×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
22. janvāris, 2015
Drukāt

“Dzimtenes mīlestību nenosaka pase”. Cik krievu un nepilsoņu gatavi aizstāvēt Latviju? (13)

Foto-LETAFoto-LETA

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) cer, ka pētījums par Latvijas iedzīvotāju gatavību aizstāvēt valsti ar ieročiem pieliks punktu mākslīgām diskusijām par cilvēku nevēlēšanos aizstāvēt Latviju.

R. Vējonis domā, ka, vērtējot pētījuma rezultātus, daudzi sāks koncentrēties uz datiem par tiem cilvēkiem, kas nav gatavi aizstāvēt valsti ar ieročiem. Viņš atgādināja, ka dzimtenes aizstāvībai būs nepieciešams strādāt daudzās miera laika jomās – gan ārstiem un informācijas tehnoloģiju speciālistiem, gan zemniekiem, gan pārtikas ražotājiem.

“Ceru, ka pētījums pieliks punktu mākslīgām diskusijām, ka neviens neko nedarīs, kas būtībā ir Latvijas valsts un cilvēku noniecināšana. Cilvēki ir gatavi aizstāvēt Latviju ar ieročiem rokās – vīrieši, sievietes, latvieši, nelatvieši, pilsoņi un nepilsoņi. Acīmredzot dzimtenes mīlestību un pienākuma apziņu nenosaka tautība vai pase,” uzsvēra ministrs.

“Mūsu drošību vispirms nosaka tas, cik gatavi esam valsti aizstāvēt, un, manuprāt, pētījums pierāda, ka esam. Cilvēku gatavība valsti aizstāvēt arī ir galvenais priekšnoteikums, lai atturētu potenciālos uzbrucējus. Latvijas bruņoto spēku stiprināšana un ciešas sadarbības ar NATO sabiedrotajiem attīstība nostiprina mūsu aizsardzības spējas un vēl jo vairāk novērš iespējamu agresiju pret mūsu valsti un cilvēkiem.”

Jau ziņots par šonedēļ publiskotajiem aptaujas datiem, kas liecina, ka lielākā daļa vīriešu jeb aptuveni 60% aizstāvētu Latviju ar ieročiem rokās. Pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma SKDS veica pētījumu “Latvijas iedzīvotāju viedoklis par valsts aizsardzības jautājumiem”. Pētījumā secināts, ka 58,7% vīriešu pilsoņu, no kuriem aptuveni 80% veido Nacionālo bruņoto spēku rezervi (vīrieši pilsoņi no 18 līdz 55 gadu vecumam, kas ir derīgi militārajam dienestam, veido NBS rezervi), nepieciešamības gadījumā būtu gatavi cīnīties ar ieročiem rokās, lai aizstāvētu Latviju. Savukārt 27,9% vīriešu pilsoņu nepiekrita šādam apgalvojumam, bet mazliet vairāk nekā 13% respondentu nebija viedokļa par šo jautājumu.

Latviju ar ieročiem rokās aizstāvētu 67% vīriešu pilsoņu, kuru sarunvaloda ģimenē ir latviešu valoda. To darītu arī 41,2% vīriešu pilsoņu ar krievu sarunvalodu ģimenē. Pētījumā secināts, ka visaktīvāk valsts aizstāvēšanā ar ieročiem rokās iesaistītos 17 – 25 gadus veci vīrieši pilsoņi (65,2%), kā arī augstāko izglītību ieguvuši vīrieši pilsoņi (69,9%).

Tāpat pētījumā secināts, ka Latviju ar ieročiem rokās aizstāvētu arī 34,4% vīriešu bez Latvijas pilsonības. Pētījumā secināts, ka 24,7% Latvijā dzīvojošo sieviešu nepieciešamības gadījumā būtu gatavas cīnīties ar ieročiem rokās, lai aizstāvētu Latviju. Pētījums veikts 2014. gada novembrī, nejaušā izlasē visos Latvijas reģionos tiešā intervijā aptaujājot 1020 pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 17 līdz 74 gadiem.

VIEDOKĻI

Kā vērtējat šos skaitļus – vai uzskatāt, ka tie liecina par Latvijas iedzīvotāju augstu gatavību aizstāvēt valsti?

Juris Ciganovs, kara vēsturnieks: “Ja vēlamies šo gatavību aizstāvēt valsti salīdzināt ar starpkaru Latvijas laiku, to izdarīt ir grūti, jo statistika ir jauna zinātne un toreiz tādas aptaujas neveica. Toreiz bija cita situācija, pastāvēja obligātais militārais dienests un lielākā daļa no jaunajiem vīriešiem bija to izgājusi. Pēc laikabiedru atmiņām var spriest, ka vēlme aizstāvēt dzimteni bija diezgan liela.

Ar situāciju Otrā pasaules kara laikā salīdzināt nebūtu korekti, jo bija motivācija aizstāvēt savu valsti, bet nebija iespējas karot zem savas valsts karoga.

Ņemot vērā šodienas situāciju (etnisko un to, cik no Latvijas pilsoņiem ir valstij lojāli), šie 60 procenti ir pietiekami labs rādītājs. Bruņotie spēki ir publiski paziņojuši, ka pēdējā laikā ir jūtams pieplūdums zemessardzē, turklāt iestājušies daudzi cilvēki ar augstāko izglītību un arī studenti. Tas rāda, ka cilvēki ir gatavi aizstāvēt gan valsti, gan ģimeni. Nenoliedzami, to ietekmējuši ārējie faktori, situācija Ukrainā.”

