēkam vai ģimenei patiesībā ir nepieciešams.

Tikai atklāti izvērtējot savus naudas tērēšanas paradumus un to reālo efektivitāti, ir iespējams apjaust, kurus no paradumiem naudas taupīšanas nolūkos vajadzētu pamainīt. Viens no veidiem, kā ievērojami ietaupīt pārtikai iztērēto naudu, ir maltīšu plānošana. Maltīšu plāns, kas sastādīts vismaz trijām tuvākajām dienām, ievērojami samazina tās naudas daudzumu, kas parasti tiek iztērēta, sagrābjoties no veikala plauktiem kaut ko, kas varētu ātri remdēt esošo izsalkumu. Šī iemesla dēļ būtu ieteicams doties uz veikaliem tikai tad, kad esat kārtīgi paēduši, jo tad jūs nelūkosities ar kāru aci uz produktiem, kas patiesībā jums nemaz nav nepieciešami. Jāuzsver, ka maltīšu plānošana samazina ne vien pārtikai iztērētās naudas daudzumu, bet arī izmestā ēdiena daudzumu, jo, plānojot konkrētas maltītes, tiek pirkts tikai tas un tikai tik daudz, cik nepieciešams ieplānoto maltīšu pagatavošanai.

Ņemiet vērā iepriekš minēto un piedomājiet pie naudas tēriņiem, kas veltīti pārtikas iegādei, un drīz vien jūs sapratīsit, ka regulāri izmestais ēdiens, pusfabrikāti un “fast food” ēdieni ir tie neģēļi, kas jūsu pārtikas rēķinus padara nebeidzami garus. Atgādinām, ka tikai pārskatot savus paradumus, mēs varam ieraudzīt to, ko vajadzētu pamainīt. Pārskatot un izmainot paradumus, kas attiecas uz pārtiku un tās iegādi, ir iespējams tērēt mazāk arī tad, kad tā ir dārga. Ja jūs uztrauc finanšu līdzekļu pārtērēšana pārtikai, varat mēģināt izmantot priekšrocības, ko sniedz kredītlīnija – tā, atšķirībā no kredītkartes, neļaus jums iztērēt vairāk naudas kā jūs būsit noteikuši.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. 
  Сеть магазинов Максима вроде пользуется популярностью.Особенно среди пенсионеров.Привлекают их нередкие акции по снижению цен. Но в последнее время порой покупатели недовольны.То просроченный товар лежит на полках,как свежий..То не хотят обменивать.Был случай,пенсионерка запустила пакетом кефира в директора магазина за ее ухмылки на просьбу обменять кефир с истекшим сроком годности.
  Но не только это вызывает к Максиме предубеждение. Народ ведь помнит катастрофу в Золитуде.И позицию руководства торговой сети.Но сейчас речь о другом…
  Немало информации несут бывшие работники.А они меняются там беспрерывно .Недавно СМИ Латвии сообщили,что в крупнейшей сети Латвии – магазинах Максима не хватает 500 человек. И что тут удивительного?
  Всплеск отзывов читателей на эту информацию,причем на разных сайтах и форумах, дает четкое представление о причинах…
  Разные люди высказывают свое мнение.Одна из них,Инита,видимо,и сегодня работает в Максиме.Поэтому не хочет назвать настоящее имя.Зато “режет”правду,не стесняясь:
  -Вот слышала не раз,мол,классно в Максиме работать,советуют.Ну это говорят те,кто не знает изнутри.А начальство относится к нам,персоналу как к рабам и скотам.Так нам и говорят:вы знали куда идете.И нечего возмущаться.Работаем по 13-14 часов.А платят за 12.Переработку не учитывают..Причем оплата по минимальной ставке.Едва хватает,чтобы ноги не протянуть.Но жаловаться – не вздумай.Моментально сожрут и выбросят с работы.А ведь прибыли у Максимы обалденные.
  Добавляет Светлана,тоже продавец:
  -Конечно,был бы народ смелее,подняли бы бунт.Говорят,на Деглава,нечто подобное случилось.Так всех поувольняли…Вместо них с других магазинов присылали продавцов на помощь! Вот и бунтуй.
  А что же Трудовая инспекция,профсоюз.?
  Женщины горько смеются.
  – Профсоюз – вообще не виден и не слышен.А инспекция…Проскочит,бывало,кто-то из них.Потом в присутствиии начальства вопросы начинает задавать:что мол,не нравится.?Все пожимают плечами.Ну и кто будет в открытую обличать начальство?
  За весь день от кассы не оторваться.Только минут,может на 15,может на 30.Только-только в туалет сходить,да по-быстрому перекусить чего-то…
