×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. septembris, 2014
Drukāt

Cik ilgi Putinam atļaus uzvesties kā gangsterim? Saruna ar ekonomistu Andreju Ilarionovu (19)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Austrumukrainā notiek pilsoņu karš starp krieviem par dažādiem politiskās attīstības modeļiem.

Andrejs Ilarionovs dzimis 1961. gadā Sanktpēterburgas (tolaik – Ļeņingradas) piepilsētā Sestroreckā. Beidzis Ļeņingradas Valsts universitāti, ekonomikas zinātņu doktors. Deviņdesmito gadu sākumā vadījis ekonomiskās analīzes un plānošanas grupu pie Krievijas valdības, no 2000. līdz 2005. gadam bijis Krievijas prezidenta V. Putina padomnieks. Vīlies Putina politikā, kas padarījusi Krieviju par nedemokrātisku un nebrīvu valsti, un iesaistījies opozīcijas kustībā “Cita Krievija”, kļūstot par asu un argumentētu Kremļa politikas kritiķi. Kopš 2006. gada vecākais pētnieks Kato institūtā Vašingtonā, bieži uzstājas ar lekcijām un piedalās starptautiskās konferencēs par ekonomikas un drošības jautājumiem. A. Ilarionovs bija viens no 34 pirmajiem Krievijas opozīcijas pārstāvjiem, kurš parakstījis pret Putinu vērsto manifestu “Putinam ir jāatkāpjas”, kas publiskots tīmeklī 2010. gada 10. martā. Intervija ar A. Ilarionovu notika 13. septembrī Rīgas konferencē, kur uzmanības centrā bija Krievijas agresija pret Ukrainu.

– Kā izskaidrot, ka Ukrainas valdība sāka runāt par Krievijas izvērsto plaša mēroga karu pret Ukrainu tikai 28. augustā, kad jau bija pagājis pusgads kopš Krimas okupācijas un aneksijas, kam sekoja karadarbības izvēršana Ukrainas austrumos prokrievisko separātistu bandu aizsegā?

– Tas ir sāpīgs jautājums. Lai kāda būtu rietumvalstu reakcija (vai tās trūkums), galvenā darbojošās persona ir Ukraina un tās valdība. Diemžēl Ukrainas valdība septiņu mēnešu laikā, kopš notiek karš starp Ukrainu un Krieviju, nav veikusi daudz no tā, ko bija absolūti nepieciešams izdarīt. Tas attiecas kā uz pagaidu prezidenta Turčinova administrāciju, kas darbojās līdz 25. maijam, un viņu nomainījušo prezidenta Porošenko administrāciju. (Prezidents Porošenko parakstīja dekrētu “Par neatliekamiem pasākumiem Ukrainas aizsardzībai un tās aizsardzības spēju stiprināšanai” tikai 24. septembrī, lai gan tas bija sagatavots 28. augustā! – Red.) Pilnīga izskaidrojuma, kāpēc viņi nedarbojās tā, kā vajadzēja, man nav. Ir vismaz ducis darbību, ko vajadzēja veikt Ukrainas varas iestādēm, kad ir noticis uzbrukums valstij: karastāvokļa izsludināšana, vispārējas mobilizācijas izsludināšana, sauszemes robežu un gaisa telpas slēgšana, bruņoto spēku, iekšējā karaspēka un drošības dienestu vadības nomaiņa, attīrot šos dienestus no pretinieka aģentūras. Bruņoto spēku reorganizācija un labāka apgāde ar bruņojumu, munīciju un ekipējumu, apmācība un militāro vienību darbības koordinācija. Vēl 28. augustā daudzas Ukrainas armijas vienības nebija saņēmušas smago kaujas tehniku un pat vieglo bruņojumu, militārās vienības darbojās nesaskaņoti, nereti nokļūstot Krievijas spēku ielenkumā. Ukrainas armijai ir milzīgas problēmas ar nekompetentu vadību un, runāsim atklāti, ar nodevību dažādos līmeņos.

