×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
18. novembris, 2016
Drukāt

Alimentu nemaksātāja: “Bija doma nolikt tiesības. Nu man šī iespēja liegta” (32)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Ja uzturlīdzekļu parādnieks tiks pieķerts pie stūres par spīti transportlīdzekļa vadīšanas liegumam, tiesības viņam tiks atņemtas. Turklāt vēl nāksies samaksāt 40 eiro sodu.

Tomēr no nākamā gada februāra tiks pārtraukta alimentu nemaksātāju vārdu publiskošana, kas līdz šim pierādīja savu efektivitāti.

Trīs bērnu māte Kristīne Balande-Balode divas atvases audzina pati, bet viena dzīvo pie tēva. Kristīne jau divus gadus nav maksājusi bērna tēvam uzturlīdzekļus, tādējādi izveidojies aptuveni divu tūkstošu eiro parāds pret valsti, un viņa atrodas uzturlīdzekļu parādnieku sarakstā. Ieceri parādniekiem neļaut vadīt auto viņa uzskata par ļoti nepareizu, jo tas situāciju tikai pasliktināšot.

“Valstij tas radīs tikai lielākus zaudējumus. Tas būs papildu šķērslis tiem, kas kaut kā cīnās, lai alimentu parādu sāktu atmaksāt. Man arī bija doma nolikt tiesības, lai varētu izbraukāt uz darbu, jo manas dzīvesvietas tuvumā darba iespēju nav. Nu man šī iespēja būs liegta,” secina Kristīne. Viņa aizstāv uzskatu, ka vairākums uzturlīdzekļus bērniem nemaksā apstākļu spiesti, nevis ļaunprātīgi. “Cilvēkiem lieki kreņķi,” viņa piebilst.

 

“Nu, ir nedaudz neērti”

Kristīni gan sevišķi neuztrauc tas, ka viņas vārds patlaban atrodas publiski pieejamā parādnieku sarakstā Uzturlīdzekļu garantijas fonda (UGF) mājaslapā ugf.gov.lv. “Nu, ir nedaudz neērti, bet katrs dzīvē var nonākt tādā situācijā,” teic Kristīne.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija vakar atbalstīja grozījumus UGF likumā, kas paredz parādniekiem liegt vadīt transportlīdzekļus un kuģošanas līdzekļus. Likumprojekts pēc nedēļas galīgajā lasījumā vēl jāizskata Saeimā. Tajos noteiktais aizliegums izmantot transporta vadīšanas tiesības paredzēts, ja parādnieka vietā valsts maksā valsts garantētos minimālos uzturlīdzekļus un viņš tos nav maksājis trīs reizes pēc kārtas. Tiesa, aizliegums varētu skart tikai ceturto daļu visu uzturlīdzekļu parādnieku. Turklāt paredzēti arī izņēmumi aizlieguma piemērošanai. Tas neattieksies uz invalīdiem vai ilgstošajiem bezdarbniekiem un uz tiem, kam tiesības nepieciešamas darba pienākumu veikšanai. Tāpat tiks vērtēts, vai tas neradīs būtisku kaitējumu parādnieka, no viņa atkarīgas personas vai cita viņa aprūpē esoša bērna interesēm. Aizliegums arī būs atceļams, ja tā piemērošanas laikā iestāsies kādi no iepriekš minētajiem apstākļiem.

 

Sods: 40 eiro un tiesību atņemšana

Lēmumus par aizliegumu varēs apstrīdēt Tieslietu ministrijā (TM), savukārt ministrijas lēmumu pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā, kuras lēmums gan nebūs pārsūdzams. Regulējums par tiesību aizliegumu uzturlīdzekļu parādniekiem stāsies spēkā 1. aprīlī. Bet līdz nākamā gada beigām UGF administrācijai būs jātiek skaidrībā, uz kuriem parādniekiem liegums vadīt transportu attieksies, bet uz kuriem ne. Lēmumus būs jāpieņem secīgi, sākot ar lielāko summu parādniekiem. Ja alimentu nemaksātājs, neskatoties uz liegumu, tomēr vadīs transportlīdzekli, viņam tiesības tiks atņemtas, kā arī piemērots 40 eiro administratīvais sods.

