×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
9. decembris, 2013
Drukāt

Cik maksā senās monētas – cara laika rubļi un Ulmaņlaika lati? (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Kur un kā varētu pārdot cara laika un Ulmaņlaika monētas, lai būtu droši un lai vecāku cilvēku neapkrāptu? 
Dzintra Limbažu novadā

Senas monētas uzpērk kolekcionāri un antikvāri. Piemēram, interneta mājaslapā “www.ss.lv” redzam, ka 18 interesenti meklē pirmās Latvijas republikas monētas, bet 34 gadījumos kolekcionāri vai antikvariāta veikali vēlas pirkt Krievijas impērijas monētas. Gandrīz visi šie interesenti atrodas Rīgā, bet Limbažos neatradām nevienu.

Atliek veikt tirgus izpēti – piezvanīt vairākiem antikvariāta veikaliem, piedāvāt savas monētas un izvēlēties to, kurš maksā vairāk. Tādas nelielas lietas kā monētas antikvāri parasti nepieņem uz realizāciju, bet nopērk uzreiz, samaksājot skaidrā naudā, tātad krāpšana nav iespējama. Atstāt monētas uz realizāciju nav ieteicams arī tādēļ, lai izslēgtu iespēju, ka gadījumā, ja nepārdos, negodprātīgs cilvēks tās var apmainīt un jums iesmērēt viltojumu.

Kāds antikvārs, kuram pieder antikvariāta veikals Jūrmalā, pastāstīja, ka monētu iepirkuma cenas patreiz diemžēl pazeminās. Ulmaņlaika sudraba pieclatniekam laba iepirkuma cena ir 12 lati (plus, mīnus viens lats). Sudraba divlatu monētu iepērk par 4 latiem (plus, mīnus 50 santīmi), bet sudraba viena lata monētu – par 2 latiem (arī plus, mīnus 50 santīmi).

Cara laika monētu cena atkarīga no to stāvokļa un kalšanas gada. Izplatīti ir Nikolaja II rubļi, kas kalti ap 1898. gadu. Šīs viena rubļa monētas labā stāvoklī iepērk par 12 līdz 14, maksimums – 16 latiem gabalā. Protams, ka veikalā to pārdošanas cena būs lielāka. Sudraba viena rubļa monētas, kas kaltas ap 1911. – 1913. gadu, kaut gan izskatās tieši tāpat (ar cara profilu uz tām), iepērk dārgāk, par 25 līdz 30 latiem gabalā.

Aleksandra III, Aleksandra II un Aleksandra I laika sudraba rubļi ir dārgāki. Jo senāka monēta, jo augstāka cena. Retums ir Pāvela I laika rubļi, jo šis cars valdīja vien pāris gadus, tāpēc šī perioda nauda kolekcionāru vidū kotējas augstāk un maksā vairāk.

Zelta rubļu iepirkšanas cena ir atkarīga no zelta cenas tirgū, un zelta monētām cena pašlaik cēlusies. Nikolaja II laika zelta 10 rubļu monētu labā stāvoklī varētu iepirkt par 300 latiem (plus, mīnus 20 lati). Agrāk tie maksāja mazāk. Zelta 5 rubļu monētas ir apmēram divas reizes lētākas par 10 rubļu monētām. Nikolaja II laikā drukāja arī 7,50 rubļu zelta monētas. Tās ir retākas un attiecīgi dārgākas.

Antikvariāta veikaliem vislielākais apgrozījums ir vasarā, kad Rīgā un Jūrmalā iebrauc daudz tūristu. Tādēļ vasarā tie iepērk vairāk preču, un cenas varētu būt augstākas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Gribu pardot nikolaja2rubli 1901

  2. lielpupis dzons jompimpis Atbildēt

    lABI KA ATRADU MONETAS

Draugiem Facebook Twitter Google+