Tā saucamās “humānās palīdzības” konvoju iesūtīšanai Austrumukrainā caur Krievijas spēku kontrolēto teritoriju nav izskaidrojuma. Tāpat nav izskaidrojuma Putina un Porošenko pastāvīgajām tālruņa sarunām, kas notiek gandrīz katru dienu. Grūti saprast tālruņa sarunas apstākļos, kad agresors uzbrūk, valsts teritorijas daļa ir okupēta, ukraiņi tiek nogalināti, iet bojā gan karavīri, gan civiliedzīvotāji. 5. septembrī sarunās Minskā, kur piedalījās arī teroristu bandu vadoņi, tika parakstīta vienošanās par pamieru un teroristi saņēma amnestiju un juridiskas garantijas pret kriminālvajāšanu. Es tam nerodu nekādu apmierinošu izskaidrojumu.

Neviens no Ukrainas vadītājiem, izņemot Kijevas patriarhāta Ukrainas pareizticīgo baznīcas patriarhu Filaretu, kurš asi nosodījis Krievijas agresiju pret ukraiņu tautu un apsūdzējis prezidentu Putinu divos lielos grēkos: slepkavībā un melos, nebija skaidri paziņojis, ka Krievija sākusi pilna apjoma karu pret Ukrainu.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. jaa,tas ir tas,ko es arii rakstu – KAA kaut ko taadu pieljauj PASAULE???
  Tai-pasaulei kopumaa IR taada iespeeja -izbeigt Krievijas agresiju,melus… visa veida njirgaashanos par cilveekiem visaa pasaulee no putina ,medvedeva ,lavrova ,sho ,atljaushos nosaukt, NECILVEEKU puses-shie NELIESHI nesaprot cilveeku valodu,vinji ir apstaadinaami tikai ar speeku-varu un tai vajadzeetu buut taadai kaa pilniiga shiis agresorvalsts izolaacija un,ja nepiecieshams -taada pat fiziska-militaara pretreakcija ar kaadu Krievija ir naakusi klajaa.

 2. Jā un kur priekšlikums Poznaņas apgabalu Polijā dot Vācijai pretī saņemot brīvas rokas Austrumeiropā un arī Polijā. Vai tas izskaidro Merkeles pīšanos un dūmakainībā? Jeb tās ir tikai tukšas runas? Paliek kaut kā dīvaini, ja analizē faktus – Vācija pret karabāzēm austrumos, Vācija pret …

 3. Karastāvokļa ieviešana ietekmē ekonomiku: nodokļu paaugstināšanu, transportlīdzekļu rekvizēšanu, komandantstundu ieviešan un kaŗš nozīmē arī diplomātisko saišu pārtraukšanu ar Krieviju – arī gāzesvada aizklapēšanu utt. Tā visa atjaunošanai var paiet gadi un tas ietekmētu Ukrainu daudz smagāk, nekā Krieviju, jo Krievija kā tirgoja gāzi Eiropai, karojot Gruzijā, tā arī tirgo, karojot ar Ukrainu.
  Pagaidām Ukrainai nav nekādas jēgas turpināt karadarbību ar Krieviju, jo tā nav guvusi militāru Eiropas un ASV atbalstu. Krievija gan vēl var turpināt kacināt Eiropu, jo tā neko vairāk par sankcijām negrib pielietot. ASV ap šo laiku ir vairāk iestigusi citā purvā, kas saucas Divupe un arī Ķīna anektē plašas jūŗas teritorijas Dienvidu jūŗās.

 4. Hitlers + Staļins = Putins

 5. Vai Vica v∑l nav vēstures mēslaine?
  Ar visu LA Krustiņu?
  Tas ar ir tikai pintiķis.

 6. Karš Ukrainā ir Krievijas izraisīta agresija pret Ukrainas tautu. Un tas notiek uz šo divu dažādo pasaules uzskatu, kā arī Krievijas ambīciju fona: ukrainas krievi vairāk aizstāv vecās, padomiskās vērtības, kamēr ukraiņi – šodienas demokratiskās vērtības. Īstenībā notiek ukraiņu nācijas konsolidācijas process, kuras rezultatā neapšaubāmi uzvarēs demokrātiskās tendences. Putins to nesaprot, tāpēc cenšas paturēt Ukrainu, tāpat kā pašu Krieviju pēc iespējas ilgāk šajā padomisko vērtību zonā, kaut arī “vilciens ir jau aizgājis” līdz ar PSRS sabrukumu. Konflikta tālāka eskalācija būtu pašnāvība pašai Krievijai, tāpēc droši vien tas tiks iekonservēts.