 

60 tūkstošu parāds par septiņiem bērniem

UGF publiskajā parādnieku sarakstā šobrīd ir ziņas par 3519 parādniekiem, tiesa, tā ir tikai aptuveni devītā daļa no visiem alimentu nemaksātājiem – 32 661, kas izveidojuši parādu 192,8 miljonu eiro apmērā. 60,5% no visiem nemaksātājiem parāds pastāv ilgāk par pieciem gadiem. Šobrīd lielākais alimentu parāds valstij ir 61 433,88 eiro, kas kādai personai uzkrājies, desmit gadus nemaksājot uzturlīdzekļus septiņiem bērniem.

“Cik gan augsta ir nihilisma pakāpe, ja cilvēks var braukt ar 2015. gada “BMW”, bet savai miesīgai atvasei mēnesī neatvēlēt 111 eiro. Ir jāpiegriež šiem cilvēkiem ekstras – braukt pa valsts ceļiem un vizināties ar kuteriem,” pauž deputāts Artuss Kaimiņš, kas bijis idejas par tiesību aizliegumu iniciators, uzsverot, ka šādi aizliegumi vismaz pamudinās nemaksātājus komunicēt ar UGF administrāciju. Arī tos, kas it kā nespēj alimentus samaksāt. “Ja pietiek divlitrenei un benzīnam, tad arī bērnam atradīsies,” piebilst Kaimiņš.

 

“Tas vairs nebūs kauna stabs”

Kopš 2015. gada jūlija, kad sāka parādnieku vārdu publiskošanu, būtiski palielinājies atgūto līdzekļu apmērs, uzsver UGF administrācijas pārstāve Linda Sparāne. Piemēram, salīdzinot gadu pirms nemaksātāju vārdu publiskošanas un gadu pēc, varot novērot, ka atgūtās naudas apmērs ir palielinājies par vairāk nekā 35%. “Lai gan straujākais kāpums tika novērots apmēram pusgadu pēc saraksta publiskošanas, jo­projām ir novērojama pozitīva tendence līdzekļu atgūšanā – to apmērs turpina pieaugt katru mēnesi. Līdz ar to var secināt, ka šis mehānisms ir bijis efektīvs un ir sasniedzis savu mērķi,” secina Sparāne.

Tomēr Satversmes tiesa šovasar atzina, ka, publicējot parādnieku vārdus, tiek ierobežotas parādnieka un viņa bērna tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību. Tālab no nākamā gada februāra informāciju par parādniekiem varēs iegūt, tikai zinot konkrētās personas vārdu, uzvārdu un personas kodu, kas datu pieejamību padarīs stipri ierobežotu. “Tas vairs nebūs kauna stabs, jo tikai zinātājam būs piekļuve, līdz ar to tam vairs nav nekādas nozīmes. Manuprāt, bērns, ja viņa vecāka nemaksātāja vārds ir šajā sarak­stā, iegūst daudz vairāk nekā zaudē,” atzīst deputāts A. Kaimiņš.

 

Minimālais uzturlīdzekļu apmērs

* Par bērnu līdz 7 g. v. (25% no min. algas): 92,5 eiro (nākamgad – 95 eiro).

* Par bērnu no 7 līdz 18 g. v. (30% no min. algas):

111 eiro (nākamgad – 114 eiro).

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Man tā arī nepielec,māte audzina 2,tēvs 1,un mātei vēl tēvam jāatmaksā par to vienu,bet nav pieminēts,vai tēvs maksā par tiem 2,kaut kāda mistika un pastulbie komentāri.

 2. Lielākā daļa komentētāju ignorē faktu, ka māte audzina 2 no 3 bērniem. Es domāju, ka ar to vien ir pietiekami un, kas tur tēvam nenosponsorēt 3. no savas kabatas.

 3. Vadītāja apliecība ir izglītības dokuments , kuru izsniedz pēc kursu beigšanas un attiecīgas nodevas nomaksas tādas atļaujas ir gan celtņu vadītājiem ,gāzes vadu metinātājiem un vēl daudzām citām profesijām,tad jau var atņemt ne tikai pamatskolas beigšanas ,augstākās izglītības diplomu,bet arī dzimšanas apliecību.Domāju ka kārtējo reizi nodokļu maksātāji ar valsts svētību maksās morālās kompensācijas tiem kurus tas skars.Var jau pārcelties uz citu valsti,samainīt vadītāju apliecību un LV izsniegtā atceļos atpakaļ izsniedzējam.