  – Не дай Бог человеку заболеть…Он сразу узнает много нового о себе,-говорит Инита.
  -На моей прошлой работе коллеге стало плохо.Так в течение 40 минут не разрешали вызвать “скорую”.Мол,заменить некем.А директор в это время покуривала у себя в кабинете.Казалось,возьми,помоги человеку,подмени его,не убудет..Да где там!
  – К больным или заболевшим в Максиме относятся без сочувствия. Известен случай,когда женщина,проработав в Максиме 3 года получила заболевание позвоночника (медики говорят,что это профессиональная болезнь от постоянного сидения на кассе).И потом долго от этого страдала:боли,боли.Врач сразу выписал больничный.И болезнь затянулась.Думаете,ей посочувствовали? Фиг с два.Звонили через день:когда выйдешь на работу? Работница она хорошая,добросовестная,безотказная,как про таких говорят.Такими дорожить надо.А что получила? Когда вышла с больничного,директор оформила понижение в должности и тарифа.Мол,чтоб неповадно болеть было.
  В новом году многим продавцам в одной из магазинов снизили зарплату.Что,почему,на каком основании? Когда смельчаки пошли с вопросами к директору,та покрыла ходоков отборным матом.Таков был ответ.
  – Везде руководители ругают подчиненных,- говорит Ивета. – Есть директора внешне вроде приличные, симпатичны.Но как раскроют рот…Убегай! Не каждый грузчик имеет такой набор мата-перемата.В одном фильме,персонаж,который говорил гадости своим ближним,волшебник наградил лаем.Тот хочет кого-то обозвать – сразу:гав-гав.Так эта “симпатичная” директрисса сутками бы, наверное, гавкала.Жаль нет волшебников.Неудивительно,что люди оттуда уходят беспрерывно.
  Отношение к людям в Максиме известно: наплевательское..Вспомним случай с катастройфой в Золитуде.Несмотря на сигналы тревоги,персоналу запрещали выходить из магазина.Это повлекло дополнительнын жертвы.
  – У моей подруги погиб муж,единственный кормилец семьи.Она сама инвалид.Так чтобы добиться компенсация ,ей пришлось обивать пороги месяцами.
  Про переработку и в трудовой инспекции наслышаны.Не раз это отмечали.А меры..? Меры – пожурили слегка и забыли.Причина понятна.Сеть Максима – дает большие прибыли,платит большие налоги.Как бы не обидеть такого плательщика.
  В прошлом частую смену персонала объясняли тяжелыми условиями работы (и Государственная трудовая инспекция регулярно констатирует нарушения ).
  – Сделайте нормальный рабочий день и зарплату 1000евриков… Исчезнет и текучка.- говорит бывший работник Рейнис.- А от этого торгового монстра не убудет.Везде хвастает своими многомиллионными прибылями.А о людях не думает!
  Когда заходишь в магазин,видишь приветливые улыбки на лице кассиров,других работников.Но стоит присмотреться и замечаешь:улыбки вымученные.Похожи на механические. Они-то знают:кругом камеры,все фиксируют.За ними следят охранники..Ни одна мелочь не скроется от их бдительного ока.Нельзя передохнуть,надо быть в движении,что-то делать.Фиксируют все!
  Охранники за малейшую оплошность продавцов или кассиров стремятся “настучать”.Так что персонал выдавливает приветливость,лишь бы не получить от руководства “втык”,снижение премии, выговор. Обстановкка постоянного подглядывания,доносительства,создает атмосферу страха,дискомфорта,внутреннего протеста. Каково работать в коллективе,если знаешь,что рядом есть стукачи,гоотвые в любой момент воспользоваться твоей оплошностью,чтобы “заложить”.Не редко они сами подстраивают какую-либо подлянку,чтобы тут же сообщить “куда надо”.Удивительно ли,что люди немного поработав,ищут другое место.С ненавистью отзываются о бывшем месте работы.
  Недавно знатоки из Латвийского радио провели рейд этих магазинов в магазинах Максима в Эстонии,Латвии,Литве.
  Как подметил один из читателей:
  – Никаких отличий, везде гнобят рабочих и нигде не платят зарплату нормальную.
  Вот такова торговая сеть Максима,где своих работников не любят.И это чувство взаимно!

Draugiem Facebook Twitter Google+