Andrejs Mežmalis, organizācijas “Daugavas vanagi” priekšnieks: “Gribu piebilst, ka Latviju aizstāvēt ar ieročiem ietu arī es un citi atvaļinātie virsnieki, kuri pēc vecuma vairs neietilpst Nacionālo bruņoto spēku rezervē. Mums visiem ir pienākums skaidrot jauniem cilvēkiem Latvijas vēsturi, jo tad, ja viņi to zinās, būs arī izpratne par to, kāpēc jāaizstāv sava valsts. Domājot ilgtermiņā, liela kļūda bija atteikšanās no obligātā militārā dienesta, jo tā laikā jaunie cilvēki pieauga un daudz ko iemācījās. Militāro iemaņu iegūšana prasa apmēram gadu laika. Mums ir daudzi tādi, kuri pirms profesionālās armijas ieviešanas ir dienējuši obligātajā dienestā, un viņiem šīs iemaņas ir. 60 procentu gatavība aizsargāt valsti – tas nav slikts rādītājs.”

Aptaujājusi Dace Kokareviča

aizsargat_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Pret ko taisamies karot?Absurds!

 2. forumā guns ru sadaļā Latvija var iepazīties ar nelatviešu viedokli par šito tēmu. Varbūt kādam rozā brilles nokritīs

 3. Kur tad Lietuva un Igaunija? šie neko laikam neaizstāvētu 🙂

 4. Brīnāmies par aklumu? Atbildēt

  Kādi ieroči,kam? Ja katrs otrais blakus policijā, armijā un uz ielas ir no svešajiem kremļa zombijiem-nākamajiem “zaļajiem vīriņiem”?Un tiek no valdības kangariem pieturēti, lai tik te radītu otro Ukrainu!

 5. kur tie ieroči ir? Es savējo gribētu jau tagad rokās.

 6. Aptauja bija stipri melīga – tajā tika dots mājiens, ka runa ir par jebkuru pretinieku, piem. no muslimiem, arī Eiropas,NATO puses utt., bet ja būtu godīga, atklāta aptauja , kurā runa būtu par patiesi vienīgo potenciālo ienaidnieku -krieviju, tad pavisam citi dati būtu redzami, pat tieši pretēji!

 7. Kad runa par valsts aizstāvēšanu arī netradicionāla uzbrukuma gadijumā, tad tūlīt jāatceras ka krievus un nepilsoņus nedrīkst atstāt bez īpašas uzraudzības, bet esošos apsardzes vienībās un citos formējumuos ,kur ir pieejami ieroči, tos jāatbruņo, pretošanās gadijumā jāarestē, vai… pēc kara laika likumiem.. Tos pašus naida kūrējus, kurus tauta pamatoti par vatņikiem, okupantiem, urlām un piekto kolonnu nodēvējuši! Jo šiem pašiem ne tikai negribas vis “likt galvu uz ežiņas”, bet gan šie urlas un vatņiki mums ir bīstami diezgan,lai tos izolēti konflikta, ar gadijumā, vai vēl labāk – beidzot deportēt? Lielākā daļa no tiem, kas gadiem prasija psrs krievus ārā, būs tie drosmīgākie valsts aizstāvji! Jo varturu kliķe kopā ar okupantu , mankurtu pūļiem briesmu gadījumā laidīsies prom, ka papēži vien zibēs. Tikai idioti un nodevēji spēj apgalvot, ka svešo vatņiki ies aizstāvēt ” našu roģinu”! Lūk, kad uzvara būs rokā, tad gan šie “patrioti” līdīs atpkaļ, lai turpinātu bļaut – cilvēktiesības neļauj krievu okupantus laukā dzīt utt.…

 8. Kad runa par valsts aizstāvēšanu, tad tūlīt atcerējās krievus un nepilsoņus. Vai tos pašus, kurus par vatņikiem, okupantiem, urlām un piekto kolonnu saukājat? Kad pašiem negribas vis “likt galvu uz ežiņas”, tad arī urlas un vatņiki jums labi diezgan? Lielākā daļa no tiem, kas kliedz krievus ārā! briesmu gadījumā būtu prom, ka papēži vien zibētu. Lai vatņiki zemi aizstāv! Vot, kad uzvara būs rokā, tad patrioti atgriezīsies, lai turpinātu bļaut – krievus laukā…

 9. Jāprecizē, pret ko viņi aizstāvēs Latviju.

 10. Aptaujā jau neprasīja nepilsoņiem, vai viņi būtu gatavi cīnīties pret Krieviju, kas būtībā ir vienīgais iespējamais pretinieks, līdz ar ir grūti spriest, vai optimismam par nepilsoņu nostāju ir kāds pamats…

  • Ja LV būs mazāka kasīšanās savā starpā,tad arī nepilsonis aizstāvēs Latviju,jo,ja šis cilvēks šeit labprātīgi dzīvo,tad arī gribēs šo zemi aistāvēt.

 11. butu jautajums cik no NA nacistiem butu gatavs zem lodēm aizstavet šo valsti. dzintars iesēstos brisejē ja ne vel tālāk un no turienes stumtu patriotiskas runas parādnieks vienkārši kautkur pačabētu…. nu bērziņš savā aprobežotibā varetu piekrist, dombrava jaunibas maximālismā un tas ari viss, no visas NA spices tik 2 izskatās varetu un ar vel nav teikts ka daritu. bet nez kāpec baksta pa cittautiešiem patriotus meklejot kaut paši ” patriotiskākie” nemaz nekarotu

  • Nedzen muļķi!
   Bez NA jau sen mēs būtu iztirgoti krievijai!
   Paskaties, kurš iebilst TUA tirgošanai?!
   Kurš pastāvīgi brīdināja par krievu agresiju?!

Draugiem Facebook Twitter Google+