  • Var tik iedomāties, cik miļjardu pārskaitītu Maskavai no Ukraīnas tikai nodokļu veidā. Vel ražotnes, agro ieguvumi, unikālas melnzemes dabas bagātības. Plus tam “lielgabalu gaļa” neierobežotā daudzumā un par velti. Tāpēc krievam tas ir arī resursu karš – karš par izdzīvošanu. Citādi tā nekad nav eksistējusi un nevar sev to atļauties. Žirinovskis, klasiskā stilā, pamēģinājis sastrīdēt poļus ar ukraiņiem, tā patās, kā divdesmitos gados kad Eiropa atstāja Ukraīnu un baltiju viens pret vienu ar Krievu bandševikiem. Viņš pat nesaprot, ka tie laiki sen jau ir prom. Bet ko var gribēt no kgb maijora ar slegtiem zinātniskiem darbiem! Šodien Ukraīnā tiek lemts, kā tālāk ies Krievija, Eiropa un visa pasaule. Šeit, tā patās kā Kaukāzā, atrodās ūdensšķirtne, kas atsijā tādus kā Hodorkovskis. Baidos, ka Putins, pirms kā sācis savu agresiju visu ir pārrunājis ar pasaules lielvalstīm. Tāpēc arī tik mierīga reakcija.

 7. Un miljardi ASV bankas.Ar to arī ir izskaidrojamas viņa un šī kara dīvainības.

  • Vaņka jau vienmēr visur cenšās piepīt amerikāņus un anglo-saksus. Būtu jākonstatē, ka FSB slikti strādā, ja tas te nebūtu izskanējis.

 8. Porošenkam Krievijā ir palicis biznes. Ar to arī ir izskaidrojamas viņa un šī kara dīvainības. Putinam ir daudz iespēju to šantažēt. Tā arī ir ļoti svarīga mācība priekš mums, respektīvi, nedrīkst laist politikā tādus, kuri veido biznesi Krievijā. Tas ir tā, vienkārši runājot. To var realizēt pate tauta vēlēšanu laikā ar vienīgo nosacījumu: jābūt pieejamai vajadzīgai informācijai. (Runāšanas par šo jomu atstāsim Vešņakova un Ušakova ziņā).

 9. Aktuālāk un par mums Atbildēt

  Repatriants
  26.09.2014 21:41
  Uzmanieties no taa saucamaas Atveertaas Paarvaldiibas, kas ir starptautiska, labi finanseeta organizaacija kuru , kaa visas taadas vada masoni-cionisti. Grupa provokatoru LV, jeb naivi cilveecini- instrumenti sho bleezu rokas organizee parakstu vaakshanu, lai paliktu mazs, kremlim viegli saorganizejams saveejo -okupantu parakstu skaits un vareetu demokraatiski panaakt latviskas Latvijas likvidaaciju! Shajaa pirmskara situaacija, kad kremlis atklaati uzbruuk Ukrainai un nepaarprotami draud Baltijai, par ko muus briidina no visas pasaules kompetenti cilveeki un iipashi briidina pret muusu valsti gatavoto , tas ir nepraats, atstaat tik mazu nepiecieshamo parakstu skaitu, lai izmantojot ‘sho krevvalodiigo parakstus un muusu tautas protestus pret taadu “demokraatiju” tas buus ideaals iemesls aizstaaveet savus okupantus , kuri zibeniigi buus savaakushi 30 000 parakstus par piem. izstaashanos no NATO un tas paveers celu vieteejajiem “zalajiem viiriniem no tautas”, lai tas viss saaktos pie mums kaa jau notiek Ukrainaa! Un tas juridiski sauksies Latvijas “pilsonu” sadursmes, kaa pilsonu kara paziimes un nekaads NATO nevarees likumiigi iejaukties. Un lai taa notiktu muusu valdiibaa nodeveeji joprojaam muld par visu ko aizsardziibas un brunojuma zinaa, bet NEKO par 5 kolonnas neitralizaaciju-dekolonizaaciju, kas patiesiiba ir pirmais un vieniigais daraamais kremla organizeetaa konflikta neiespeejamiibai