 4. Kaimiņš beidzot kaut ko noderīgu ierosinājis. Lai izdodas! Pēc komentāriem var redzēt cik daudz alimentu nemaksātāju, kurus jaunā likuma norma uztrauc.

 5. Tas ir debilisms,man ir tiesibas,bet masinas nav,jo nesanak nauda lai iegadatos,jo man novelk tapat nost,lai tikai pie iespejas labak dzivotu bernu mate,bet ne berni

 6. Vajag palielināt minimālo algu lai būtu no kā maksāt. Kā var maksāt ja nav no kā….ķeras atkal pie nepareizās puses…..

 7. Kaiminš ir idiots… Labak būtu par darbiem valstī padomajis. Driz jau aizdomasies aizliegt tv skatities un mobilos tel lietot…. Es par tiesibām naudu esmu maksajis man valsts to nau devusi…. Tad jau bikses ar atnemiet tas ar naudu maksa un man labumu dod … Cik tālu vēl aizies šī idiotiskā valsts ar savu domašanu?????

  • Es atvainojos,bet,ja vari pamest bernu un nelikties ne matreialu zinu,tad ari novilktu tam,kurs pametis tas bikses,ja vajadzetu bernu pabarot,tad ,jau ,laikam pasam nav bernu,ka tik gudri spriedele,mans,mans,mans-a bernam est nevajag? Ja vari atlakities nokartot tiesibas,nopirkt masinu,tad tos nieka 100€ari bernam vari atlauties samaksat!!

 8. Maksājau ne “par bērnu”, bet bērnam. Bērns vēl pats ar naudu nerīkojas, tāpēc skaita uz kontu tam, kurš uzņēmies rūpes par bērnu. Alimenti nav sods, tā ir maize, drēbītes, iešana, braukšana, skolas burtnīcas. Ja pats neesi badā nomiris, tad taču ēd kaut ko. Kāpēc bērnam no tā neatvēli, izrij pats visu?

 9. Noliec tiesības citā valstī un brauc droši! Būs daudz lētāk un vieglāk nolikt. Mūsu likumdošana ir…… Laiks arī pārējiem autovadītājiem samainīt tiesības pret Igauņu vai Angļu. Pēc mūsu likumdošanas jūs pat nedrīkstat vadīt auto 30-40 dienas pēc 30 pilieniem karvolola, jo ja jūs vedīs uz narkoloģisko pārbaudi, būsiet vadījis auto psihotropo vielu iespaidā un sodīts ar 1200-1500 euro un 4 gadu tiesību liegums.

 10. Ziniet kas pārsteidz? Neviens neuztraucas par bērniem! Kā jūtas bērns ģimenē, kurā mammai nākas knapināties gan uz uztura, gan apģērba rēķina! Kā ir dzīvot bez kabatas naudiņas? Nebraukt ekskursijās un uz teātri….. Nabaga nemaksātāji…….. Kādiem kretīniem jābūt, lai nemaksātu saviem personīgajiem bērniem uzturlīdzekļus. .

 11. 2000 eiro parādu bērnam samaksāt nevar, bet apmēram tikpat vai pat vairāk, lai noliktu tiesības un nopirktu auto atradīsies. Dīvaina lieta tā matemātika 🙂

 12. Artuss Kaimiņš ja ignorē stāvēšanas un apstāšanās zīmes,tad lai viņam anulē tiesības un staigā kājām.Tāds deputāts ir jāpārmāca ar savādākām metodēm, lai turās tas klauns savā KPV – dievs nav mazais bērns……..

 13. Kaimiņ, pats notīri degunu

 14. lai nu ko, bet Kaimiņš kārtējo reizi mēģina apzagt valsti! Neaizmirstiet, ka autovadītāji ar 7 dažādiem nodokļiem tiek apzagti, jo šie nodokļi paredzēti ceļu sakārtošanai, bet izmantoti citām vajadzībām. Ja man atņemtu tiesības, man nebūtu vairs tik daudz ienākumu, bet arī nodokļos gadā es nesamaksātu ĻOOOTI iespaidīgas summas! Kaimiņsuns pats sev kož ķājā un brēc, ka sāp! Jebkurš, kurš gribēs, pierādīs, ka tiesības nepieciešamas!

