Cik jāmaksā par tautību pasē?
 0

Latvijas pases jaunais formāts bez tautības ieraksta valdībai bija zināms jau vismaz pusgadu pirms 2012. gada 1. aprīļa. Vai tad nevarēja savlaicīgi informēt tautu, diskutēt un novērst šīs izmaiņas? Kas attiecas uz mani, sen jau zināju, ka tautības ieraksta neatkarīgās Latvijas pasē pirms Otrā pasaules kara nebija, nav tā arī Eiropas valstu pasēs.

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

To praktizēja Krievijā ar turpinājumu PSRS, jo tur bija iekarots simtiem tautu (“tautu cietums”). Tādēļ derēja tautības ieraksts pasē, ko ērti varēja izmantot arī represiju gadījumos. Latvieši pie tautības ieraksta bija pieradināti un to saistīja ar patriotismu. 
Rūdolfs Bukavs Rīgā

 

 

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lāsma Lapinska skaidro, ka pārvalde neatbalstīja tautības ieraksta atjaunošanu pasē, norādot uz vairākiem apsvērumiem. Pirmkārt, pirms Latvijas okupācijas tautības ieraksts pasē netika iekļauts, un šī prakse tika ieviesta līdz ar padomju okupāciju un PSRS pasu izsniegšanas uzsākšanu, tātad tautības ieraksta iekļaušana neatbilst Latvijas Republikas kontinuitātes jeb nepārtrauktības un pēctecības principam. Otrkārt, tautības ieraksta iekļaušana pasē neatbilst starptautiskajai praksei attiecībā uz ceļošanas dokumentiem, un pārvaldei nav informācijas, ka šāds ieraksts tiktu iekļauts arī kādas citas valsts pasē. Papildus iepriekš minētajam bija saņemtas starptautisku organizāciju rekomendācijas izņemt no personu apliecinošiem dokumentiem norādi par etnisko izcelsmi. Treškārt, tautības ierakstam personu apliecinošā dokumentā nav praktiskas nozīmes, jo ikdienā nav sastopami publiskā vai privātā sektora pakalpojumi, kuru saņemšanai ir nepieciešams apliecināt personas tautību, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, iestādes viedokli skaidro L. Lapinska. Visu šo iemeslu dēļ diskusija par tautības ieraksta atcelšanu nenotika.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču sabiedrības spiediena ietekmē 29. janvārī valdība pieņēma grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas ar šā gada 1. aprīli paredz atjaunot iespēju pēc Latvijas pilsoņa vai nepilsoņa vēlēšanās personas pasē ierakstīt ziņas par personas tautību.

Ja persona vēlēsies savā pasē iekļaut ziņas par tautību, tas būs jānorāda, noformējot iesniegumu par jaunas pases izsniegšanu, vai jālūdz ierakstu izdarīt jau izsniegtajā dokumentā, vēršoties jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā Latvijā vai Latvijas Republikas pārstāvniecībā ārvalstīs, kur pieejami ar personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu saistītie pakalpojumi.

19. februārī valdība nolēma Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei papildus piešķirt 21 540 latus, lai tā varētu iegādāties tehnisko aprīkojumu, kas nepieciešams tautības ieraksta izdarīšanai pasē. Minētie finanšu līdzekļi pārvaldei tiks piešķirti no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Iekšlietu ministrijas speciālisti skaidroja, ka drukas iekārtas ir specifiskas un to iegādei būs jāveic speciāls iepirkums, kas prasīs laiku, ziņo LETA.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.