 10. Izskaidrojums būtu saistams ar oligarhu savstarpēju vienošanos.Oligarhu pasaulē valda pavisam citi likumi un tūkstošie dzīvību zaudēšana uz miljardu dolāru fona droši vien viņu izpratnē ir pilnīgi loģiski un nepieciešami.Ukrainis kā zināms ir absolvējis slavenu dažādu politspeciālistu sagatavošanas mācību iestādi ar visām no tā izrietošām sekām.

 11. es gribētu izteikties konkrētāk-jo vairāk būs gļēvu valstu vadītāju -jotālāk viņš aizies,tāpat kā Šiklgrūbers-atbalsts savā valstībā liels-pretdarbība-“0″….

 12. Krievija vienmēr ir bijis agresors. Jeļcina , Gorbačova laikā likās , ka varbūt ….Parādījās civilizācija s pazīmes, bet tagad viss atjaunojies un vēl šis karš ar brāļu tautu. Karu nevinam nenovēlu un neviena dzīvība nav nav vadoņu ambīciju vērta.

 13. Vispār laba analīze, bet nepietiekama, jo pārāk zemu novērtē ukraiņu nacionālismu. Šeit Ilarionovā parādās viņa krieviskā audzināšana un iedaba. Arī viņam ukraiņi ir gandrīz tie paši krievi. Es domāju, ka tas nav krievu karš pret krieviem, bet gan ukraiņu nacionālās atbrīvošanās karš no krievu ietekmes un pretestība Krievijas agresijai, kuras mērķis ir iznīcināt ukraiņu kā patstāvīgas nācijas attīstības iespējas. Protams, daļēji taisnība ir arī Ilarionovam, ka tas ir arī pilsoņu karš starp krieviem, bet tikai daļēji un pakārtoti.

  • Illarionova kungs ir neskaitāmas reizes bijis Ukrainā un devis padomus gan tur esot, gan Шустер LIVE raidījumos, tā kā viņš savu viedokli nav ņēmis no zila gaisa, bet tas ir daudzu gadu un ilgstošas analīzes rezultāts, salīdzinot Krievijas karu pret Gruziju un Ukrainu, un ne tikai.

  • Pilnīgi piekritu, nav nekāda pilsoņu kara – ir Krievijas agresija pret Ukraīnu un ukraiņiem kurā tiek izmantotas dažādu viedokļu atbalstoši Ukraīnas un Krievijas pilsoņi. Illarionovs pats nav brīvs no krievu šovinisma, tāpēc arī mēģina samazināt ukraīnas nacionalistu lomu. Ukraīnā jāveido valsti līdzīgu Polijai un par to, par nožēlu, visas kaujas vel ir priekšā. Krievija tik daudz ir darijusi pāri ukraiņiem, kā politiski tā arī fiziski un to nevar paslēpt aiz primitīvām “analīzēm”. Pat šodienm, tiko bišķi kādam ir atraisījušās rokas uzreiz sāk darboties asiņainās maskavas rokas. Illarionovs sen jau ir izsmēlis sevi, viņš ir vērtīgs lai celt saprašanas līmeni kaut kur ASV, nevis mums stāstīt – kas ir kas. Jā – viņš neatbalsta Putinu, bet nav tam kaitīgs tieši tāpec, ka viņa “intervijas” nav nekā tāda, kas būtu radikāls. Domāju, ka tā runājot viņš nodzīvos garu mūžu atšķirībā no Litviņenko, kura darbība ir bijusi graujoša Putinam. Domāju, ka viņš zina ne mazāk graujošu faktu.

Draugiem Facebook Twitter Google+