 15. Mežstrādniekam kurš nemaksā jānoņem motorzāģa vadītāja apliecība,traktoristam traktorista tiesības utt !!??

 16. Pareizi,kadas tiesibas,ja nemaksa alimentus!!!!Ja tev ir tiesibas,tatad ir masina,un masinai benzinam sanak,bet pasa bernam nesanak….?!?Es tik par sadu likumu

 17. Lūdzu rakstiet vairāk komentārus par Artusu Kamiņu,vēlos saprast kāds ir mans topošais vīrs.

 18. Artuss Kaimiņš riktīgs āksts ja šādu priekšlikumu piedāvājis.

 19. “Trīs bērnu māte Kristīne Balande-Balode divas atvases audzina pati, bet viena dzīvo pie tēva. Kristīne jau divus gadus nav maksājusi bērna tēvam uzturlīdzekļus, tādējādi izveidojies aptuveni divu tūkstošu eiro parāds pret valsti, un viņa atrodas uzturlīdzekļu parādnieku sarakstā.” – WTF!? Patiesībā tam vecim ir jāmaksā bijušajai sievai, nevis otrādi. Tomēr es pieņemu, ka ja “UGF” darboņiem labi samaksā, tad ne to vien var sakārtot. Ir jau labi zināma viņu “augstā profesionalitāte”.

 20. Kaimiņš ir pilnīgs idiots, morāls kroplis … Ļoti ceru un ticu, ka drīz viņam tiks ierādīta vieta Tvaika ielā vai vismaz M.Matīsa ielā 3.

  • hmm, kas tu tāds, ka citu cilvēku vari saukt par ” kropli”? “met akmeni pirmais, ja neesi bez grēka”…un izdari kaut ko labu !☺

 21. Jāpārliek tiesības citā valstī un jāatstāj LV….

 22. Es uzskatu,ka autovadītāju tiesības atņemt nozīmē to,ka laika gaitā atņems jebkādu izglītības dokumentu….ka aizliegs zobārsta apmeklējumus, jo arī tie maksa naudu – tātad parādniekam nauda ir…???

  Visam ir savas robežas….man nav jāmaksā nevienam uzturlīdzekļi….un savā laikā man vajadzēja kaut ko arī bērniem saņemt, bet visi izdzīvojuši un es esmu pārliecināta, ka vadītāja apliecību neviens nedāvina…tās ir cilvēka zināšanas un dokuments, kas apliecina spēju vadīt autotransportu….un , ko tad lai sagaida vēl nākotnē ? Varbūt nemaksātajam ir slimi vecāki pensionāri….Varbūt vecāki pie ārstiem jāvadā…..
  Es pie šādas situācijas brauktu prom un pārliktu tiesības citā valstī un tur arī paliktu…..galu galā – valsts par saviem cilvēkiem nedomā …darba vietu nav….ar minimālo algu izdzīvot praktiski nevar….
  Kādai tad būtu jābūt izejai ?

 23. Izrādījās efektīvs līdzeklis. Tātad jāatceļ. Lai nedomā, ka te Latvijā ir medus maize.
  Ar mikrouzņemuma nodokli – tas pats. Atcelt, jo efektīvs.
  Kā savādāk nobruģēsi ceļu Saskaņai?

 24. Kārtējais valsts ieguldījums, lai mudinātu 32 661 aizbraukt no Latvijas un brīvi pārvietoties ar autotransportu. Kopš kura brīža valdībai ir dotas tiesības augstākas kā cilvēktiesībām?

 25. Kurš nu būtu runājis par nihilismu un pēc tam parkojies pie Centrāltirgus gaļas paviljona durvīm

 26. šo normu ST iesudzes tā nāksies atcelt. jo tas nekādi nav saistits. kas smiekligi, tad jebkura sūda firmele var parādus piedzit kaut vai ar kreditreformas palidzibu, kamer valsts lūk nevar piespiest alimentus maksāt

Draugiem Facebook Twitter Google+