×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
26. septembris, 2014
Drukāt

“Cik ilgi zīmēsimies ar Godmaņa skurstenīšiem?” (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Kā vērtējat ideju reģionu pašvaldībām dot iespēju aizņemties Valsts kasē jaunu dzīvojamo māju būvniecībai?

Lai motivētu ģimenes atgriezties savā pašvaldībā vai pārcelties no pilsētām uz laukiem, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš rosina vecās ēkas jaukt nost un būvēt jaunas, tā sagādājot mūsdienu apstākļiem atbilstošu dzīvesvietu.

Laimis Šāvējs,Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājs: “Situācija ar dzīvojamo fondu reģionu pašvaldībās patiešām ir satraucoša. Cik ilgi vēl zīmēsimies ar “Godmaņa skurstenīšiem”? Vai tad tā jābūt 21. gadsimtā? Mūsu novadā rindā gaida cilvēki, kas vēlas nelabiekārtotu mājokli ar krāsns apkuri, jo nespēj maksāt lielos tēriņus, tāpēc prioritāte nav jaunu māju būvniecība. Kad Naudiņa kungs nesen viesojās Jaunpiebalgā, es viņam tā arī sacīju – mums daudz būtiskāk ir saņemt palīdzību esošo māju siltināšanai. Šādai vajadzībai valsts programmas nav, bankas kredītus laukiem nepiešķir. Cilvēki par siltināšanu nav ar mieru maksāt, jo īstermiņā maksājumi tāpat nemainīsies, turklāt viņi nezina, vai pēc gadiem, kad savā maciņā sāktu just ieguvumu, vēl dzīvos turpat.”

Stefans Rāzna, Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs: “Rosinājums dot pašvaldībām iespēju aizņemties Valsts kasē ir pozitīvi vērtējams, uzskatu, ka tam jādod zaļā gaisma. Cita lieta, ka var mainīt aizdevuma mērķi. Nebūs nemaz tik viegli atrast tādu novadu, kam patiešām ļoti svarīgi būvēt jaunas mājas. Piemēram, mūsu novadam, kurā pavisam ir 250 tukšu dzīvokļu, visvairāk Šēderes pagastā, būtu labāk aizņemties veco ēku siltuma izmaksu samazināšanai. Pašreiz tās ir 80 procentu apmērā no dzīvokļu uzturēšanas izdevumiem. Zinu, ka patukši ciemati ir arī daudzos citos novados, tāpēc, domājot par to, kā panākt, lai cilvēki atgrieztos, vairāk uzmanības jāpievērš tam, kā savest kārtībā esošās mājas un kā nodrošināt darba vietas. Tas nav viegls uzdevums, vēl jo vairāk tāpēc, ka valstī joprojām valda liela birokrātija un daudz kas ir darīts nepareizi, tā radot patērētājsabiedrību.”

Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: “Laba ideja, tikai jautājums, vai esam tik bagāti, lai jauktu nost vecās mājas un būvētu jaunas. Iespēja aizņemties Valsts kasē taču mūsu nabadzību nemazina! Es savām acīm redzēju, kā Kaļiņingradā jauc nost Hruščova laika mājas un būvē jaunus kvartālus. Protams, arī mūsu pašvaldībā ir tādas ēkas, kas būtu jānojauc, jo tās neatmaksājas remontēt. Bet vai jaunas mājas uzcelšana radīs kvalitatīvu dzīves vidi? Dzīvokļi būs labi, bet pagalmi tādi, ka var kājas lauzt. Un kur tad vēl viss tas, kas saistās ar ielu, ūdensvada un kanalizācijas sakārtošanu. Jā, bagātajām pašvaldībām ierosme var būt pieņemama. Bet cik tad mums ir to bagāto reģionos? Ministrs taču pasaka skaidri, ka iespēja aizņemties Valsts kasē jāparedz tikai reģionu pašvaldībām, nevis tām, kas atrodas Pierīgā. Bet varbūt rast iespēju aizņemties Valsts kasē, lai nomainītu jumtus, dūmvadus, skursteņus? Cilvēki taču izsaka vēlmi dzīvot mājās ar malkas apkuri, turklāt tādās ēkās, kam novērstas nepilnības, kas tērē vairāk energoresursu.”

Aivars Okmanis, Rundāles novada domes priekšsēdētājs: “Diezin vai mēs gribētu būvēt kādu jaunu māju, drīzāk jau atjaunot kādu no vecajām. Bet arī tas prasa līdzekļus. Ja varētu dabūt aizdevumu, mēs Svitenes pagastā atjaunotu astoņu dzīvokļu māju. Jāņem vērā, ka, uzbūvējot jaunu māju, dzīvokļu īre un uzturēšanas izdevumi būtu samērā lieli un cilvēki nespētu pilnībā norēķināties. Dažu īrnieku dēļ, kuri spētu maksāt, taču nevar celt jaunu māju. Bet kaut kas ir jādara, lai nenotiktu tā, ka pēc kāda laika, kad cilvēki būs maksātspējīgāki, nevarēsim piedāvāt mūsdienīgu mājokli un dzīves vidi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Latviešu nākotnes vārdā būtu jāatsakās no “Hruščova kopmītnēm”un katram latvietim jānodrošina savu lauku māju.Bet,redz,kā ar tiem kredītiem ir,ka aizņemies svešu naudu,bet jāatdod ta sava.Bet kur nopelnīt tādu naudu,lai pietiktu mājai?Ja varētu,tad es iztiktu bez kredītiem,lai nav jābagātina ārvalstu bankas.Ja Valsts banka piedāvātu kredītu uz maziem procentiem,tad zinātu,ka tā nauda paliek Latvijā. Man tā ideja šķiet utopiska,ja jau valsts cer kļūt “bagāta”ar austrumu investoru ieguldījumiem mun jauniem krievu bariem šajā valstī.

  2. kas tad būvēs ? re re un līdzīgie putniņi? tad valsts kase būs tukša

Draugiem Facebook Twitter Google+