×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
11. decembris, 2012
Drukāt

Cik lielu vecuma pensiju cerat saņemt?

Linda Vītiņa, 
55 gadi, skolotāja ar 33 gadu stāžu: 
”Ļoti ceru, ka garīgā darba veicējiem – skolotājiem, pasniedzējiem būs izdienas pensijas kaut no 60 gadu vecuma, jo kam vajadzīgi vecuma nomākti skolotāji?! Šobrīd izdienas pensijas dažiem skolotājiem svārstās ap 100 latiem!

 

Ar tādu naudu pat visus mēneša maksājumus nevar nosegt. Es ceru vismaz uz 300 latu lielu pensiju. Šobrīd īpaši daudz gādāt un rūpēties par lielāku pensiju nevar – katrs laimīgs, ka sanāk vismaz kāda darba slodze. Netaisos mainīt darbu, jo manā vecumā nebūtu prātīgi pazaudēt to, kas ir, – darbu, ko zinu un protu.”

 

Ilze Elizabete Blūzma, 
26 gadi, ar pārtraukumiem strādā kopš 16 gadu vecuma: 
”Pensiju vēlētos saņemt vidēji 350 latu lielu. Taču uz to es neceru. Pieņemu, ka tā varētu būt “nabadzības pabalsts”. Jebkurā gadījumā pieņemu, ka par savām vecumdienām būs jārūpējas vien pašam, un būtu naivi gaidīt no valsts dzīvošanai, ne izdzīvošanai nepieciešamo naudas summu. Kopš septembra esmu nodibinājusi savu mikrouzņēmumu un paralēli piestrādāju izdevniecībā. Esošās darba vietas mainīt lielākas pensijas dēļ neplānoju. Agrāk mani uztrauca, vai darba devējs maksā nodokļus par mani, taču, laikam ejot un vērojot valstī notiekošo, man paliek skumji par to, kur tiek ieguldīta nodokļu maksātāju nauda. Lai vecumdienās labi dzīvotu, jādibina savs uzņēmums un jādomā projekti, kas spēj pelnīt naudu, ko novirzīt iekrājumu veidošanai.”

 

Anna, 
42 gadi, bibliotēkas vadītāja: 
”Pensija varētu būt apmēram 400 latu, taču grūti pateikt, vai tā būs, vēl 20 gadi jānostrādā. Tā būtu tikai cilvēka cienīga pensija. Nav arī zināms, kāda būs finansiālā un ekonomiskā situācija valstī. Pagaidām pensija tiek aprēķināta pēc pensiju 2. līmeņa. Esmu domājusi par papildu ienākumu gūšanu kā individuālā darba veicējs, lai varētu iemaksāt papildu līdzekļus. Taču rodas šaubas par uzkrājumu drošību, jo, kā rāda bēdīgā pieredze ar vairākām Latvijas bankām, – drošs nevari būt ne par ko.”

 

Laura Ostvalde, 
24 gadi, četru gadu darba stāžs valsts iestādē: 
”Darba vieta mani apmierina, un mainīt to neplānoju. Protams, algu gribētos lielāku, taču ne tādēļ, lai vecumdienās būtu lielāka pensija, bet lai spētu sevi pienācīgi nodrošināt jau tagad. Es gribētu vismaz 400 latu lielu pensiju. Taču, raugoties uz pašreizējo situāciju un skatoties uz valstī notiekošo, neceru, ka saņemšu šādu pensiju, jo mana darba alga nav tik liela un finansiālā situācija valstī parāda, ka liela daļa pensionāru saņem pensijas, kas ir zem iztikas minimuma. Tādēļ uz pensijām, kas lielākas par 200 latiem, nemaz nav ko cerēt.”

 

Aivars Grigors, 
57 gadi, strādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā: 
”Ceru uz 500 latu lielu pensiju. Izmantoju pensijas prognozes aprēķinu portālā www.latvija.lv. Gribētos lielāku, bet ticības nav, ka tā varētu būt pat 500 latu. Vienmēr pārbaudu darba devēja nomaksātos nodokļus, esmu brīvprātīgi iesaistījies pensiju 2. līmenī un sekoju līdzi pensiju pārvaldītāju rezultātiem portālā www.manapensija.lv, un dažreiz veicu korekcijas.”

 

Aigars, 
27 gadi, strādā transporta uzņēmumā: 
”Domāju, ka reālais pensijas vecums varētu būt ap 70 gadiem. Ņemot vērā, ka nav iespējams prognozēt vidējo ienākumu maiņu, inflāciju un citus faktorus, kas pensijas apjomu varētu ietekmēt turpmākajos 40 gados, grūti pateikt, cik lielu pensiju saņemšu, bet gribētos apmēram 500 latus lielu. Piedalos pensijas 3. līmenī, pats veicu ilgtermiņa uzkrājumus un sekoju līdzi tam, lai tiktu nomaksāti nodokļi. Tomēr tuvāko divu gadu laikā nopietni apsveru domu mainīt darba vietu.”

 

Fakti

* Cik lielu valsts pensiju Latvijas iedzīvotāji vēlētos saņemt vecumdienās: sievietes – vidēji Ls 462 mēnesī; vīrieši – vidēji 
Ls 570 mēnesī.

* Respondenti ar augstāku ienākumu līmeni vēlas saņemt arī lielāku pensiju – vidēji Ls 657 mēnesī; iedzīvotāji ar augstāko izglītību – vidēji Ls 563 mēnesī; iedzīvotāji ar pamatizglītību – 
Ls 375 mēnesī.

Avots: SKDS un Latvijas Komercbanku asociācijas pētījums.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+